V Pardubickém kraji se hledá pozemek pro věznici. Žádný vhodný ale není

  8:49aktualizováno  8:49
Vězeňská služba požádala Pardubický kraj a město Králíky, aby našly a nabídly místo vhodné na stavbu káznice pro 400 až 500 lidí. Hejtmanství i město totiž vytrvale odmítají přeměnu bývalého dětského výchovného ústavu na vězení v Králíkách.

Věznici v Králíkách lidé odmítají. Jasný vzkaz dali politikům v referendu před třemi lety. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Vězeňská služba má o pozemku jasnou představu. Plocha o rozloze osmi hektarů, dostupné inženýrské sítě - voda, plyn, elektřina. Nejméně 5,5 metru široká silnice, dobrá dostupnost hromadnou dopravou, aby se zaměstnanci i příbuzní odsouzených měli jak tam dostat.

Po březnovém jednání hejtmana Martina Netolického z ČSSD a starosty Králík Václava Kubína na ministerstvu spravedlnosti dostali oba politici od Vězeňské služby dopis, aby do konce dubna poslali odpověď, zda takový vhodný pozemek našli a jsou ochotni jej nabídnout.

„Z důvodu snazšího zajištění bezpečnosti a chodu věznice by okolní pozemky měly být dostatečně otevřené a přehledné, ideálně mimo zástavbu pro individuální a kolektivní bydlení. V blízkosti areálu by neměly být žádné výškové budovy či konstrukce,“ uvedl náměstek generálního ředitele Vězeňské služby pro bezpečnost a kontrolu Pavel Hadrava v dopise, který má MF DNES k dispozici.

Vězeňská služba plánuje v Králíkách zřídit mužskou věznici s nejmírnějším režimem nebo navrhuje postavit ve městě novou věznici. A to i přesto, že to lidé v roce 2016 jasně odmítli v referendu.

Od žádosti o nalezení jiného místa v Pardubickém kraji si ale Vězeňská služba nemůže slibovat skoro nic.

„Vhodných pozemků v Králíkách moc nemáme, a těch, které by splňovaly jejich parametry, žádný. Nevím, proč bychom měli po takovém pozemku pátrat. Naše možnosti jsou proti Vězeňské službě omezené,“ uvedl starosta Králík Václav Kubín.

Fotogalerie

Záporná odpověď přijde nejspíš i z Pardubického kraje. „S vysokou pravděpodobností budeme muset Vězeňské službě oznámit, že takový pozemek Pardubický kraj nemá a nedisponuje jím,“ uvedl hejtman Netolický.

Podle něj je to veřejná výzva pro ostatní vlastníky, zda chtějí v různých zónách určených pro občanskou vybavenost takový pozemek nabídnout. „Ale mám obavy, že takový pozemek v Pardubickém kraji nebude. Doufám, že to neznamená, že v takovém případě věznice bez čehokoliv ostatního v Králíkách vznikne,“ řekl Netolický.

Králíky by si lidé spojovali jen s věznicí, vadí městu i kraji

V bývalém ústavu, který je od konce roku 2014 prázdný, by mohla vzniknout věznice pro 150 až 200 mužů. Variantou je stavba na pozemcích v podnikatelské zóně za bývalou Teslou, kde by podle informací starosty Králík Václava Kubína mohla vzniknou věznice o kapacitě 800 až 1 000 mužů. Tato varianta je pro Králíky ale zcela nepřijatelná.

Místo vězení chceme v Králíkách dům pro seniory, říká starosta

Zástupci ministerstva spravedlnosti a Vězeňské služby ČR opakovaně nabídli městu setkání s veřejností, aby lidem své kroky vysvětlili. Vedení města si může prohlédnout věznice v jiných částech republiky. Například věznice Velké Přílepy v okrese Praha-západ a Stráž pod Ralskem na Českolipsku jsou v rekreačních oblastech.

Ze strany zástupců Pardubického kraje i Králík nejčastěji zaznívá argument, podle něhož by si lidé v zemi po spuštění nového zařízení nespojovali Králíky s krásnou přírodou či pevnostní oblastí, ale právě s věznicí.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Na chodníku v centru Pardubic si někdo přimaloval parkovací místo

Nové místo k stání si u podchodu pod ulicí Karla IV. v Pardubicích vytvořil...

Úředníci prvního městského obvodu v Pardubicích řeší neobvyklý případ lidové tvořivosti. Zřejmě majitel auta si na...

Cizinci se po autonehodě u Vysokého Mýta lekli zdravotníků a utekli

Nehoda osobního auta a dodávky u Cerekvice nad Loučnou.

Hned tři nehody po sobě se staly odpoledne na hlavní silnici I/35 u Vysokého Mýta. Přestože jedna z nich skončila jen...

VIDEO: Motorkář pod vlivem drog se u rafinerie srazil s nákladním autem

Motorkáře transportoval vrtulník do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Těžká dopravní nehoda odpoledne zastavila frekventovaný provoz na nadjezdu u rafinerie Paramo v Pardubicích směrem od...

Další z rubriky

Vysoké protihlukové stěny v České Třebové nebudou, vybrat si mají lidé

Tykačova ulice je jedním z míst v České Třebové, kde má pětimetrová zeď...

Až pět metrů vysoké protihlukové stěny, které Správa železniční dopravní cesty navrhovala postavit jako součást...

Na chodníku v centru Pardubic si někdo přimaloval parkovací místo

Nové místo k stání si u podchodu pod ulicí Karla IV. v Pardubicích vytvořil...

Úředníci prvního městského obvodu v Pardubicích řeší neobvyklý případ lidové tvořivosti. Zřejmě majitel auta si na...

VIDEO: Hokejoví fanoušci odstavili desítky aut za kameny na okraji parku

Fanoušci si udělali vlastní parkoviště u Tyršových sadů.

Dvě desítky výzev pro nepřítomné řidiče vypsali v době úterního hokejového utkání pardubičtí strážníci šoférům, kteří...

Najdete na iDNES.cz