Pardubický kraj omezí od neděle dopravu. Autobus není taxík, hájí škrty

  7:45aktualizováno  7:45
Se změnami jízdních řádů v mají cestující v Pardubickém kraji v posledních letech špatné zkušenosti. Ani ty poslední, které začnou platit v neděli, nepřinesou změny k lepšímu. Na úspory doplatí autobusová doprava hlavně o víkendech a v létě.

Cestující si musí od neděle zvykat na nové jízdní řády autobusů. Ilustrační foto: Michal Klíma, MAFRA

Spoj zrušen, spoj zkrácen, vynechá zajíždění, vynechá zastávku, nejede v neděli, změna kilometráže, spoj ukončen tam a tam. Počet změn jde do stovek, o čemž se ostatně mohou přesvědčit cestující na webu společnosti Oredo, která změny ve spolupráci s krajským úřadem a odborníky na dopravu připravila.

Změny nediktovala jen nespokojenost cestujících, ale i zastupitelstvo kraje, které schválilo snížený rozsah dopravní obslužnosti pro letošní rok ve výši 16,8 milionů korun. Nejčastější je omezení víkendové dopravy.

Radní Dušek nečeká nespokojenost cestujících

"Autobusové linky jsou vedeny v souladu s požadavky starostů. Myslím si tedy, že lidé by mohli být relativně  spokojení. I když realitu ukáže až samotný ostrý provoz. Nemyslím si, že změny přinesou a priori nespokojenost," předpovídá krajský radní pro dopravu Jaromír Dušek.

Ale někteří cestující ji vyjadřují už předem. "Nechápu, proč nenechají alespoň v letním období víkendové spoje například v oblasti Dolní Morava a Polička. Docela jsem se těšil, že o víkendu budu moct cestovat po různých zajímavostech kraje, a teď se zas nikam nedostanu, jen tam, kde jezdí vlak," uvedl uživatel -švarc- na diskusním serveru o dopravě K-report.net.

"Samozřejmostí je rušení víkendových spojů, leckdy s obsazením kolem 10 až 15 osob a zrušení, nebo značné omezení, propojení mezi autobusovou a železniční dopravou. V okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí dochází k daleko větším redukcím přes prokazatelně lepší ekonomické výsledky oproti zbylým územím," řekl dopravní expert Denis Sitora.

Podle něj je například plánováno omezení spojů na drtivé většině linek o prázdninách v časech mezi 8. a 12. hodinou, kdy žádní školáci nejezdí, ale obsazení některých takto omezených spojů se pohybuje až kolem 30 cestujících.

Bude těžší dostat se z Lanškrounska na jižní Moravu

Příkladem je i velmi drastické omezení linky Lanškroun - Svitavy, kde se ruší všech šest párů spojů o víkendu a pět párů v pracovní dny. Z oblasti Lanškrounska tak bude velmi obtížné cestovat na Brněnsko. Dalším příkladem je omezení zajíždění linky z Letohradu do Ústí nad Orlicí na vlakové nádraží v Ústí nad Orlicí u většiny spojů.

"Jestliže považujeme za nespokojenost jednotlivce, který má autobus místo taxíku, tak tomu bych rozuměl, ale nejsme tak bohatý kraj, abychom si mohli dovolit pro jednoho cestujícího posílat desetitunové autobusy," reaguje Jaromír Dušek. 

Na poslední chvíli se Oredo rozhodlo kvůli připomínkám cestujících ponechat společnou obsluhu choceňského autobusového nádraží i železniční stanice v nezměněné podobě, původně už autobusy neměly k vlakům zajíždět.

Podle krajského radního pro dopravu Jaromíra Duška budou všechny příští změny už jen "kosmetické". Slibuje, že nový jízdní řád pár let vydrží.

Ke komfortu se cestující postupně dostanou

Podle něj  budou redukovány linky neobsazené, jezdící převážně o víkendech a v nočních hodinách, popřípadě v prázdninových měsících. 

"Nezapomeňme, že jízdní řády v roce 2011 byly z hlediska rozsahu dostatečné a přitom jsme jezdili přes čtrnáct milionů autobusových kilometrů. Nyní chystáme šestnáct a půl milionů autobusových kilometrů, takže pokud by byly tyto linky vedeny v souladu s požadavky starostů, byl by to vysoký komfort. Ale k němu se musím propracovat během roku," dodal Dušek.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Oko jsem rozlepil po několika týdnech, vypověděl napadený mladík

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednadvacetiletého Jaroslava Švejdy. Obžaloba jej viní z toho, že...

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Najdete na iDNES.cz