Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

  15:00aktualizováno  15:00
Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku exhejtmana z ODS, si krajští radní objednali personální audit. Hejtman Martin Netolický z ČSSD mluví o neúnosném napětí v ústavu, radní ODS to nevidí tak dramaticky.

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí | foto: Rehabilitační ústav Brandýs n/Orl F.Metro.cz

Na začátku února se odehrála v jídelně Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí bizarní scéna. Hejtman si nechal svolat zaměstnance, kteří mohli opustit pracoviště, rozdal jim prázdné papíry a vybídl je, ať napíšou, co by chtěli ve společnosti zlepšit a jak se jim pod vedením ředitelky a primářky Michaely Tomanové pracuje.

Hejtman se tak osobně pokoušel zjistit, zda stížnosti bývalých zaměstnanců na arogantní chování ředitelky a hustou atmosféru v ústavu jsou na místě. A odpovědi jej přesvědčily. Ředitelka kritiku odmítá. O případu jako první informovala Česká televize.

„Osobně jsem ty papíry vybral a garantoval jsem všem absolutní anonymitu. Papíry jsou u nás na úřadu, zaarchivovány, byly přepsány do wordu, aby nikdo nemohl zkoumat písmo, kdyby byl náhodou nějaký únik materiálu,“ popsal Netolický s tím, že drtivá většina byla vůči ředitelce kritická a jen několik lidí se za ni postavilo.

Postup hejtmana je nezvyklý, zdravotnictví má na starosti radní Ladislav Valtr. Navíc, kolik šéfů kterékoliv krajské společnosti a organizace by nenasbíralo kritické hlasy?

Nic není jednobarevné, zní z ODS

Rehabilitační ústav v Brandýse má slušnou pověst, díky krajským investicím je dobře vybaven, nemá ekonomické problémy.

Podle stížností současných i bývalých zaměstnanců je dlouholetá ředitelka, primářka a manželka někdejšího hejtmana Ivo Tomana z ODS nejen náročná a přísná, ale vůči lidem i nepřiměřeně tvrdá.

„Jsou to stížnosti na aroganci, nesystematičnost v rozhodování, zároveň neinformovanost, nekomunikaci, nemožnost svých náměstků dostat se k ředitelce kvůli projednávání běžných operativních záležitostí, chybějící benefity pro zaměstnance,“ vypočítává Netolický s tím, že se při jeho nenahlášené kontrole ukázalo, že kritika je na místě.

A upozorňuje na chybějící personál a vysokou fluktuaci v ústavu, z něhož odešlo loni podle jeho slov 40 ze stovky zaměstnanců a stejné to bylo i v roce 2017.

Teoreticky může rada Pardubického kraje Tomanovou odvolat nebo zkrátit její funkční období, není ale vůbec jisté, zda by pro to zvedla většina radních ruku. Radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr z ODS problém nevidí tak dramaticky.

„Fungující personální vztahy na pracovišti jsou samozřejmě velmi důležité, nicméně situace není v žádném případě jednobarevná,“ uvedl Valtr.

Tomanová hejtmanovu kritiku odmítá. „Nastoupila jsem do ústavu před 19 lety jako krizový manažer ve velmi nelehkých časech. Od té doby se nám v ústavu podařilo zvládnout mnohé nesnáze. Je mi vyčítána personální nestabilita a fluktuace, která je odrazem napjaté situace na trhu práce v posledních pěti letech a speciálně u zdravotnického personálu, jako jsou fyzioterapeuti,“ uvedla Tomanová.

„Nejsou problémy s ekonomikou, s účetnictvím, není tam nepořádek. Za problémy v mezilidských vztazích se nevyhazuje,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS).

Radní si objednali personální audit ústavu se zaměřením na firemní kulturu a interpersonální vztahy.

Netolický připustil, že jeho postup při rozdávání dotazníků zaměstnancům byl neobvyklý. „Situace je mimořádně napjatá a s paní ředitelkou nebylo možné najít nějaké řešení,“ vysvětlil Netolický.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Další z rubriky

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Výběr autobusového dopravce může zbrzdit pře ČSAD a kraje o cenový strop

Autobusy společnosti Arriva Východní Čechy se z východního směru cestuje do...

Bezmála sedmimiliardovou zakázku na zajištění autobusové regionální dopravy na dalších deset let v Pardubickém kraji...

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz