Vysokoškolská výuka v Pardubicích trvá 65 let, má 35 tisíc absolventů

  8:21aktualizováno  8:21
Přesně před 65 lety byla v Pardubicích zahájena vysokoškolská výuka. Za posledních 10 let univerzita do svého rozvoje investovala tři miliardy korun.

Univerzita Pardubice se může pochlubit také moderním vybavením pro výzkumnou činnost. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jen máloco mělo pro školství v Pardubickém kraji tak zásadní dopad jako datum 15. října 1950. Tehdy totiž byla zřízena Vysoká škola chemická v Pardubicích. K výuce se využívaly adaptované prostory pekařské a cukrářské průmyslové školy.

Do prvního ročníku nastoupilo 120 posluchačů, dnes už má škola 35 tisíc absolventů. Dvakrát mezitím změnila název - 40 let to byla Vysoká škola chemicko-technologická, od roku 1994 se jmenuje Univerzita Pardubice.

„Z jednofakultní školy se postupně stala univerzita, jejíž sedm fakult nabízí dnes vysokoškolské vzdělání devíti tisícům posluchačů ve 130 oborech. Svým vědecko-výzkumným výkonem a výsledky patří Univerzita Pardubice dlouhodobě do první desítky nejvýkonnějších vysokoškolských pracovišť České republiky,“ řekla mluvčí Univerzity Pardubice Wágnerová.

Podle světového žebříčku Times Higher Education World University Rankings se pardubická univerzita dostala spolu s dalšími osmi českými vysokými školami do světové elity.

„Naše nedávné umístění v prestižním světovém žebříčku Times Higher Education na 601. až 800. místě lze určitě považovat za úspěch, zejména uvědomíme-li si, že na celém světě je několik desítek tisíc vysokoškolských institucí. Je to takový hezký dárek k našemu pětašedesátému výročí založení školy,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Zázemí univerzity je kvalitní

Jen za posledních deset let investovala Univerzita Pardubice tři miliardy korun do svého rozvoje. Většina budov je renovovaných či nově postavených, má kvalitní zázemí a moderní vybavení pro vzdělávací i výzkumnou činnost.

„I nadále chceme být mezinárodně respektovaným centrem vzdělanosti, kde akademičtí pracovníci posouvají hranice lidského poznání, předávají své intelektuální bohatství studentům a vychovávají z nich vysoce kvalifikované odborníky, kteří přispívají ke zlepšení kvality života a prosperity naší společnosti,“ řekl Ludwig.

V centru univerzitního kampusu vznikl nový výukový areál, který využívají zejména fakulty ekonomickosprávní, filozofická a dopravní. V jeho atriu se nachází odpočinková zóna, kde by v listopadu měla být zpřístupněna i Lavička Václava Havla. „Spojovací nadzemní most propojuje nový výukový areál se sousední budovou přes ulici, a spojuje tak všechny univerzitní objekty v jižní části kampusu v jeden průchozí celek,“ uvedla Wágnerová.

Radnice opravuje Studentskou ulici

V současné době dochází v jižní části univerzitního kampusu v Polabinách i k rozsáhlým úpravám venkovních ploch. Budují se dvě nová parkoviště s kapacitou 180 míst. Před dopravní fakultou ve Studentské ulici se staví nový parter určený pro setkávání a odpočinek. Součástí venkovních úprav univerzity je i rekonstrukce vnitřní komunikace k rektorátu.

Rektoři vysoké školy - první a současný

Jiří Klikorka Absolvent Vysoké školy chemicko-technologického inženýrství v Praze. Když byla 27. listopadu 1953 Vysoká škola chemická v Pardubicích uznána jako samostatné vysokoškolské zařízení, Jiří Klikorka byl ve svých jednatřiceti letech v jejím čele a stal se prvním rektorem. Funkci zastával do roku 1969, kdy požádal o uvolnění ze zdravotních důvodů. Znovu byl jmenován rektorem v roce 1981. Funkci potom zastával dalších sedm let, do roku 1988.

Miroslav Ludwig Absolvent Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, kterou ukončil v roce 1980. Nyní se soustřeďuje na studium různých vlivů na chemické reakce s využitím moderních chemometrických metod při vyhodnocování získaných experimentálních dat. Od roku 1997 do ledna 2000 vykonával funkci prorektora pro vnitřní záležitosti univerzity. Rektorem Univerzity Pardubice byl od roku 2000 do roku 2006 a v roce 2010 zahájil své druhé funkční období.

„Zároveň město Pardubice provádí rekonstrukci Studentské ulice s novými chodníky, středovým pásem, novým osvětlením a přechody pro chodce a retardéry pro zpomalení dopravy,“ řekla Wágnerová.

Od univerzitní tělocvičny do Kunětické ulice a do centra města rovněž vede nová cyklostezka.

V nejstarším areálu univerzity v centru města vzniklo nové Centrum materiálů a nanotechnologií fakulty chemicko-technologické, moderní vědecké a laboratorní zázemí pro rozvoj zejména materiálového výzkumu připravené svým přístrojovým vybavením a vědeckými týmy řešit ta nejžádanější vědecká témata současnosti.

„Podmínky, které měla vysoká škola na svém začátku před 65 lety a nyní, jsou nesrovnatelné. Univerzita Pardubice se stala moderní a konsolidovanou institucí, kterou opouští vysoce kvalifikovaní odborníci,“ řekl Ludwig.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Najdete na iDNES.cz