Anděl z Dachau čeká na blahořečení. Rodák, o němž Svitavsko neví

  8:43
V Hradci nad Svitavou se 1. března 1911 narodil Hubert Engelmar Unzeitig. Sudetský Němec, který se ve službách církve postavil nacismu a na sklonku války zemřel v koncentračním táboře Dachau na skvrnitý tyfus. Na Svitavsku se o něm ale nemluví. Jeho socha zdobí kostely v Německu i Africe a ve Vatikánu se chystá jeho blahořečení.
Hubert Engelmar Unzeitig, známý jako Anděl z Dachau.

Hubert Engelmar Unzeitig, známý jako Anděl z Dachau. | foto: engelmarunzeitig.de

K nenápadnému domu uprostřed Hradce nad Svitavou se váže příběh muže, který před 70 lety proslul mezi spoluvězni laskavostí a sebeobětováním natolik, že dostal ještě za svého života přezdívku Anděl z Dachau.

„Narodil se jako jedno z pěti dětí Johanna Unzeitiga. V roce 1921 byl biřmován ve Svitavách a po ukončení obecné školy pracoval krátce jako pomocník v hospodářství u českého sedláka,“ říká historik Radoslav Fikejz.

V sedmnácti letech odešel k mariannhillským misionářům do Reimlingenu v augšpurské diecézi. „Po složení maturitní zkoušky studoval teologii a filozofii v kněžském semináři ve Würzburgu, kde byl 6. srpna 1939 vysvěcen na kněze a přijal jméno Engelmar,“ uvádí historik.

Krátce na to se vrátil do tehdejšího Grándorfu, dnes Hradce nad Svitavou, aby ve své rodné obci oslavil své vysvěcení primiční mší. Do Hradce se poté už nikdy nevrátil.

Na první kněžské místo odešel na Šumavu do Zadní Zvonkové. Ve svých kázáních se postavil proti pronásledování Židů, jejich transportu do koncentračních táborů a nacistické politice jako takové. Jako křesťan navíc nabádal věřící, aby se drželi božích přikázání a ne vůdců, jakým byl Hitler. Netrvalo dlouho a v roce 1941 byl za své výroky zatčen gestapem.

„Uvězněn byl ve věznici v Linci, odkud byl po šesti týdnech převezen do koncentračního tábora Dachau u Mnichova. Z konkrétní lidské bytosti se stalo pouhé číslo 26 147,“ vypráví o jeho osudu Radoslav Fikejz.

Pomáhal Rusům, kteří byli na samém dně

Ani nepředstavitelné podmínky koncentračního tábora ho nezlomily a z bloku, v němž byli vězněni kněží, odešel dobrovolně ošetřovat nemocné, především ruské zajatce, kteří byli v Dachau na úplném dně táborové hierarchie.

Před smrtí je omýval od výkalů, aby neztratili důstojnost v okamžiku umírání. Naučil se dokonce mluvit rusky, aby se s ruskými zajatci mohl dorozumět. Posiloval nejenom jejich ducha, překládal i části Bible do ruštiny.

V době, kdy se válka chýlila ke konci, vypukla v táboře epidemie skvrnitého tyfu. Podle dochovaných pramenů byl jedním z několika kněží, kteří odešli dobrovolně ošetřovat smrtelně nemocné vězně. „Zde se zanedlouho nakazil a stal se tak jednou z mnoha obětí epidemie. Zemřel v pátek 2. března 1945, den po svých čtyřiatřicátých narozeninách,“ říká Radoslav Fikejz.

Protože byla válka u konce, podařilo se spoluvězňům Unzeitigovo tělo spálit v kremačních pecích samostatně. Jeho popel pak pronesli za pomoci faráře ven, aby ho pohřbili 30. března 1945 na hřbitově v bavorském Würzburgu. V roce 1968 byla jeho urna přenesena do tamního kostela mariannhillských misionářů.

Kanonizační proces mají na starosti Němci

Církev na pátera Engelmara Unzeitiga nezapomněla. Unzeitigův kanonizační proces, na jehož úspěšném konci je blahořečení a prohlášení za svatého začal v roce 1991 v Německu.

„Je veden v německé diecézi Würzburg, kde jmenovaný přijal kněžské svěcení. Tato diecézní fáze procesu byla uzavřena roku 1999 a veškerá dokumentace byla odeslána do Vatikánu,“ uvádí mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka a dodává, že o současném stavu procesu vědí více ve Würzburgu.

