MF DNES už osm let sleduje případ Petra Fryče z Pardubic. Ten vlastnil velkou tiskárnu nejprve v Pardubicích, poté v Sezemicích. Ta mu před zhruba deseti lety zkrachovala a podnikatel, který přišel o vše, včetně rodiny, se hájí tím, že za to mohly dotace z EU, které Česká republika podle něj protizákonně rozdělovala.
Zatímco firma v nedaleké Litomyšli dostala zhruba 100 milionů na rozvoj firmy, protože je v okresu Svitavy, kde byla vyšší nezaměstnanost, on ne. Důvod byl prostý. Na Pardubicku nezaměstnanost není. Roky se soudí a prohrává. Stále chce za pomoci Libertariánského institutu dokázat svou pravdu, byť to je mimořádně obtížné.
„Když firma zkrachuje vaší neschopností, je to váš problém. Když ale firma zkrachuje kvůli tomu, že orgány státní správy porušují, vlastně porušovaly, zákon o ochraně hospodářské soutěže, který přímo zakazoval finanční podporu soukromým firmám, je to problém státu. A stát je tedy povinen nahradit škody, které spáchal. Což byl nejenom můj případ, ale případ desítek, ne-li stovek dalších podnikatelů. Naprostá většina takto poškozených ale neměla vůli nebo odvahu se na státu domáhat svých práv. Bohužel,“ uvedl Fryč.
„Minimum toho, co můžu dokázat, je, že začne diskuse o tom, co si státní aparát ke svým občanům dovolit může a co už ne.“