Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Havárie horkovodu odpojila od tepla desetitisíce lidí, najely záložní zdroje

  8:59aktualizováno  16:09
Kvůli havárii na horkovodu z Opatovic je od půl šesté přerušena dodávka tepla do Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Elektrárny Opatovice, které v pardubicko-hradecké aglomeraci zásobují přes 60 tisíc domácností teplem, pracují na odstranění závad. Společnost zprovoznila záložní zdroje tepla v Hradci Králové i Chrudimi, dodávky tepla mají být nejpozději během večera obnoveny také v Pardubicích.

K havárii hlavního horkovodu došlo o půl šesté ráno na několika místech najednou. Gejzíry horké vody tryskaly mezi obcemi Hrobice a Hradiště na Písku i nedaleko Opatovic. Od té doby jsou domácnosti, nemocnice i školy bez tepla a teplé vody. Elektrárny Opatovice od dopoledních hodin uvádějí postupně do provozu záložní zdroje.

„Záložní zdroje máme umístěné v Hradci Králové, Pardubicích a v Chrudimi. Do potrubí se snažíme vrátit tlak, abychom mohli záložní zdroje spustit. Naší maximální snahou je do večera navrátit tepelný komfort do většiny našich odběrných míst,“ uvedla po havárii mluvčí Elektrárny Opatovice Hana Počtová.

Horkovod zásobující teplem domácnosti v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi praskl na několika místech. Z prasklého potrubí uniká horká pára nedaleko Opatovic nad Labem, Hrobic a v rozvodném uzlu v Pardubicích. (19. ledna 2023)

V provozu je od dopoledních hodin plně například záložní zdroj v Hradci Králové. Odpoledne se přidávaly záložní kotelny v Chrudimi a Pardubicích. „V odpoledních hodinách naši technici tlakují náhradní teplovodní vedení. Jakmile v něm udržíme potřebný tlak, spouštíme i záložní zdroj K13 pro Chrudim,“ dodala po poledni mluvčí elektrárny.

Jednou z posledních lokalit, kde lidé zůstávali po 16. hodině bez tepla, byla pardubická sídliště Dubina a Dukla, kde technici dál vyhledávali závady v úseku, kterým je zabezpečována dodávka tepla i do západní části města. „Po její lokalizaci a provedení nutných oprav bude i v této části města obnovena dodávka tepla,“ uvedla Počtová. Předpokládá se, že se tak stane kolem sedmé hodiny večer.

Vzhledem k tomu, že k porušení potrubí došlo na třech místech, dá se očekávat, že opravy potrvají delší dobu. Podle mluvčí půjde spíše o dny, než hodiny.

„Opravy budou pravděpodobně trvat delší dobu, ale záložní zdroje jsou schopné výpadek nahradit. Sice ne ze sta procent, pro tepelný komfort našich odběratelů to bude však dostatečné,“ dodala s tím, že záložní zdroje jsou koncipované tak, aby mohly pracovat v tzv. ostrovním režimu a umožnily nahradit hlavní zdroj elektrárny.

Podle primátora Pardubic Jana Nadrchala si lidé z jeho města pořádně zatopí nejdříve v sobotu. „Mluvil jsem s lidmi z teplárny a musím říct, že moc konkrétní nebyli. Podle nich to byl masivní únik, který nebude úplně snadné opravit. Celou soustavu budou muset vypustit a pak zase natlakovat. Jejich informace jsem si přeložil tak, že když to půjde moc dobře, tak si lidé zase zatopí v sobotu,“ uvedl politik z ANO, který dodal, že po delší době mu nevadí, že má doma kotel na drahý zemní plyn.

Záložní zdroje opatovické elektrárny dohromady disponují výkonem téměř 230 MW. Ve všech se spaluje zemní plyn a většina z nich může při stejném výkonu spalovat i extra lehký topný olej. Celkový tepelný výkon elektrárny je 698 MW.

Na odstranění poruchy Elektrárny Opatovice intenzivně pracují. „Vážení zákazníci, byly zjištěny netěsnosti na hlavních napáječích, jež jsou spojeny s dočasným odstavením soustavy a najetím záložních zdrojů. Naši technici intenzivně pracují na odstranění závad. V nejbližších hodinách budeme informovat o další průběhu,“ napsaly ráno ve zprávě Elektrárny Opatovice svým odběratelům.

Teplo neproudí do Pardubic, Chrudimi ani Hradce Králové

Vzhledem k tomu, že se netěsnosti objevily na hlavních napáječích, teplá voda neproudí jak ve směru do Pardubic, tak do Hradce Králové. Technici dělají vše pro to, aby k obnovení dodávek tepla došlo co nejrychleji.

Například v centru Pardubic, v budově, která je napojená na opatovický horkovod, byly ráno radiátory vlažné. „Mám radiátory naplno, ale topí málo. Teplá voda z kohoutku zatím teče,“ řekl ráno redakci iDNES.cz jeden z odběratelů.