Papež Benedikt XVI. potvrdil jeho hrdinské ctnosti 19. prosince 2009, tudíž beatifikačnímu procesu nestojí nic v cestě. Vyplývá to i ze zaslaných odpovědí Markuse Haucka z biskupství ve Würzburgu.

„Dokumenty byly včas předloženy Kongregaci pro blahořečení a svatořečení,“ stojí v dokumentu z listopadu 2013.

Miloš Cvrkal, bývalý technický administrátor svitavské farnosti, který se o Engelmara Unzeitiga zajímá jako jeden z mála již několik let, doufal, že za blahoslaveného bude prohlášen letos, kdy uplynulo 70 let od jeho smrti. „Jak daleko je kanonizační proces nikdo nevíme. V skrytu duše jsem doufal, že k jeho stým narozeninám bude blahořečený,“ zmiňuje už čtyři roky staré výročí Cvrkal.

Pátera připomínají dřevěné sochy

Z jeho iniciativy vzešel nápad připomenout Engelmara Unzeitiga také na Svitavsku. Před rokem 2007 totiž o Unzeitigovi neměl nikdo ani tušení. Dodnes není na webových stránkách Hradce nad Svitavou o významném rodákovi jediná zmínka.

„Bylo ticho po pěšině. Sem tam někdo přijel a ptal se na jeho rodný dům. Nikdo to pořádně nevěděl. Od tehdejších rodáků jsme se nikdy nic nedozvěděli. Veškerá svědectví sbíráme útržkovitě. Až jeden rodák to určil naprosto přesně,“ vzpomíná Cvrkal, který se v počeštěném Hradci nad Svitavou narodil tři roky po Unzeitigově smrti.

Nápad vyřezat postavu kněze ve vězeňském oděvu se podle něj přímo vybízel. „V roce 2007 jsem přišel za panem farářem, že jsem viděl krásné dílo řezbáře Petra Štefana a zeptal se ho, zda si neuděláme sochu. Slovo dalo slovo a socha mohla vzniknout,“ popsal zrod dvou stejně vysokých soch Unzeitiga, které byly darovány würzburgskému kostelu a hradeckému kostelu.

„Napsali jsme tehdy dopis do Würzburgu, kde je mariannhillský řád, do kterého patřil i páter Engelmar s tím, že bychom jim předali dar lásky a smíření, protože v té době nebyly vztahy mezi sudetskými Němci a Čechy na nejlepší úrovni. Pozvali nás v březnu 2008, abychom byli u toho, když sochu při nedělní mši prezentovali. Byl to nakonec zážitek, při kterém tekly nejednomu Němci slzy,“ řekl Cvrkal.

Čin Hradeckých měl nakonec tak velký úspěch, že vzniklo devět soch. „Poté přišli misionáři s prosbou, zda by řezbář Štefan nemohl vyřezat další dvě sochy, které jsou dnes ve Španělsku a Itálii. Další sochy jsou v Africe. Jednu cestovní sochu máme v Hradci,“ vyjmenovává Cvrkal, který by se rád blahořečení dožil.

 

Nejčtenější

Start stavby největší hokejové arény světa se blíží, k Cihelně najelo obří rypadlo

Miliardář Petr Dědek a majitel Dynama Pardubice začíná pomalu připravovat parcelu pro stavbu největší hokejové haly světa. V noci na úterý dorazil na místo nadměrný náklad s pásovým rypadlem, které...

Byli jsme uvnitř bombardéru. Unikátní Avro Anson představí Aviatická pouť

Pokud počasí dovolí, bude to na severní polokouli první představení jediného letuschopného bombardéru Avro Anson původní verze Mk.I na světě. Již tuto sobotu 7. června má přiletět na Aviatickou pouť...

Hluk z hřiště nevadí. Majitel načerno postavené vily prohrál spor s městem

Pardubice nemusí omezit hluk ze hřiště v parku Na Špici, na který si stěžoval podnikatel Miloš Holeček, který tam žije. Krajský soud neshledal, že by hluk překračoval míru přiměřenou poměrům a zrušil...

Škola bez známek, úkolů a stresu. Učitelka z Pardubic boří zajetý systém vzdělávání

Na jedné pardubické základce si žáci sami volí, kde a jak se budou učit. Domácí úkoly neexistují a známky jakbysmet. Učitelka Martina Hezká totiž razí přístup, který boří zaběhlé představy o školní...

