Chemikáliemi otrávená půda v Jablonném zmizí. Díky soukromníkům a Unii

  7:59aktualizováno  7:59
Jablonné nad Orlicí se dočkalo. Peníze na sanaci areálu bývalého státního podniku Tesla se konečně našly. Ještě letos začnou experti s odstraňováním chemikálií v půdě, které by mohly znečistit pitnou vodu a Tichou Orlici.

Chlorované uhlovodíky už přes dvacet let hrozí znečištěním pitné vody na Jablonsku. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Před lety se na ekologii dbalo o mnoho méně než dnes. V továrnách se chemikálie vylévaly často na nejbližší dvorek nebo do řek.

Pitnou vodu pro obyvatele města Jablonné nad Orlicí, kde sídlil státní podnik Tesla, dlouhá léta ohrožovaly chlorované uhlovodíky, které se dostaly před pár roky dokonce až do jímacího zařízení.

Přesto, že se o znečištění v podzemí vědělo přes dvacet let, nic se nedělo. Chyběly peníze. Státní podnik Tesla zanikl v roce 1996, nový majitel, který je teď v konkurzu, neměl finance. Peníze nenašel stát ani Pardubický kraj.

Jablonné nad Orlicí se dočkalo až nyní. Sanace areálu začne na podzim.

"Letos se rozjel obrovský projekt, který by měl areál zajistit a předejít znečištění pitné vody nebo Tiché Orlice. Zatím udržujeme hladinu kontaminovaného jezera v jímce, aby nepřetekla. Používáme provizorní čerpadlo vody," řekl starosta města Jablonné nad Orlicí Miroslav Wágner.

Náklady na odstranění zátěže činí 50 milionů korun

Výběrové řízení na sanaci areálu vyhrála firma AECOM CZ.

"Letos v květnu jsme získali zakázku na sanaci ekologické zátěže v lokalitě bývalého podniku Tesla. Stále ještě sháníme všechna potřebná povolení, setkáváme se zatím se vstřícným jednáním. Je i v našem zájmu začít co nejdříve. Očekávám, že budeme moci zahájit práci v říjnu tohoto roku," říká Jiří Mencl, jednatel ostravské pobočky firmy.

Podle propočtů bude stát odstranění ekologické zátěže padesát milionů korun. Jablonné ani Pardubický kraj ale nezaplatí ani korunu. Celou akci uhradí Evropská unie.

Dotaci sehnala Čistá příroda

O získání grantu z Operačního programu Životní prostředí se zasloužila chrudimská obecně prospěšná společnost Čistá příroda východních Čech, která se specializuje na získávání grantů týkajících se životního prostředí a poskytuje i poradenství v této oblasti.

Čistá příroda celý projekt koordinuje. Získala na něj peníze, vypsala výběrové řízení na firmu, která provede sanaci areálu, snaží se průběžně dohlížet na chod a realizaci. Ač existuje relativně krátce, od roku 2009, má bohaté zkušenosti právě s řešením situací, jaká nastala v Jablonné nad Orlicí.

Chlorované uhlovodíky

Nalézají uplatnění jako prostředky na ochranu rostlin, čisticí prostředky, rozpouštědla a změkčovadla. Látka v Tesle sloužila jako odmašťovadlo. Používala se na čištění montážních linek a elektrotechnických výrobků. Při manipulaci s nimi docházelo ke kontaminaci podzemních a povrchových vod. Tento derivát uhlovodíku je velmi toxický skleníkový plyn, který poškozuje ozonovou vrstvu. Obsahuje i karcinogenní látky. Dostával se do okolí.

"Dřív si nelámali hlavu s ekologickou likvidací chemikálií. Tento problém se nyní objevuje ve většině starých opuštěných továren. Chemikálie vylili na nejbližší trávník nebo na skládku koksu a uhlí s tím, že se to spálí. Ale tyto látky mají nízký bod varu, zkondenzovaly, spadly na zem a časem prosákly do půdy," popisuje běžnou praxi Jiří Unčovský ze společnosti Čistá příroda.

K pravidelným kontrolním dnům do Jablonného nad Orlicí společnost zve všechny zainteresované strany. Nejbližší informativní schůzka se uskuteční 30. srpna. Dorazí na ni jak starosta, správce konkurzní podstaty, tak i zástupce Pardubického kraje.

Vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Josef Hejduk se na setkání chystá.

"Po 30. srpnu budeme vědět, jak projekt aktuálně postupuje. Kraj tato sanace nic nestojí, ale figurujeme v ní jako orgán státní správy, dáváme povolení k čerpání vod. Společnosti Čistá příroda moc fandíme."

V roce 2010 vznikla Analýza rizik starých ekologických zátěží pro Pardubický kraj. Ta vyhodnotila v Jablonném jako rizikové kromě areálu Tesla i areál závodu Isolit. Starosta ale obyvatele uklidňuje, že tam katastrofa nehrozí. "Okamžité řešení není nutné," uvedl.

Autor:

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Řidič dostal při předjíždění smyk, vůz obmotal kolem stromu a zemřel

Následky hrozivě vypadající nehody v Pardubicích-Svítkově.

Předjíždění ve vysoké rychlosti stálo podle všeho za noční nehodou v pardubické čtvrti Svítkov. V úseku, kde platí...

V autě v České Třebové ležel pobodaný senior, pachatele vypátrali psovodi

Ilustrační snímek

Policie v České Třebové zadržela muže, který ve čtvrtek odpoledne před jedním z tamních domů pobodal...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

U Žamberka bouralo šest aut, silnice na Orlickoústecku jsou zledovatělé

Hromadná nehoda šesti osobních aut komplikovala provoz u Žamberka.

Na zledovatělé silnici u Žamberka na Orlickoústecku ráno havarovalo šest aut. Hromadná nehoda se obešla bez vážnějšího...

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Najdete na iDNES.cz