V Pardubicích provozuje kulturu monopol, ročně inkasuje 15 milionů

  13:20aktualizováno  13:20
Z Kulturního centra na Dubině se během posledních let stal monopolní provozovatel pardubické kultury. Pořádá veškeré městské kulturní akce a převzalo i provoz institucí, jako jsou galerie Mázhaus nebo kulturní dům na Hronovické. Čelí ovšem kritice, že ani s vysokými dotacemi neodvádí dobrou práci.

Jednou z akcí, kvůli které se snesla na Kulturní centrum kritika, byla i úroveň Vánočních trhů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V roce 2010 byly dotace města na provoz 7,9 milionů korun. Na letošek už dostalo 15,6 milionů. Například kvůli tomu, že převzalo provoz Informačního centra. Teď má pod sebou osm kulturních institucí.

"Stále se rozrůstáme. Teď jsme dostali patnáct milionů z rozpočtu, ale kdyby každá z těch organizací, jako je třeba kulturní dům na Hronovické nebo Divadlo 29 měly fungovat samostatně, tak by byly náklady třikrát vyšší," uvedla ředitelka Centra Romana Vojířová.

Dotace pro KC

rok  -  dotace

2010  -  7,9 milionu

2011  -  7,9 milionu

2012  -  11,4 milionu

2013  -  15,6 milionu

Jenomže s tím, jak do Centra tečou rok od roku větší peníze z městské kasy, chybí zároveň tlak na to, aby se kvalita pardubické kultury zlepšovala.

Tím, jak radnice převedla odpovědnost na Kulturní centrum, zbavila se třeba i povinnosti vypisovat na dodavatele jednotlivých akcí výběrová řízení. A podle lidí, kteří mají co do činění s pardubickou kulturou, je to na kvalitě i ceně akcí znát.

Sto dvacet tisíc například stojí daňové poplatníky akce, jako jsou Pardubické dožínky, dvě stě tisíc dostanou Vánoční trhy.

"Nechápu, proč na takové akce musejí jít tak velké prostředky, když jde o komerční záležitosti," řekl provozovatel pardubického letního kina Jan Motyčka. On sám by to podle svých slov dokázal organizovat zadarmo.

"To je věc města, zda tu akce za uvedené peníze chce. My jim dáme rozpočet, za kolik ji uděláme my, a oni se sami mohou rozhodnout, zda do toho půjdou. Mohou tu akci klidně i zrušit," řekla Vojířová.

Vánoční trhy a Dožínky kritizují i někteří politici

Motyčka není sám, kdo kritizoval úroveň třeba Vánočních trhů. "Jsou věci, které Kulturní centrum dělá dobře. Ale u Dožínek nebo Vánočních trhů si nejsem jistý. Určitě by stálo za to se nad jejich podobou zamyslet a nějak Centrum nastartovat k lepší organizaci," řekl Alexandr Krejčíř, zastupitel za opoziční ODS.

A organizaci podobných akcí kritizuje i náměstek primátorky František Brendl.

Před dvěma lety vedení města vadilo, že trhy trvaly dva týdny, což odradilo zákazníky i prodejce. "Vybudovat na náměstí na dva týdny malé městečko, ze kterého utíkali nespokojení prodejci, nebyl dobrý nápad," uvedl Brendl.

"Ano, tehdy se nám Vánoční trhy nepovedly. Ale nemyslím si, že tu není tlak na zlepšení služeb. Třeba od stánkařů máme naopak rychlou zpětnou vazbu, jak se zlepšit," uvedla Romana Vojířová.

Podobně je pod kritikou i městská galerie Mázhaus. Ta dostává na rok 400 tisíc korun. Přitom na konci roku 2011 nabízeli městu její převzetí za mnohem lepších finančních podmínek manželé Spolkovi, kteří vedou Galerii Gong. Vedení města však tehdy vadilo, že by byla galerie zčásti komerční, a ze spolupráce sešlo.

"To, co následně na radnici vzniklo, je pro mě překvapením. Vůbec jsem u tak málo navštěvované galerie nepochopila, proč mají tak přemrštěný rozpočet, už jen vzhledem k tomu, jaká je ekonomická situace nejen města, ale i všude kolem," řekla Klára Spolková z Galerie Gong.

Brendl obhajuje úroveň výstav tím, že není cílem Mázhausu být galerií, ale výstavním prostorem pro méně známé umělce.

Proč potom ale tak vysoké dotace? Navíc v Pardubicích je místo, kde mají prostor začínající umělci - galerie Hell Yeah Gallery ve Smilově ulici. I ta přitom dokáže fungovat na komerční bázi a je soběstačná.

"Určitě bychom dokázali provozovat i městskou galerii bez dotací tak, aby zbyl dostatečný prostor na městské projekty," řekla provozovatelka galerie Martina Šarmová. Radnice však dává přednost štědře dotovaným institucím, ke kterým plynou peníze přes Kulturní centrum Pardubice.

"Stýkám se hodně s lidmi z kulturní oblasti a oni mi často říkají: Kulturní centrum, těm se žije," dodal zastupitel Krejčíř.

Autor:

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Velká pardubická je stále bez sponzora, o partnera přišlo i závodiště

Jezdci překonávají Irskou lavici během 128. ročníku Velké pardubické.

Konec ledna. To byl pro ředitele Dostihového spolku poslední termín, dokdy chtěl mít jasno, kdo se stane novým...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Pardubice zrušily plán na odkup spalovny, její další osud už neovlivní

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Pardubičtí zastupitelé zrušili plán na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Radní sní o tom, že s dalšími...

Najdete na iDNES.cz