Kriminalisté prověřují násilnou smrt ženy na Pardubicku, zadrželi dva podezřelé

Kriminalisté prověřují násilnou smrt ženy nalezené na Chrudimsku. Zadrželi dva podezřelé muže, které nyní vyslýchají. „Další informace poskytneme, jakmile to bude možné,“ napsala policie na síti X.

Ani ghetto ani uprchlíci. Město opraví „Husovku“, vrací se k původnímu projektu

Pardubická radnice opraví dva bytové domy v Husově ulici naproti věznici. Chce v nich mít 88 bytů pro seniory i mladé lidi. Utratí za to více než 200 milionů korun.

13. června 2025  10:44

Pardubický hokej investuje do mládeže. Dědek chce z dětí udělat světové hvězdy

Pardubičtí hokejisté cílí především na nabitý extraligový kádr, který se má za pár let, pokud možno s co největším počtem medailí, přestěhovat do nové největší hokejové haly na světě, jejíž výstavba...

13. června 2025  10:28

Přehrada na Pastvinách má nový rychlouzávěr, původní po 86 letech dosloužil

Vodní dílo Pastviny, které je poslední kamennou přehradou postavenou v Československu, má za sebou neobvyklé manévry. Obří 120tunový jeřáb do útrob hráze usazoval pětadvacetitunový rychlouzávěr,...

12. června 2025  15:48

Na známou adresu. David Musil se po třech letech vrací z Pardubic do Třince

David Musil se po třech letech vrací z Pardubic do Třince. Dvaatřicetiletý účastník dvou hokejových světových šampionátů měl s Dynamem smlouvu ještě na nadcházející sezonu. Při minulém angažmá...

12. června 2025  13:15

Plzeň už ví, jak může vypadat dostavba kulturního domu Peklo. Podívejte se

Město Plzeň vybralo vítěze architektonické soutěže na dostavbu kulturního domu Peklo. Porotu nejvíce zaujalo řešení od týmu architektů Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové. Nová...

12. června 2025  12:59

Fanoušci na festival nedojeli, z hořícího auta ještě stihli zachránit batohy

Nepříjemný zážitek spojený s cestou na hudební festival Rock for People mají po středě čtyři lidé ze Žiliny, kterým na obchvatu Svitav začal hořet osobní automobil. Plameny se šířily natolik rychle,...

12. června 2025  11:01

Klikni a počítej. Za čtyři hodiny u silnice si dobrovolníci vydělají až 820 korun

Na 6 600 úsecích české silniční a dálniční sítě se před pár týdny rozjelo sčítání dopravy. Desítky brigádníků bude možné až do podzimu vídávat také u cest v Pardubickém kraji. Do sčítání jsou...

12. června 2025  9:59

Uprostřed nemocnice vznikne nové odpočinkové místo, poslouží i k modlitbě

Po loňském otevření nového pavilonu Centrálního urgentního příjmu Pardubické nemocnice se některá oddělení stěhují do prostornějších a praktičtějších míst. K dispozici je pro ně víc prostoru. I díky...

11. června 2025  16:01

Start stavby největší hokejové arény světa se blíží, k Cihelně najelo obří rypadlo

Miliardář Petr Dědek a majitel Dynama Pardubice začíná pomalu připravovat parcelu pro stavbu největší hokejové haly světa. V noci na úterý dorazil na místo nadměrný náklad s pásovým rypadlem, které...

11. června 2025  10:57

Boj s holuby i kapkami deště. Nový sál Smetanovy Litomyšle jinak nemá chybu

Nové zastřešení arkádového nádvoří litomyšlského renesančního zámku určené pro festival Smetanova Litomyšl, který začne tento víkend, při prvním zkušebním koncertě obstálo. Konstrukce už nezakrývá...

11. června 2025  9:34

Vůz odmrštil dívku na autobus, který dobíhala. Vážně zraněnou ji převážel vrtulník

Nešťastným se stalo přecházení silnice nezletilé dívce, která v pondělí ráno pospíchala na autobus v Janově u Litomyšle. Ve vysoké rychlosti do ní narazilo auto. Do autobusu tak už nastoupit...

10. června 2025  16:43

Novou Cihelnu doplní hned dva velké parky, změní se k nepoznání

Pardubická radnice plánuje na Cihelně budování nového městského parku o rozloze čtyř hektarů. Další zeleň by měla navázat na plánovanou multifunkční arénu Petra Dědka. Park propojí stávající a novou...

10. června 2025  10:59
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.