Film má podle nich ukázat nesmyslnost kácení v parku a přimět další lidi k podpisu petice. "S kamarádem jsme napsali scénář a dali se dohromady s profesionálním kameramanem, který nám pomohl sedmiminutový snímek natočit," řekl jeden z tvůrců David Jirout.
Film se snaží zejména poukázat na to, že stovky stromů, které mají být ještě letos vykáceny, dokázaly ze země odčerpat a následně vypařit velké množství vody. A podle Jirouta teď hrozí rozmáčení celé plochy parku.
"Když jsem prvně se problematikou revitalizace začal zabývat, první věc, co mne napadla, byla, co zas příroda komu udělala? Pak jsem se podíval na mapu a zjistil jsem, že Tyršovy sady začínají 150 metrů od zdymadla a soutoku dvou řek," řekl.
Posudek byl špatně už od zadání, tvrdí aktivisté
Kromě toho také autoři napadají správnost odborného posudku, který si radnice nechala ke kácení vypracovat. "Město vyhotovilo chybně už zadání posudku. Chyběly v něm totiž dotazy právě na ekologické dopady této revitalizace, lidé v Pardubicích tak byli oklamáni," zazní ve filmu.
Vizualizace Tyršových sadů v Pardubicích po rekonstrukci
Film, ve kterém ale padají i silná slova jako "má se pokácet přes čtyři sta stromů, a proto tomuto místu hrozí možná i ekologická katastrofa" umístili mladí tvůrci na internet. Odkaz poslali v dopise primátorce města Štěpánce Fraňkové a jejímu náměstku Františku Brendlovi, který má obnovu parku na starost (celé video najdete zde).
Odpovědi se sice nedočkali, nicméně Brendl potvrdil, že film už viděl. "Mají ve filmu záběry na stromy, které na sto procent kácet nebudeme, ale to mi nevadí. Spíš mě mrzí přehlížení faktu, že dvě stovky nových stromů vysadíme, nebo že je v plánu také rozsáhlý hydroprůzkum, podle kterého vybudujeme drenážní systém," řekl Brendl.
V úterý bude happening
V úterý bude mít možnost si to s odpůrci vyříkat osobně. Tvůrci filmu pořádají od šestnácti hodin v Tyršových sadech happening proti kácení.
"Chceme, aby se všichni, kdo protestují proti masovému kácení v parku, sešli na společné akci," uvedl Jirout.
"Rád bych tam zašel, snad se mi to i podaří, i když to naplánovali právě na den, kdy máme zastupitelstvo," dodal náměstek Brendl.
Přestože je Žal za dendron amatérský snímek, nedá se mu upřít zkušené zpracování. Teskný hudební doprovod dobře ladí se smutnými záběry na ptactvo a veverky, které přijdou za pár měsíců o své útočiště. Film navíc doprovázejí zdařilé fotografie stromů fotografky Barbory Chvojkové. Jeho váhu tak snižují jen občasné dětinské taškařice, které si mladí tvůrci nedokázali před objektivem kamery odpustit.