Oprava pardubické třídy Míru měla stát 215 milionů. Vítěz nabídl 99

  16:20aktualizováno  16:20
Pardubičtí radní otevřeli obálky s nabídkami od firem, které by rády opravovaly třídu Míru. Ačkoliv projekt počítal s cenou 215 milionů, společnost Syner nabídla sumu o 116 milionů nižší. Zřejmě bude stavět ona.

Vizualizace rekonstrukce třídy Míru, jejíž oprava by dle nabídky firmy Syner měla staát 99 milionů. | foto: archiv MAFRA

Skoro to vypadá, že pardubický daňový poplatník může poděkovat několika garniturám politiků za jejich liknavost při přípravě opravy třídy Míru.

Zanedbaná ulice se totiž bude opravovat v době, kdy stavební trh prochází krizí. Ta se velmi silně projevila i při soutěži na firmu, která třídu zmodernizuje. Ačkoliv politici měli v šuplíku projekt za 215 milionů, firma Syner nabídla, že stavbu udělá za pouhých 99 milionů. Vyplývá to z výsledků soutěže, které má MF DNES exkluzivně k dispozici.

"My oficiálně nemůžeme rozlepování obálek komentovat. Nyní běží lhůta pro firmy, které by se případně chtěly odvolat. Nicméně vaše informace jsou správné," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

Když radní otevřeli nabídky 15 firem, zažili šok. Počítalo se sice, že firmy půjdou s cenou dolů, ale že vítězná firma Syner nabídne pouhých 99 milionů, nečekal nikdo.

"To je téměř neskutečné. To je vážně velká sleva. Skoro to vypadá jako dumpingová cena," uvedl radní Milan Košař, který se živí jako architekt, takže má ke stavebnictví blízko.

Firma Syner se k zakázce nevyjádřila. "Zatím o zakázce nemám bližší informace, také si nejsem jistý, jestli neběží teprve lhůta na odvolání," uvedl tiskový mluvčí Ondřej Paclt.

Že známá firma, která stavěla třeba karlovarskou hokejovou arénu, musela jít pod skutečné náklady, tvrdí i šéf pardubického stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

"Podle mého odhadu, jde do toho firma s tím, že prodělá 30 až 40 milionů," uvedl Joska, který projekt velmi detailně zná. Jeho firma se totiž soutěže účastnila, ale s nabídkou 117 milionů skončila hluboko v poli poražených.

"A to jsme to spočítali, že bychom byli na nule, nebo spíše pod ní," dodal Joska.

Druhé skončilo konsorcium firem Sovis a Alpinebau, které nabídlo cenu 104,3 milionu. Třetí místo pak brala společnost IMOS za 107,3 milionu. "Pokud nenastane nic nepředpokládaného, během několika týdnů s vítězem podepíšeme smlouvu a pak můžeme hned stavět," uvedl Brendl s tím, že je velmi rád za to, že město u stavby výrazně ušetří.

Oprava třídy Míru a přilehlé Sladkovského ulice totiž bude placená z fondů Unie, a čím více město cenu srazí, tím více bude moci investovat jinde.

"Nyní je třeba téměř jisté, že budeme moci opravit i park Na Špici. Je to pro nás dobrá zpráva," uvedl František Brendl.

Nízká cena za ulici je však v přímém rozporu s tím, jak v pondělí dopadla soutěž na firmu, která opraví Tyršovy sady. Tam vítězná společnost BAK nabídla téměř identickou sumu, s jakou počítal i projekt.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Najdete na iDNES.cz