V léčebně Albertinum chtějí ambulanci pro seniory. Kraj slíbil pomoc

  16:16aktualizováno  16:16
"Nechceme pacienty posílat na desítky kilometrů vzdálená pracoviště," zní z úst lékařů Albertina v Žamberku, léčebného ústavu s více než stoletou tradicí. Rozhodli se proto bojovat o vlastní geriatrickou ambulanci. Pojišťovny jsou sice proti, pomoc teď však slíbil krajský úřad.
Proti zřízení seniorské ambulance v léčebně Albertinum jsou především zdravotní pojišťovny. (Ilustrační snímek)

Proti zřízení seniorské ambulance v léčebně Albertinum jsou především zdravotní pojišťovny. (Ilustrační snímek) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Od nového roku nabízejí v léčebném ústavu v Žamberku dvacítku sociálních lůžek. Tato péče slouží pacientům s chronickými nemocemi, celkovou nemohoucností, nebo lidem, kteří nemají doma podmínky pro pobyt svých nemocných blízkých.

Výhodou nově zřízených lůžek je rovněž pohotovost lékaře a sester po celých čtyřiadvacet hodin. "Teď bychom rádi otevřeli geriatrickou ambulanci, která by nám umožnila pečovat o zhruba sedmdesátku pacientů z léčebny dlouhodobě nemocných," uvedl ředitel ústavu Jiří Jireš.

Prostory i kvalifikovaný personál tu mají, teď jen čekají na vyjádření zdravotních pojišťoven, zda budou ochotny s Albertinem uzavřít smlouvy. "Bez úspěchu jsme o zřízení žádali už vloni. Teď ale doufáme, že se nám to povede," dodal ředitel. Spoléhá přitom také na pomoc kraje. Při své nedávné návštěvě ji totiž slíbil nový radní pro zdravotnictví Martin Netolický.

"Kraj, který je naším zřizovatelem, má ze zákona povinnost zajistit dostupnost zdravotní péče. Pojišťovny by proto měly přihlížet k jeho vyjádření a doporučení," dodal Jireš.

Nejbližší ambulanci mají zrušit

Současný stav je podle něj dosti neutěšený hned z několika důvodů. "Do nejbližší geriatrické ambulance do Vysokého Mýta je to pětatřicet kilometrů. A podle dostupných informací má po odchodu odborného lékaře skončit. Musím přiznat, že v tuhle chvíli nemám vůbec tušení, kam budeme naše pacienty na vyšetření a případné kontroly vozit," dodal ředitel.

Vedle nejistoty a pohodlí pacientů také upozorňuje, že pojišťovny na jednu stranu poukazují na to, že se všude musí šetřit, na druhou stranu jim nevadí, když se pacienti za drahé peníze převážejí na vzdálená vyšetření. Historie Albertina sahá do roku 1905, kdy se tu začala léčit tuberkulóza a skrofulóza.

Postupem času se léčebna rozšiřovala a proměnila ve věhlasný ústav pro léčení všech plicních chorob. Postupně nabídku svých služeb rozšiřovala a v současné době je tu vedle více než stovky lůžek na plicním oddělení také 36 míst na psychiatrii a sedmdesát lůžek v LDN. Kromě toho tu fungují plicní, alergologická a psychiatrická ambulance pro spádovou oblast se zhruba padesáti tisíci obyvateli.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Muž spadnul z vysokého lešení, transfúzi krve musel dostat už ve vrtulníku

Muže musel do královéhradecké Fakultní nemocnice přepravit vrtulník.

Čtyřiapadesátiletý dělník spadl dopoledne z více než desetimetrového lešení v Bystřeci na Orlickoústecku. Těžce...

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Najdete na iDNES.cz