Místo uhlí budou v hale auta, na parkování vypíše Hlinsko pořadník

  8:00aktualizováno  8:00
Na sídlišti v Hlinsku na Chrudimsku vyřešili originálně palčivý problém s parkováním. Nevyužívanou a chátrající teplárenskou halu město přeměnilo v parkovací dům pro téměř padesát automobilů.

V Hlinsku se bude parkovat v bývalém skladu uhlí. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Problémy s volnými parkovacími místy nemají už jen velká města. Odstavit auto rychle a pohodlně před svým domem po příjezdu z práce je komplikací i v ulicích menších měst s hustou zástavbou a velkou koncentrací obyvatel.

Typickým příkladem je hlinecké sídliště, kde na vcelku malé ploše bydlí téměř polovina obyvatel jinak desetitisícového města.

Najít tak v pátek večer volné parkovací místo v ulicích Družstevní, Československé armády nebo Jiráskova je mezi paneláky hotovým uměním. Řidičům nezbývá, než svá auta parkovat pod sídlištěm v zástavbě rodinných domů.

Hlinecká radnice proto přišla s neotřelým nápadem, jak rychle a co možná nejlevněji problém vyřešit. Zájemci z řad motoristů budou moci svá auta parkovat ve staré teplárenské hale, která do 90. let sloužila jako sklad uhlí.

Podle starosty Hlinska Miroslava Krčila bylo sídliště v době své výstavby koncipováno na třetinový počet aut, který je dnes úplně jinde.

„Dříve měla auto každá třetí pátá rodina, dnes má každá rodina až dvě tři auta. Poměr se zcela otočil a situace je extrémní. V posledních letech sice vyrostly během rekonstrukcí na sídlišti desítky parkovacích míst. Přesto je to s prominutím, jako když plivne do moře. Téměř padesát parkovacích míst v teplárenské hale je jedním ze tří projektů, kterými bychom chtěli situaci na sídlišti zlepšit,“ říká Krčil k de facto připravené hale, kterou město nechalo opravit.

Nájemci parkovacích míst se od října nemusejí obávat, že by se po vjezdu auta do originálního parkovacího domu, kde se dlouhé roky skladovaly tuny uhlí, vznesla mračna prachu a po průchodu halou by vypadali jako kominíci.

Pronájem parkovacího místa přijde na 390 korun měsíčně

„Vedle nového opláštění a vrat, které se otevřou po přiložení čipu pouze nájemcům, jsme na betonovou plochu načárovali 47 parkovacích míst, což je maximální možný počet. Celý vnitřek haly hlídají kamery a prostory vyhovují i z protipožárního hlediska. Určitě nešlo o stavební úpravy za miliony, ale maximálně statisíce korun,“ dodává starosta, který se domnívá, že o stání bude mezi lidmi zájem.

Někteří řidiči však upozorňují, zda půjde o ideální řešení pro každého, hala je od prvních paneláků vzdálená 200 metrů.

„Nápad je to v principu správný, ale udělat parkoviště pět minut od konce světa nepovažuji za nejšťastnější, byť bude využitá stará nepoužívaná hala. Podle mého názoru to bude jen pro některé. Dennodenně dojíždějící budou muset vyjít minimálně o patnáct minut dřív,“ myslí si například Jaroslav Rys mladší.

Jednomu zájemci město pronajme maximálně jedno parkovací místo, které vyjde při ročním závazku na 390 korun měsíčně, resp. 340 korun při dvouleté nájemní smlouvě.

Žádosti o stání začali úředníci přijímat v pondělí 20. srpna od 8 hodin ve velké zasedací místnosti v přízemí radnice do čtvrtka 6. září do 14.30 hodin. Formulář si mohou zájemci vyzvednout tamtéž.

„Požadavky na pronájem budou vyřizovány dle pořadí doručení. Přijato bude maximálně 65 žádostí. Žádosti s pořadovými čísly 50 až 65 budou evidovány pro případ, že některý ze zájemců s pořadovým číslem 1 až 49 od žádosti odstoupí,“ řekl vedoucí odboru investic a městského majetku Jaroslav Dvořák.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Nehoda čtyř aut blokovala tah na Moravu, silnici zasypaly součástky

Řidiči vyvázli s lehkými zraněními.

Hromadná nehoda dvou osobních a dvou nákladních aut blokovala několik hodin dopravu v Opatovci na Svitavsku. Silnici...

Pár ukradl lahev. Muž utekl, ale pak se vrátil „zachránit“ chycenou ženu

Strážníci dvojici zadrželi na zastávce MHD

U dvou podobných případů zasahovali minulý týden pardubičtí strážníci. Scénář byl vždy takový, že v obchodním domě u...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Najdete na iDNES.cz