Udělám Honzu lídrem, řekl podezřelý z korupce a ČSSD to splnila

  20:28aktualizováno  20:28
Když se bývalý místopředseda ČSSD v Pardubickém kraji chlubil podnikateli Joskovi, co má všechno pod palcem, tvrdili jeho kolegové, že je pod prášky a neví, co mluví. Jenže když se pak vybírali kandidáty do krajských voleb, odehrála se volba přesně podle scénáře Miroslava Petržílka.

Miroslav Petržílek (na invalidním vozíku) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na nahrávkách, které tajně pořídil podnikatel Libor Joska, po němž vlivný sociální demokrat požadoval miliony, Petržílek zcela otevřeně mluví o tom, jak má pod palcem ČSSD v celém kraji a jak to chodí s korupcí.

Ve čtrnáctičlenném předsednictvu skutečně sedí šest lidí, kteří patří do místních organizací na Bohdanečsku, založených Petržílkem. Přestože se sociální demokraté od výroků Petržílka distancovali, pondělní schůze okresního výboru se odehrála přesně podle Petržílkova scénáře.

"Mám sto padesát lidí ve svých organizacích, s Honzou budeme mít nadpoloviční většinu. Udělám z něj lídra, už ví, jak to chodí, nebude dělat problémy," říká například Petržílek na nahrávce.

Tahle skandální věta nejenže neohrozila kariéru Jana Tichého, ale současný náměstek hejtmana se skutečně stal lídrem navržené kandidátky, kterou v pondělí sestavilo předsednictvo pardubického okresního výboru ČSSD.

Nejvyššímu vedení ČSSD nic nevadí

Svými hlasy rozhodovali lidé z místních organizací v okolí Lázní Bohdaneč, kde Petržílek bydlí. A nic nenasvědčuje tomu, že by se situace v budoucnu změnila.

Přestože se Petržílek sám chlubil, že hodlá účelově založit dalších pět organizací, aby si svůj vliv pojistil, vedení ČSSD popírá, že by organizace na Bohdanečsku sloužily jenom k tomu, aby svými hlasy podporovaly bývalého místopředsedu. "Žádné černé duše ani účelově založené organizace v kraji nemáme," řekl krajský předseda a poslanec Miroslav Váňa.

Záda mu kryje nejvyšší vedení v Praze, které původně samo upozornilo okresní výbor, že počet organizací v okolí Bohdanče je neobvykle vysoký, ty se navíc nescházejí, ani jinak nepracují.

Teď ale mluví jinak. "V žádném případě se nejedná o účelový nábor nových členů. Zjištěné nedostatky jsou vesměs formálního charakteru a jsou postupně odstraňovány," uvedl Jan Štoll ze sekce PR a marketingu ČSSD.

Také další místa na kandidátce se tak zaplňovala podle předem určeného Petržílkova scénáře. Dvojkou se stal Zdeněk Křišťál, další Petržílkův kůň - z něj údajně chtěl udělat radního pro zdravotnictví.

"Hlasování proběhlo podle očekávání, Petržílkův tým pokračuje dál a odhlasoval to, co chtěl, tedy Tichého i Křišťála na prvních místech kandidátky. Jakákoliv sebereflexe se neuskutečnila," uvedl člen ČSSD, který se zúčastnil pondělního jednání, ale nechce být jmenován. Kandidáti však zatím nemají nic jisté. Nominace musí potvrdit okresní konference, poslední slovo bude mít krajská konference.

Předsednictvo také navrhlo svého kandidáta na hejtmana. "Tichý sice stojí v čele kandidátky, ale prohlásil, že se o funkci hejtmana ucházet nebude," řekl mluvčí ČSSD Miloslav Kučera.

Pardubičtí funkcionáři tak vyslyšeli hlas čtyř okresních předsedů, kteří před týdnem prohlásili, že nejvhodnějším kandidátem na post šéfa kraje je nový radní pro zdravotnictví Martin Netolický.

Autor:

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Laskominy, delikatesy, show. Závodiště opět hostí Fresh festival

Beko Fresh festival plný novinek v Pardubicích už tento víkend

Sobota a neděle bude na pardubickém dostihovém závodišti hlavně patřit jídlu a pití. Koná se gurmánská akce roku -...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz