Stát dál uvažuje o věznici v Králíkách, přestože ji občané odmítli

  13:54aktualizováno  13:54
Králíky na Orlickoústecku dál jednají o využití bývalého dětského výchovného ústavu. Vězeňská služba tam zvažuje zřídit mužskou věznici s nejmírnějším režimem nebo navrhuje postavit v obci novou věznici. A to i přesto, že to lidé v roce 2016 jasně odmítli v referendu.

Obyvatelé Králík s přeměnou bývalého výchovného ústavu na vězení trvale nesouhlasí. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Je to ožehavé a nepříjemné téma pro všechny lidi z Králík a okolí. Ministerstvo spravedlnosti se stále nevzdalo myšlenky na to, že by bývalý ústav pro problémové děti přestavělo na věznici. Nic na tom nezměnilo ani nedávné referendum, ve kterém lidé stavbu káznice odmítli.

„Lidé v referendu na konci roku 2016 většinově dali najevo, že věznici ve městě nechtějí. Původně se navíc mělo jednat o věznici pro ženy, nyní navrhované zařízení pro muže je pro město novinkou,“ uvedl starosta Králík Václav Kubín s tím, že výsledek referenda není pro Vězeňskou službu závazný.

V bývalém ústavu, který je od konce roku 2014 prázdný, by mohla vzniknout věznice pro 150 až 200 mužů. Variantou je také stavba na zelené louce, konkrétně na pozemcích v podnikatelské zóně za bývalou Teslou, kde by mohla být věznice s kapacitou 800 až 1 000 mužů.

Pozemky by Vězeňská služba získala od města, kterému by za to darovala bývalý dětský ústav. Starosta ale označil výstavbu nové věznice jako „velmi kontroverzní a nechtěnou záležitost“. Ministerstvo spravedlnosti se opakovaně k jednáním nechtělo vyjádřit.

Fotogalerie

„Vzhledem k tomu, že doposud ve věci nepadlo žádné rozhodnutí, tak k uvedenému dotazu nemůžeme sdělovat další informace,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Andrea Šlechtová.

Vězeňská služba byla prostřednictvím své mluvčí Petry Kučerové o něco konkrétnější. „Králíky jsou jednou z několika lokalit, které máme vytipované pro případné zřízení věznice. V tuto chvíli je předčasné bavit se o konkrétních číslech v rámci kapacit, ale jednalo by se o desítky odsouzených v lehčím typu věznice,“ uvedla Petra Kučerová.

Poslední jednání se uskutečnilo v prosinci. Starosta informace zveřejnil v lednovém zpravodaji. Podotkl, že nic není uzavřené, nepadlo žádné rozhodnutí. Město podle dřívějších vyjádření chce bývalý ústav do svého vlastnictví, aby mohlo rozhodovat, co v něm bude. Možností je třeba hotel. 

Místní věznici v referendu odmítli

Referenda se na konci listopadu 2016 zúčastnilo 1 571 lidí z 3 513 oprávněných voličů, účast dosáhla téměř 45 procent. K platnosti plebiscitu je podle zákona nutná účast alespoň 35 procent. Ze zúčastněných hlasovalo platným způsobem proti vzniku ženské věznice 1 348 lidí, což představuje skoro 86 procent. V několikatisícových Králíkách by mělo být podle tehdejších představ ministerstva časem umístěno až 200 vězenkyň s nejmírnějším stupněm ostrahy. Nyní se mluví spíše o mužské věznici.

Zástupci ministerstva spravedlnosti a Vězeňské služby ČR nabídli městu setkání s veřejností, aby lidem své kroky vysvětlili. Vedení města si může prohlédnout věznice v jiných částech republiky. Například věznice Velké Přílepy v okrese Praha-západ a Stráž pod Ralskem na Českolipsku jsou v rekreačních oblastech. Turistickou oblastí je i Králicko.

A právě to je jeden z hlavních argumentů hejtmana Martina Netolického, proč by neměla být v Králíkách věznice. 

„Čeká mne jednání s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem. Budu mu navrhovat, aby z bývalého ústavu stát udělal třeba pobytové rekreační zařízení pro zaměstnance Vězeňské služby. Pro nás jako kraj by bylo z marketingového hlediska nešťastné, aby v této rekreační oblasti bylo vězení. Stačí si říct, proč lidi znají Valdice nebo Pankrác. Kvůli tamním památkám, nebo spíše kvůli kriminálu?“ ptá se hejtman Martin Netolický.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Rolinek po záchraně Pardubic: Rozhodlo, že jsme měli stažené zadky

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

I po letošní sezoně platí, že hokejové Pardubice nikdy neopustily nejvyšší soutěž. Extraligu zachránily už po 9. kole...

Další z rubriky

Velikonocemi na Veselém Kopci startuje přelomová sezona, říká jeho ředitelka

Ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová

Po zimní přestávce tisíce lidí zamíří o Velikonocích na Veselý Kopec. Zdejší Soubor lidových staveb Vysočina prošel na...

Areál tiskárny v Pardubicích se po letech změní, vyroste zde stovka bytů

Místo bývalé tiskárny vyrostou činžáky.

Patnáct let. Právě taková doba dělila oznámení záměru přestavět bývalou tiskárnu v centru Pardubic na byty a samotné...

VIDEO: Auto jedoucí na červenou narazilo do houkajícího vozu strážníků

Houkající auto městské policie jelo podle záznamů na zelenou a s použitím...

Hlídka městské policie havarovala v pondělí večer v Pardubicích. Do služebního vozu, který měl zapnuté majáky i...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 32 000 - 36 000 Kč

Najdete na iDNES.cz