Podle mluvčí společnosti zajišťující dodávky tepla technici objevili netěsnosti na třech místech hlavních napáječů. „Prioritou je pro nás obnovit dodávky tepla pro naše zákazníky, příčinu havárie budeme řešit následně,“ řekla Hana Počtová.

Jedna z poruch je na přivaděči tepla do Hradce Králové nedaleko prodejny Siko v Opatovicích nad Labem. „V potrubí o průměru 700 milimetrů je velká díra,“ řekl ČTK ředitel společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler. Městská firma v Hradci Králové teplem kupovaným z EOP zásobuje asi 24 tisíc domácností.

Teplá voda v Hradci Králové podle Seidlera dopoledne netekla. Radiátory budou po 10:00 již studené, odhadl. „Musíme čekat na aktivaci záložních zdrojů EOP. V soustavě není tlak, soustava je vypnutá,“ řekl Seidler.

Podle elektráren byl náhradní zdroj v Hradci Králové spuštěn ještě před čtvrtečním polednem.

Nemocnice bez tepla nezůstanou, kryté plavecké bazény omezují provoz

O situaci se jako předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje zajímal i hejtman Martin Netolický. „Byl jsem ujištěn, že pracovníci Elektrárny Opatovice činí maximum pro to, aby byla celá, v tuto chvíli odstavená soustava v co nejkratší možné době opět uvedena do provozu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Nemocnice by bez tepla zůstat neměly. Podle Netolického byly náhradní kotle spuštěny v Pardubické i Chrudimské nemocnici. „V případě Chrudimské nemocnice jsme náhradními zdroji schopni nahradit kapacitu plně. V rámci Pardubické nemocnice by bylo pro plnou náhradu nutné odstavit prádelnu,“ sdělil hejtman.

Havárie horkovodu nejspíše na několik dní odstaví i kryté plavecké bazény, které jsou na teple z Opatovic závislé. Třeba Sportovní areály města Chrudim už na svém webu avizovaly, že návštěvníci krytého bazénu a sauny musejí dnes počítat s chladnějšími teplotami vzduchu a vody ve sprchách.

„Pokud nebude dodávka tepla obnovena, bude v pátek 20. ledna bazén i sauna uzavřena. Výpadek tepla a teplé vody se týká i sportovišť - zimního stadionu, stadionu Emila Zátopka,“ uvedla městská společnost.

Pardubické aquacentrum pro změnu uzavřelo celý areál už dnes.

Elektrárna zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a přilehlých obcí, což je kolem 63 tisíc domácností a také stovky institucí jako nemocnice, školy a podniky.

Nestalo se to poprvé

Výpadek dodávek tepla zažily domácnosti a instituce závislé na elektrárně před více než dvaceti lety. V sobotu 9. listopadu 2002 v 6.40 hodin se v opatovické elektrárně zřítila střecha a sutiny vyřadily z provozu všech šest kotlů.

Během pádu střechy z ocelových nosníků a panelů nebyl sice nikdo zraněn, ale lidé v Hradci Králové, Chrudimi i v některých částech Pardubic zůstali deset dní bez centrálně dodávaného tepla. Ve školách a na úřadech klesla teplota k deseti stupňům nad nulou, netekla teplá voda, o nic veselejší to nebylo ani v bytech.

Elektrárny Opatovice se snažily potíže zmírnit dodávkou přímotopů nejen do nemocnic a domovů důchodců, ale i do mateřských i základních škol. Zároveň vedení společnosti tehdy slíbilo, že se postará o vybudování záložních zdrojů tepla, aby se podobná situace již nemohla nikdy opakovat.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U roubenky v Hlinsku spadla žena do jímky, praskly pod ní desky

O velikém štěstí může hovořit žena z Hlinska na Chrudimsku, kterou ve středu ze septiku vytahovali hasiči. Vyvázla jen...

Záhada děr, které drolí play off. Vězí za nimi úspory, teplo, či šlendrián?

Premium U nevelké díry v ledu se koná velká debata. Rozhodčí, ledaři, kapitáni obou týmů debatují, občas zavtipkují, ale nejvíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ŘSD chce zrychlit výstavbu D35, úsek s tunelem by mohl stát už v roce 2026

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) změnilo termíny výstavby dvou úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji u Vysokého Mýta a...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

U roubenky v Hlinsku spadla žena do jímky, praskly pod ní desky

O velikém štěstí může hovořit žena z Hlinska na Chrudimsku, kterou ve středu ze septiku vytahovali hasiči. Vyvázla jen...

Pardubický kraj nachystal po 21 letech výměnu vlivného šéfa silničářů

Krajští radní spustili výběrové řízení na ředitele Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS), kterým je od roku...

Matka hodila pětitýdenním kojencem po manželovi, dostala podmínku

Krajský soud v Pardubicích zprostil obžaloby oba rodiče obviněné z týrání kojence. Matce chlapečka však uložil trest...

Pardubice opravují problematickou dlažbu na třídě Míru, MHD pojede objížďkou

Pardubická radnice chystá opravu části třídy Míru. Práce odstartují už v pondělí a zasáhnou část třídy v úseku od...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...