V Tyršových sadech se ve velkém rozmáhá vandalismus.

V Tyršových sadech se ve velkém rozmáhá vandalismus. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Opravené Tyršovy sady v Pardubicích trpí pod nájezdy vandalů

  • 10
Vytrhané koše, posprejované cedule, popsané lavičky nebo ukradené stromy. Hlavní pardubický park si vzali jen pár měsíců po znovuotevření na paškál vandalové. Opravy musí platit radnice prvního městského obvodu.

Je to teprve pár měsíců, co se slavnostně otevřely nově opravené Tyršovy sady v centru Pardubic. Ovšem už nyní některé části vybavení podzámeckého parku nejsou zdaleka v takové formě, jaká by se dala vzhledem k době jejich fungování očekávat.

Sady totiž velmi rychle objevili vandalové, kteří v nich hlavně po setmění našli ideální místo pro svoji činnost navíc v příjemné docházkové vzdálenosti od středu města a většiny restaurací.

„Od začátku roku se v Tyršových sadech, a nejenom tam, i na ostatním majetku městského obvodu jedna, ve velkém rozmáhá vandalismus a ničení mobiliáře včetně krádeží nově vysazené zeleně,“ uvedla Lenka Tobolková z odboru majetku a správních činností na obvodní radnici.

Logicky jsou největší škody právě v parku, který byl nedávno za více než sto milionů korun opraven. Vybavení moc dlouho novotou nevonělo.

„Lavičky z tropického dřeva a koše z cortenové oceli ničí sprejeři, na lavičkách závodí ‚borci‘ na kolech BMX, odpadkové koše se vytrhávají z uchycení v betonu nebo jejich části mizí,“ stěžuje si Tobolková, kterou nejvíce irituje, že lidé hromadně kradou přímo z parku i čerstvě zasazené rostliny.

„Všechny cennější stromky, keře i květiny nové výsadby během pár dnů po výsadbě mizí. Zřejmě na soukromé zahrady,“ dodala Lenka Tobolková.

Výčet stavu věcí v parku může vyznít i jako kritika práce městské policie, která na veřejný pořádek dohlíží. Ovšem v hlídání v parku strážníkům prý příliš nepomáhá ani tamní kamerový systém.

„Kamery bohužel zabírají jen malou část parku a navíc, když narostly teď na jaře stromy a keře, tak je výhled dost omezený,“ přiznal šéf pardubické městské policie Rostislav Hübl.

Auta strážníků nemůžou do parku kvůli závlahám

Ten navíc přidává ještě jednu okolnost, která komplikuje dohled nad parkem. Do areálu totiž nemůžou strážníci vjet autem a dokonce ani na koních.

„Je to tak kvůli závlahovému systému. Ten by se zničil, kdyby na něj najela auta nebo koně. Kontrolu v sadech tak naši lidé dělají spíše namátkově a musí po svých,“ doplnil Hübl.

Tyršovy sady

Tyršovy sady jako rozsáhlý parkový komplex vznikly v centru Pardubic v roce 1931, kdy bylo na loukách pod zámkem vybudováno výstaviště pro celostátní Výstavu tělovýchovy a sportu. Na místě bývalého zámeckého příkopu tehdy vyrostlo podle návrhů architektů Řepy, Potůčka a Vetešníka rozlehlé výstaviště, které v době konání výstavy navštívil i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Po skončení výstavy sloužil areál výstaviště jako atraktivní park pro společenské vyžití, po válce však začal upadat. Město sady loni za více než sto milionů korun kompletně opravilo.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že pokladna prvního městského obvodu se musí připravit na poměrně častý „průvan“ spojený s opravami v Tyršových sadech.

„Naše radnice má za úkol starat se o park. Proto musíme platit i všechny opravy. Náklady šly už určitě do tisíců a zatím se zdá, že se musíme připravit na další investice,“ uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík s tím, že spoléhá na zdravý rozum lidí.

„Celý park se nedá prostě uhlídat. Je mně jasné, že v něm nemůže být přítomná neustále policejní hlídka,“ dodal starosta malé radnice.

Přesto, kdyby se strážníkům podařilo někoho při likvidaci parku a jeho zařízení chytit, vandal by se mohl připravit třeba na to, že by škodu musel zaplatit.

„Všichni vandalové i zloději by si měli uvědomit, že takové aktivity jsou klasifikovány jako trestný čin poškozování cizí věci. Případy řeší Policie České republiky a je za ně možné uložit odnětí svobody až na jeden rok a soud nařídí náhradu újmy způsobenou vlastníkovi věci,“ dodala Lenka Tobolková.