U nás končíte, uslyšeli studenti v domově mládeže. Nejsou pro ně lůžka

  16:10aktualizováno  16:10
Desítky studentů některých pardubických středních škol se nyní dozvěděly, že od září pro ně už není místo v domově mládeže na Dukle. Žáků ve středních školách v Pardubicích přibývá, ale patrně nikdo nemyslel na to, aby měli kde spát.

Pardubice trápí nedostatek ubytovacích prostorů pro středoškoláky. Ilustrační foto | foto: Metro.cz

V ředitelně Domova mládeže a školní jídelny Pardubice minulý týden zvonil neustále telefon. Volaly desítky rozčilených rodičů, jejichž děti nečekaně od září přišly o ubytování. Není dost lůžek, a tak přednost dostali žáci mladší anebo ti, kteří dojíždějí z větší vzdálenosti.

„V posledních 26 letech tu nikdy taková situace nebyla. Máme převis 115 lidí, i když patnáct jich už přihlášku vzalo zpátky a najdou si ubytování jinak,“ uvedla ředitelka Domova mládeže a školní jídelny Pardubice Alena Krabcová.

„Jsme největší domov mládeže v Pardubicích, a tak se všichni obrací na nás,“ dodala.

Pro rodiče je to složitá situace. Na ubytování nemají děti žádný právní nárok. Ostatní pardubické domovy mládeže jsou úplně nebo skoro plné. Dojíždění je z některých menších obcí někdy složité, anebo spíše nemožné.

Náměstkyně hejtmana Jana Pernicová z ČSSD odpovědná za školství tvrdí, že krajský úřad pro velkou část studentů ubytování najde, jenom ještě přesně neví kde a jak.

„Určitě nezůstane bez ubytování stovka dětí, bude jich podstatně méně. Snažíme se to nyní řešit, máme několik možností, odbor školství na tom nyní pracuje,“ uvedla Pernicová.

Chemická škola nabírá stále více studentů

Studentů v Pardubicích přibývá už několik let, letos menší část lůžek zabere nová fotbalová akademie, ale hlavním zdrojem problémů je chemická škola.

„Ano, můžeme si za to trochu sami, máme rok od roku více žáků. Teď je to velmi nepříjemné,“ uvedl ředitel Střední průmyslové školy chemické Pardubice Jan Ptáček.

Podle něj už asi dvacet studentů ze třetích a čtvrtých ročníků dostalo zprávu, že pro ně ubytování není. Celkem by se problém podle něj mohl týkat až padesáti dětí. „Je to průšvih. Máme tu studenty z Břeclavi, Liberce, z Vysočiny, nejsou schopni dojíždět. Hledat teď v Pardubicích byty, které už jsou často obsazené vysokoškoláky, je těžké,“ uvedl Ptáček.

Zdá se, že problém bylo možné řešit mnohem dříve. Pernicová hovoří o tom, že měl vyvinout aktivitu ředitel chemické školy a nenabízet rodičům ubytování, které nemá zajištěné.

„Škola se rozrůstá, je perfektní, ale toto byla chyba,“ uvedla Pernicová. Jenže zasáhnout mohl a nejspíše i měl Pardubický kraj, který o hrozícím problému patrně věděl. Navíc kraj chemickou školu v expanzi povzbuzuje.

Varovali jsme, že bude málo lůžek, říká ředitelka

„Avizovala jsem už na jaře, že bude nedostatek míst, navyšovali jsme v minulosti kapacity, jak to jen šlo. Není to naše chyba,“ uvedla ředitelka Domova mládeže a školní jídelny Pardubice Alena Krabcová.

„Jestli tu tato informace byla na jaře, asi měla být řešena, měli se všichni sejít u kulatého stolu. Já jsem tu nebyla,“ uvedla Pernicová, která byla poslední půlrok po operaci páteře mimo úřad.

Vedoucí odboru školství Pardubického kraje Martin Kiss tvrdí, že ve skutečnosti je těžké odhadnout, kolik lůžek bude třeba. „V podstatě do poslední chvíle netušíme, kolik žáků bude navštěvovat školy, kolik z nich bude požadovat ubytování a kolik z nich bude schopno dojíždět,“ uvedl.

A tak až nyní úřad a domovy mládeže přemýšlejí, jak dostat na některé pokoje více lůžek, jak využít volné prostory například na půdě či jak zdvořile vystěhovat školní inspekci, která v domově mládeže na Dukle sídlí. „Se školní inspekcí budeme jednat, ale to určitě nebude věc, kterou lze vyřešit okamžitě,“ uvedla Pernicová.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Najdete na iDNES.cz