Bez práce byli v neděli strážníci pardubické městské policie. Její hlídky co chvíli kontrolovaly, zda se někteří příznivci dostihů nepřijdou podívat k areálu. Nic takového se ovšem nekonalo.
„Byl až překvapivý klid, nemuseli jsme řešit žádné nevhodné chování, nikdo se nepokoušel dostat dovnitř, ani na nadjezdu jsme nemuseli rozhánět skupinky,“ řekl tiskový mluvčí pardubických městských strážníků Jiří Sejkora.
Tisíce diváků, kteří jindy nelení, teple se oblečou a ženou koně přes Taxis, musely letos ze zřejmých důvodů zůstat doma. Sázkové kanceláře opět potvrdily, že je Velká pardubická dostih, na nějž přijímají nejvíce sázenek.
„Celkové vklady na dostihový den vyšplhaly na sedm milionů korun přičemž 6,2 milionu korun bylo přijato na hlavní dostih - Velkou pardubickou,“ uvedl manažer sázkové společnosti Fortuna Petr Šrain. Lidé nejvíce sázeli na loňského vítěze Theophila, který do dostihu odskakoval s kurzem 4,75:1. Pozdější vítěz Hegnus měl kurz 8:1.
Vedle bookmakerů i samotní sázkaři nejvíce věřili v obhajobu Theophila, na jeho vítězství bylo podáno zhruba 28 procent vkladů.
Hegnus patřil do silné a vyrovnané skupiny hlavních vyzyvatelů, na jeho triumf vychází zhruba 15 procent sázek.
„Fakt, že se hlavní favorit neumístil, pochopitelně nahrál bookmakerům, na druhou stranu výhry za vítězství Hegnuse a umístění dalších koní se vyplácely v o poznání vyšších kurzech,“ uvedl Šrain.
Výhra činila 280 tisíc
Nejvíce věřil Hegnusovi sázející, který při kurzu 8:1, vsadil na dvanáctiletého valacha 35 tisíc korun. Svěřenec trenéra Radka Holčáka mu je zúročil na 280 tisíc korun.
Jakkoli byla atmosféra na závodišti přinejmenším divná, všichni aktéři se shodli - ještěže se Velká koná.
„Hlavní je, že se běží. Že můžeme podpořit trenéry a malé stáje, které tu startují. Auto můžete zaparkovat do garáže, ale koně ne,“ řekl předseda představenstva Slavia pojišťovny Karel Waisser, zástupce hlavního sponzora.
„Jsou to jiné kulisy, než na jaké jsme zvyklí. Ale všichni, co jsme tady, jsme rádi, že jsme dostihy vůbec mohli pořádat,“ řekl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.
Ten odhadl škody, kvůli nimž se dostihový mítink musel konat za zavřenými dveřmi, na deset milionů korun.
„Určitě nás tento výsledek do budoucna omezí a budeme hledat možnosti, jak jej nahradit,“ řekl Müller.
Tím, kdo netratil při letošním ročníku, je veřejnoprávní televize, která připravila na neděli několikahodinový maraton přímého přenosu.
Podle dat České televize sledovalo nedělní 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou více než dva miliony lidí.
„Celý několikahodinový přenos sledovalo na programech ČT1 a ČT sport průměrně 873 tisíc diváků při podílu na publiku přesahujícím 34,5 procenta, tedy třetina všech, kteří trávili nedělní odpoledne u televize,“ uvedla tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.
Samotnou Velkou pardubickou sledovalo 1,56 milionu diváků při podílu na publiku přes 51,65 procent. Nárůst letošní sledovanosti je patrný z loňských čísel. Tehdy se na přenos dívalo 747 tisíc lidí při 44procentním podílu na publiku.