Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

  15:00aktualizováno  15:00
Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku exhejtmana z ODS, si krajští radní objednali personální audit. Hejtman Martin Netolický z ČSSD mluví o neúnosném napětí v ústavu, radní ODS to nevidí tak dramaticky.

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí | foto: Rehabilitační ústav Brandýs n/Orl F.Metro.cz

Na začátku února se odehrála v jídelně Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí bizarní scéna. Hejtman si nechal svolat zaměstnance, kteří mohli opustit pracoviště, rozdal jim prázdné papíry a vybídl je, ať napíšou, co by chtěli ve společnosti zlepšit a jak se jim pod vedením ředitelky a primářky Michaely Tomanové pracuje.

Hejtman se tak osobně pokoušel zjistit, zda stížnosti bývalých zaměstnanců na arogantní chování ředitelky a hustou atmosféru v ústavu jsou na místě. A odpovědi jej přesvědčily. Ředitelka kritiku odmítá. O případu jako první informovala Česká televize.

„Osobně jsem ty papíry vybral a garantoval jsem všem absolutní anonymitu. Papíry jsou u nás na úřadu, zaarchivovány, byly přepsány do wordu, aby nikdo nemohl zkoumat písmo, kdyby byl náhodou nějaký únik materiálu,“ popsal Netolický s tím, že drtivá většina byla vůči ředitelce kritická a jen několik lidí se za ni postavilo.

Postup hejtmana je nezvyklý, zdravotnictví má na starosti radní Ladislav Valtr. Navíc, kolik šéfů kterékoliv krajské společnosti a organizace by nenasbíralo kritické hlasy?

Nic není jednobarevné, zní z ODS

Rehabilitační ústav v Brandýse má slušnou pověst, díky krajským investicím je dobře vybaven, nemá ekonomické problémy.

Podle stížností současných i bývalých zaměstnanců je dlouholetá ředitelka, primářka a manželka někdejšího hejtmana Ivo Tomana z ODS nejen náročná a přísná, ale vůči lidem i nepřiměřeně tvrdá.

„Jsou to stížnosti na aroganci, nesystematičnost v rozhodování, zároveň neinformovanost, nekomunikaci, nemožnost svých náměstků dostat se k ředitelce kvůli projednávání běžných operativních záležitostí, chybějící benefity pro zaměstnance,“ vypočítává Netolický s tím, že se při jeho nenahlášené kontrole ukázalo, že kritika je na místě.

A upozorňuje na chybějící personál a vysokou fluktuaci v ústavu, z něhož odešlo loni podle jeho slov 40 ze stovky zaměstnanců a stejné to bylo i v roce 2017.

Teoreticky může rada Pardubického kraje Tomanovou odvolat nebo zkrátit její funkční období, není ale vůbec jisté, zda by pro to zvedla většina radních ruku. Radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr z ODS problém nevidí tak dramaticky.

„Fungující personální vztahy na pracovišti jsou samozřejmě velmi důležité, nicméně situace není v žádném případě jednobarevná,“ uvedl Valtr.

Tomanová hejtmanovu kritiku odmítá. „Nastoupila jsem do ústavu před 19 lety jako krizový manažer ve velmi nelehkých časech. Od té doby se nám v ústavu podařilo zvládnout mnohé nesnáze. Je mi vyčítána personální nestabilita a fluktuace, která je odrazem napjaté situace na trhu práce v posledních pěti letech a speciálně u zdravotnického personálu, jako jsou fyzioterapeuti,“ uvedla Tomanová.

„Nejsou problémy s ekonomikou, s účetnictvím, není tam nepořádek. Za problémy v mezilidských vztazích se nevyhazuje,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS).

Radní si objednali personální audit ústavu se zaměřením na firemní kulturu a interpersonální vztahy.

Netolický připustil, že jeho postup při rozdávání dotazníků zaměstnancům byl neobvyklý. „Situace je mimořádně napjatá a s paní ředitelkou nebylo možné najít nějaké řešení,“ vysvětlil Netolický.

Nejčtenější

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

Náraz vytrhl motor z auta opilé řidičky, ona ještě nadávala záchranářům

Mladá řidička ve čtvrtek v noci zdemolovala auto o strom.

Neměřitelné štěstí měla opilá řidička, která v noci zdemolovala auto o strom na okraji Pardubic. Rychlost, jakou jela,...

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Další z rubriky

Řidiči v Litomyšli poskakují kvůli opravě v kolonách i po vyjetých kolejích

Kvůli vyjetým kolejím je doprava od Svitav svedena v Litomyšli do jednoho...

Není den, aby dopravní zpravodajství řidičům nehlásilo problémy v Litomyšli. Na hlavním tahu z východu Čech na Moravu...

Vrhací nože a obušek mám kvůli bezpečnosti, vysvětlil zadržený dealer

Zadržený dealer měl u sebe nevídanou sbírku zbraní.

Nezákonným způsobem živil rodinu dealer pervitinu z Chrudimi. V těchto dnech je však bez práce. Policisté u něj našli...

Nešlo mi to, tvrdí po letech druhý z cizinců obžalovaných ze znásilnění

Soudní síň

Pardubický krajský soud otevřel druhou část obžaloby za znásilnění tehdy nezletilé dívky, kterého se údajně dopustili v...

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na iDNES.cz