Pardubická nemocnice mění úklid i stravování, firma lobbisty Horáčka končí

  15:30aktualizováno  15:30
Nemocnice Pardubického kraje se zbavuje kontraktů s První chráněnou dílnou, kterou vlastní lobbista Tomáš Horáček obviněný z korupce. V pardubické nemocnici firma získala 12 zakázek za 93 milionů korun. Kraj s ní končí i přesto, že smlouvy nechal prověřit a dospěl k závěru, že jsou v pořádku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„V současné době jsou ve výpovědi všechny smlouvy, které byly v průběhu minulých let uzavřeny s První chráněnou dílnou, a to až na jednu týkající se služeb odpadového hospodářství. Ta je nicméně časově ohraničená jedním rokem a její platnost skončí přibližně ve stejné době jako například smlouva na služby spojené s úklidem, kterou Nemocnice Pardubického kraje vypověděla k 31. lednu 2019,“ řekla Kateřina Semrádová, vedoucí oddělení komunikace a marketingu Nemocnice Pardubického kraje.

Firmy napojené na Tomáše Horáčka obchodovaly ve velkém se státem. Na ministerstva, do nemocnic, státním i městským podnikům, úřadům i policii dodávají techniku či léky a zajišťují ostrahu nebo úklid. První chráněná dílna je největší z nich.

Horáček čelí spolu s dalšími lidmi obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami, podle policie byl ústřední postavou kauzy. V lednu byl propuštěn z vazby, ve věznici v Litoměřicích strávil přes půl roku. Obvinění se podle dostupných informací netýkala kontraktů, jež byly uzavřeny s Nemocnicí Pardubického kraje.

Horáček si údajně řekl o úplatek 7,2 milionu korun za to, že firmě MW Dias zajistí vítězství v zakázce na úklid v Nemocnici Na Bulovce, která byla vyhlášena na podzim 2017.

Firmy zapletené do údajné korupce, tedy MW-Dias i První chráněná dílna, se zúčastnily i dvou výběrových řízení na zajištění úklidu v pardubické a litomyšlské nemocnici na konci roku 2016. Zatímco První chráněná dílna vyhrála soutěž na úklid v Pardubicích za 71,2 milionu korun, firma MW-Dias zvítězila v boji o kontrakt na úklid v Litomyšli za 31,9 milionu korun.

Od 1. srpna letošního roku by v Pardubicích měl začít uklízet jiný dodavatel. Naopak v Litomyšli MW-Dias zůstává. V nové soutěži, do níž se přihlásili čtyři uchazeči, firma MW Dias opět vyhrála.

Mediální zástupce společnosti MW Dias Petra Nandrážiová uvedla, že společnost nikdy nejednala s Tomášem Horáčkem o zakázce na úklid Nemocnice Na Bulovce a odmítá, že by měla být zapletena do jakékoliv korupce.

Nemocnice si začne vařit sama

Pardubický kraj loni prověřil ve společnosti Nemocnice Pardubického kraje všechny soutěže, v nichž figurovala společnost První chráněná dílna. Kontrola dospěla k závěru, že vše bylo až na formální chyby v pořádku.

„I přesto, že se našich nemocnic vyšetřování této společnosti netýkalo a netýká, tak jsme si jako kraj chtěli praxi v našich nemocnicích prověřit,“ uvedl k tomu krajský radní odpovědný za zdravotnictví Ladislav Valtr.

Nemocnice po 18 letech také mění dodavatele na zajištění stravování. MF DNES už před sedmi lety upozornila na to, že dozorčí rada Pardubické nemocnice měla na stole analýzu, podle níž zdravotnické zařízení přichází o miliony korun, neboť cena za jídlo od společnosti Multi-Catering je zbytečně vysoká.

Nespokojenost tehdy vyjádřil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. V dotaznících si pacienti stěžovali i na kvalitu. Přesto veřejnou soutěž na nového dodavatele nemocnice nevyhlásila. Vedení nemocnice tehdy tvrdilo, že smlouva je prakticky nevypověditelná v souvislosti s dotací na stravovací provoz.

 „Od 1. května letošního roku přechází celý stravovací provoz přímo pod naši společnost. Pacientské i zaměstnanecké stravování tak budeme od května provozovat ve vlastní režii,“ uvedla Kateřina Semrádová.

„Naše společnost nikdy neobdržela výpověď od nemocnice, naopak tuto podala sama z důvodů ekonomické, generující společnosti ztrátu v řádech milionů ročně,“ reagovala na informaci nemocnice jednatelka společnosti Jednatel Multi-Catering Daria Choděrová.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Do boje o Unii jde perníkář, poslanci i celá jedna strana z Pardubicka

Sedmadevadesátiletý Rudolf Gregus ze slovenského Makova vhazuje volební lístek do mobilní urny (6. června 2009)

Volby do Evropského parlamentu, které se konají příští víkend, jsou výjimečné v tom, že pro celou republiku existují...

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Najdete na iDNES.cz