Továrník točí vlastní film o Sudetech. Pamětníci však mluvit nechtějí

  16:13aktualizováno  16:13
Kvido Štěpánek je známý jako majitel prosperující firmy a filantrop. V pátek se s ním mohla veřejnost setkat i coby s tvůrcem filmového snímku Sudety. Ten měl premiéru v atriu jeho podniku Isolit-Bravo. Připomíná historii kraje a zejména události před druhou světovou válkou a po ní.

Jablonský ředitel Isolit-Bravo Kvido Štěpánek se ujal organizace finanční výpomoci zdravotníkům a pacientům na Orlickoústecku. Foto: Michal Klíma, MAFRA

„Snažil jsem se jako hlavní autor posbírat svědectví ještě žijících pamětníků a poskládat obrázek o událostech roku 1945 v Jablonném, Mladkově, Králíkách a dalších obcích v okolí,“ řekl Kvido Štěpánek, kterému nešlo o systematický přehled všeho tehdejšího dění, ale hlavně o lidskou a uměleckou výpověď .

Jablonský továrník je scenáristou, režisérem a částečně kameramanem pětapadesátiminutového filmu. Jeho spolupracovníkem, hlavně střihačem a kameramanem, je personalista firmy Martin Šlesingr.

Kvido Štěpánek

Původní profesí konstruktér a později technolog OEZ Letohrad Kvido Štěpánek koupil spolu se svými kolegy jablonský závod Isolit v roce 1993. Je ženatý, má tři děti.

Jeho názory: 
„Podnikateli určitě jeho pověst, pozici a image nikterak nezhorší, bude-li se držet Baťova přísloví: Moje osobní spotřeba je menší než u leckterého mého zaměstnance!“

„V praxi raději vezmete člověka nadaného se vzděláním základním než magistra či inženýra, který absolvoval některou z minimálně náročných vysokých škol, žádné nadání nemá a umí málo.“

„Člověk by očekával, že si stát vynutí na těch neslušných, aby daně platili. Ale představte si, že se tak neděje. Slušní platí, sprostí neplatí a život jde dál.“

Určitým zklamáním pro režiséra bylo, že řada pamětníků odmítla hovořit o událostech na konci války a těsně po jejím skončení.

„Někdy to je ze strachu, který je naprosto neoprávněný, protože ta doba dávno přešla. Ale netýká se jen našich lidí. Stalo se mi i v Německu, že člověk bydlící tam už půlstoletí se mimo kameru rozpovídal, ale před ní nechtěl říci nic a vymlouval se na vzdálené české příbuzné. To bylo pro mě smutné zjištění,“ řekl sedmapadesátiletý Kvido Štěpánek, který má k tomuto období niterný vztah.

Své rodné jméno totiž dostal po bratrovi svého otce jménem Quido, který podlehl v červenci 1945 po dvouměsíčním utrpení smrtelným střelným zraněním z jablonského protifašistického povstání.

Film je jakýmsi pomníkem době, v níž se odehrály příběhy, které jsou podle Štěpánka „otřesné a je hrůza je jenom číst nebo vyprávět“. I proto sestavuje seznam násilně ubitých během války a krátce po ní - poté jim chce zhotovit vlastním nákladem bronzové pamětní kříže.

Princip kolektivní viny, který byl uplatněn proti Němcům, odsun i s projevy mučení a zabíjení, považuje za nesprávný a bezprávný, v rozporu s principy lidskosti.

Film Sudety není zdaleka jeho začátečnickým dílem. Autor má za sebou sadu krátkých filmů a videoklipů, někdy dokonce v podobě grotesek. Tyto snímky propagují výrobky a provozy podniku vyrábějícího automobilové díly, elektrospotřebiče i zahradnické potřeby.

Dosud nejdelším Štěpánkovým filmem je více než hodinový částečně hraný dokument s názvem „Jak to bylo s andělem?“.

Renovace staré sochy anděla na památném místě se pro něj stala podnětem k návratům do atmosféry 18. století, doby emigrace z Čech do Pruska kvůli osobnímu přesvědčení. V další linii se film věnuje historicky různým pohledům na existenci andělů coby lidských souputníků.

„Zatímco na druhou světovou válku ještě existují pamětníci, které je možné natočit, tak na anděly je nemáme,“ řekl Kvido Štěpánek. Premiéra druhého dílu tohoto filmu se uskuteční v pátek 5. prosince.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Učitelka nahnala děti před houkající sanitku, přecházení prověřuje policie

Záchranáři dávají přednost dětem, které se učitelka rozhodla převést před...

Hazard se životy svěřených dětí předvedla na rušné Sukově třídě v Pardubicích jejich učitelka. Děti nahnala do...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

VIDEO: Otec nechal řídit sedmnáctiletého syna. Bylo mi zle, tvrdil hlídce

Otec nechal řídit nezletilého

Pardubičtí strážníci přistihli otce se synem, kteří si společně vyjeli autem do centra města. Problém byl, že otec...

Už pro mě není v Budějovicích místo, říká Bělohlav. A tak je v Pardubicích

Reprezentanti do 18 let bedlivě naslouchají pokynům Radka Bělohlava.

Bývalý útočník Radek Bělohlav odehrál 841 extraligových zápasů, na kontě má 208 gólů a stojí za největším úspěchem...

Další z rubriky

Mladíkům hrozí 10 let za bitku ve vězení, podle napadeného za ni nemohou

Vazební věznice Hradec Králové

Pardubický soud začal rozplétat rvačku čtyř chlapců na oddělení mladistvých ve zdejší věznici, která se odehrála v...

VIDEO: Otec nechal řídit sedmnáctiletého syna. Bylo mi zle, tvrdil hlídce

Otec nechal řídit nezletilého

Pardubičtí strážníci přistihli otce se synem, kteří si společně vyjeli autem do centra města. Problém byl, že otec...

Centrální pardubická radnice by mohla vyrůst na pozemku ČSOB Pojišťovny

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích

Pardubický magistrát má svoje pracoviště na více než deseti místech. Pro lidi, kteří potřebují něco zařídit, to není...

Najdete na iDNES.cz