Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

  13:02aktualizováno  13:02
Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v mobilu. Alespoň pro jistotu. Pak ho nepřekvapí nefunkční lampy veřejného osvětlení kolem železničního nádraží, jako se to stalo v úterý.

„Vypadá to tu jako po apokalypse. Nepřijdu si moc bezpečně, když vidím před sebou jen siluetu člověka. Navíc teď každý svítí dálkovými,“ řekla žena, která se představila jako Lenka a před temným vlakovým nádražím čekala na odvoz.

Výpadek už poněkolikáté postihl nejen ulice v blízkosti nádraží, bez světel byla i ulice Školní, Bezručova a Lanškrounská, které slouží jako hlavní průtah mezinárodní silnice E461 skrz Svitavy.

Za tmou, co by se dala krájet, může kompletní přestavba přednádraží.

„Závada není na veřejném osvětlení. U nádraží máme problém s napojením nového osvětlení u přestupního terminálu, které v současnosti instaluje zhotovitel stavby. Veřejné osvětlení se rozběhne, začne svítit a následně dojde k nějakému výpadku. Zatím nevíme, z jakého důvodu. Může tam být nějaký zkrat, ale to si oni prověřují,“ říká k výpadkům Bronislav Olšán, jednatel společnosti Sportes Svitavy, která ve městě osvětlení spravuje.

„Občany bychom v těchto dnech poprosili o shovívavost. Nemáme stálou pohotovost, kde by jeden pracovník v průběhu noci objížděl celé Svitavy a zjišťoval, zda veřejné osvětlení svítí. Není to v našich silách a nikdy ani nebude,“ dodává jednatel.

Fotogalerie

Není to však jediný „blackout“, který město v posledních týdnech postihl. Provozovatel veřejného osvětlení řešil několik stížností na celé bloky potemnělých ulic v blízkosti stadionu, kde docházelo k nahodilým výpadkům o víkendech. Závada by však měla být už odstraněna.

Lidé teď často volají i na městkou policii. Kvůli větší bezpečnosti v ulicích strážníci doporučují vybavit se reflexními prvky a dbát hlavně na povinnou výbavu jízdních kol.

„Zákonem je dáno, jak se má cyklista či chodec chovat a také jaké má mít vybavení v případech snížené viditelnosti nebo v místech, kde není nebo nefunguje veřejné osvětlení. Doporučuji co nejvíce reflexních prvků na oblečení nebo přidaných na oblečení, stejně jako řádné osvětlení jízdních kol, ale i například samotných osob při pohybu na ulici, vždy to bude jen pro dobro věci,“ radí velitel strážníků Rostislav Bednář.

Autor:

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Sportovní park se do Pardubic za rok vrátí, je to fenomén, říká manažer

Manažer pardubického Sportovního parku Pavel Stara.

Když je něco úspěšné, není třeba měnit zaběhnutý scénář. Pardubický Sportovní park, jenž skončil o uplynulém víkendu,...

Případ zřícené střechy v České Třebové přezkoumá Nejvyšší soud

Odvolací soud v Pardubicích potvrdil trest pro Pavla Škorpila (na snímku) a...

Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní soud v Ústí nad Orlicí...

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz