Záběr z filmu Operace Silver A, herec Jiří Dvořák

Záběr z filmu Operace Silver A, herec Jiří Dvořák | foto: Archiv MF DNES

Naučná stezka připomene osudy odbojáře Alfréda Bartoše ze Silver A

  • 2
V Pardubicích v květnu začne fungovat naučná stezka, která zájemce provede místy, kde pracoval protifašistický odboj pod vedením skupiny výsadkářů Silver A. Zřejmě vůbec nejzajímavější kapitola z novověkých dějin města se psala právě za druhé světové války.

Odbojová činnost gradovala v roce 1942, kdy na soutoku Labe a Chrudimky začala působit skupina výsadkářů Silver A pod vedením kapitána Alfréda Bartoše.

"Stezka se jmenuje Silver A - Poslední cesta Alfréda Bartoše a vede centrem Pardubic. Ukáže historii odboje za druhé světové války ve městě i celé zemi. Vzniká také audionahrávka s informacemi o všech bodech stezky. Má začít fungovat v polovině května," uvedl historik Vojtěch Kyncl s tím, že stezka vzniká při 70. výročí působení skupiny.

Operace Silver A

Na podzim roku 1941 byla v Londýně sestavena skupina tří parašutistů Silver A. Členy byli Alfréd Bartoš, Josef Valčík a radista Jiří Potůček. Dne 29. 12. 1941 seskočili nedaleko Poděbrad. Jejich úkolem bylo na Pardubicku navázat kontakt s Londýnem přes vysílačku Libuše. To se jim zdařilo z lomu Hluboká, kousek od Ležáků. Ty nechali nacisté za trest vyhladit.

Vlnu zájmu o osudy kapitána Bartoše i jeho kolegů parašutistů Josefa Valčíka, Jiřího Potůčka i mnoha obyvatel Pardubic, kteří jim pomáhali, zvedl režisér Jiří Strach, když o nich v roce 2007 natočil film.

Jinak však pozoruhodnou etapu dějin Pardubic připomíná pouze několik desek na zdech domů či plaketa v chodníku před věžákem Magnum. Právě tam dříve stával hotel Veselka, ve kterém měl odboj jakousi centrálu. Stezka by nyní měla zjednat nápravu.

"Bude dlouhá asi 2,5 kilometru a bude možné na ní použít audioprůvodce. Kopíruje místa, kde působili členové skupiny Silver A nebo kde bydleli spolupracovníci této skupiny. Polovina trasy z Pernerovy do Smilovy ulice téměř stoprocentně kopíruje trasu, kudy utíkal Bartoš jako hlavní velitel parašutistů v protektorátu před členy gestapa," uvedl Kyncl.

Na místě smrti je pamětní plaketa

Jedno z míst, kde se turisté určitě zastaví, bude i křižovatka Smilovy a Sladkovského ulice. U tamější lékárny se totiž Bartoš smrtelně postřelil, poté co ho gestapo obklíčilo.

"Mluvil jsem osobně s dcerou doktora Bartoně, která z okna viděla prchat Bartoše. Prý bylo zjevné, že nemá proti přesile šanci. Němci ho obklíčili," říká historik Jiří Kotyk s tím, že na místo poslední akce kapitána upozorňuje plaketa.

Naučná stezka bude začínat u radnice, prochází náměstím a třídou Míru, poté odbočuje do Pernerovy ulice a stáčí se právě ke Smilově ulici a vede zpět na Pernštýnské náměstí. Zájemci si audioprůvodce budou moci půjčit v informačním centru nebo si ho časem i zdarma stáhnout z internetu do chytrých telefonů. Na stezce je několik zastavení, ke každému z nich bude připraveno povídání.

Ve městě už je stezka Viléma z Pernštejna

Podle Kyncla nebudou na nahrávce jen historická data, ale také informace o životě odboje za druhé světové války a různé zajímavosti.

"Vznikl také leták, na kterém jsou některé historické události popsané. Na důležitých bodech mají vzniknout značky, aby turisté věděli, kde si audioprůvodce zapnout. O tom nyní jednáme s magistrátem," dodal Kyncl.

V Pardubicích už jedna naučná stezka je. Vede okolo zámku a jmenuje se stezka Viléma z Pernštejna. Audioprůvodci už tedy jsou, nyní se do nich pouze doplní nahrávka o operaci Silver A a Alfrédu Bartošovi.

Ten se svými kolegy zajišťoval například vysazení speciálně vyškolených parašutistů na území protektorátu a zajištění rádiového spojení s Londýnem. K tomu byli vybaveni vysílačkou s krycím názvem Libuše.

,