Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

  8:18aktualizováno  8:18
Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o odkupu klíčového pozemku pro autobusový terminál B nedaleko nádraží.

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat sousedy městští strážníci. Ti si v budově přestaví čtyři byty na kanceláře přestupkového oddělení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dá se očekávat ostrý střet mezi opozicí a koalicí. Zastupitelé byli přitom už dvakrát proti. Ale pozor, byli to ti zastupitelé, kteří v říjnu na radnici po volbách skončili.

Primátor Martin Charvát tak doufá, že jeho tým v nové sestavě už koupi odsouhlasí. „Já doufám, že stávající koalice bude pevná a lidé, kteří podepsali koaliční dohodu, nebudou politikařit a projednávaný bod schválí,“ řekl jasně.

Zatím se zdá, že by měl uspět. Mezi jeho třinácti „ovečkami“ z hnutí ANO se žádný rebel nejspíš neobjeví. A ani v ostatních koaličních stranách to na revoltu nevypadá.

„Podle toho, jaké jsme včera dostali vysvětlení, tak asi budu hlasovat pro a myslím, že to projde, pokud tedy nebudou na stole nové informace,“ uvedl třeba radní za KDU-ČSL Vít Ulrych.

Po Palackého neprojede nic, tvrdí opozice

Ovšem zástupci opozice návrh zřejmě nepodpoří. Dlouhodobě kritizují nápad stavět terminál na malém prostoru za činžovním domem u nádraží.

„Bude to definitivní rána Palackého ulici, po které pak už neprojede nic. Daleko lepší by bylo postavit terminál na louce vedle pošty, odkud by autobusy mohly jezdit přímo na rychlodráhu. Udělali jsme si průzkum a terminál by se tam vešel,“ uvedl zastupitel za Pardubáky Milan Košař.

V místě plánovaného terminálu B, který by měl nahradit stávající autobusové nádraží, je několik vlastníků pozemků. Většinu měly České dráhy, od nichž už Pardubice parcely vykoupily. Další má Správa železniční dopravní cesty. Největší pozemek je soukromý, vlastní ho firma Eurobit Real.

Po dlouhých jednáních město s touto firmou vyjednalo cenu 7,6 milionu korun bez DPH. Společnost si za to od města koupí za 7,3 milionu korun bez DPH zemědělské pozemky v katastru obce Mnětice. Firma má na Chrudimsku farmu a využije je pro své podnikání.

Zastupitelé v prosinci schválili rozsáhlejší variantu terminálu B za 165 milionů korun. K tomu je nutný právě i velký pozemek společnosti Eurobit Real. Investici chce město financovat s pomocí dotace z programu integrovaných územních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace.

Terminál pro meziměstskou autobusovou dopravu má stát za bytovým domem na náměstí Jana Pernera. Zastupitelé nejdřív schválili jeho demolici, ale nakonec na ni nedali peníze.

V domě zůstali dva nájemníci, kteří se odmítli vystěhovat. Město proto dům upravilo, aby splňoval hlukové limity i pro bydlení. Část domu nakonec využije též městská policie, která tam chce od letoška zřídit další služebnu a přestupkové oddělení.

„Odhlasovala se demolice, pak se z toho udělalo politikum. Vyšli jsme vstříc zastupitelům, kteří dům nechtěli demolovat. Teď ale stejně budeme část domu odbourávat, aby v něm mohl být průchod k terminálu, a bude nás to stát obrovské peníze,“ řekl Charvát.

Pokud bude stavba schválena, má město šanci i na další menší terminál u univerzity. Radnice by mohla s pomocí dotací EU zmodernizovat současné zastávky, které jsou u univerzitní knihovny.

„Prostor by cestujícím nabízel lepší zázemí při čekání, informační systém odjezdu autobusů, bylo by možné opravit i podchod. Stát by tam mohla i cyklověž,“ dodal Charvát.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Dukátový poklad z Králík hlídali ve vysokomýtském muzeu strážníci

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Jen do páteční půlnoci, na jeden jediný večer, měli lidé ve Vysokém Mýtě výjimečnou možnost vidět poprvé poklad, který...

Města se připravují na sucho, vodu už nechtějí nechat jen tak odtéct

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Boj se suchem nabírá na obrátkách i ve městech v Pardubickém kraji. Budou méně často sekat trávu, vybudují nové vodní...

Do boje o Unii jde perníkář, poslanci i celá jedna strana z Pardubicka

Sedmadevadesátiletý Rudolf Gregus ze slovenského Makova vhazuje volební lístek do mobilní urny (6. června 2009)

Volby do Evropského parlamentu, které se konají příští víkend, jsou výjimečné v tom, že pro celou republiku existují...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz