Synthesia bude utrácet kvůli čistšímu vzduchu. Chystá celou miliardu

  8:26aktualizováno  8:26
Pro pardubické ovzduší je to nejlepší zpráva za poslední roky. Synthesia příští rok začne přestavovat svoji teplárnu, která je největším zdrojem znečištění ovzduší ve městě.

Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Smlouva se sdružením firem Královopolská RIA IMOS Group je podepsána. Je to nejvýznamnější investiční projekt naší společnosti v tomto desetiletí. Synthesia vstupuje do první fáze ekologizace své teplárny v ceně jedné miliardy korun," uvedl vedoucí odboru marketing a komunikace chemičky Luboš Kopecký.

Čtyřicet procent ceny pokryje dotace z Unie a ze Státního fondu životního prostředí, zbývající část hradí Synthesia.

Teplárna v Synthesii

Energetický provoz, který zásobuje teplem společnost Synthesie a další provozy v jejím areálu, továrna asi před šestnácti lety zrekonstruovala a upravila pro spalování černého uhlí. Toho se ve třech kotlích a jednom záložním spálí ročně 200 tisíc tun. Ročně tak jde do ovzduší tři tisíce tun škodlivin, zejména oxidů dusíku a síry. Modernizací provozu dosáhne teplárna snížení jejich množství o tři čtvrtiny u oxidů síry, o třetinu u tuhých látek a o dvě třetiny u oxidů dusíku. Podstatou změny je instalace nového fluidního a plynového kotle, včetně odsiřovací jednotky, které nahradí dosluhující uhelné kotle v podnikové teplárně Zelená louka.

Teplárna chemičky, která zásobuje areál podniku teplem a elektřinou, je po elektrárnách v Opatovicích a Chvaleticích třetím největším průmyslovým znečišťovatelem ovzduší v kraji.

Přestavba jejích dvou kotlů, které dosud spalovaly černé uhlí, na plynový a fluidní a montáž odsíření spalin zbylých uhelných kotlů by proto měly ovzduší ve městě výrazně pomoci.

Množství oxidů síry klesne o tři čtvrtiny

"Je to pro Pardubice dobrá zpráva, která souvisí se zpřísňováním evropské legislativy. Mělo by se výrazně snížit množství oxidu siřičitého, oxidů dusíku i tuhých látek v ovzduší ve městě," uvedl ekolog a místostarosta čtvrti Svítkov Miroslav Rubeš.

Díky přestavbě teplárny by podle údajů chemičky mělo množství vypouštěných škodlivin oxidů síry klesnout o tři čtvrtiny, o třetinu u tuhých látek a o dvě třetiny u oxidů dusíku.

Právě s oxidem siřičitým měly v posledních letech Pardubice potíže. Nejvíce v roce 2012, kdy byly jeho imisní limity překročeny častěji, než kdekoliv jinde v republice. Potíže mohl činit lidem v roce 2012 i prach, který překročil čtyřiadvacetihodinový imisní limit více než třicetkrát. Na začátku roku 2012 dokonce Pardubice zažily týden smogové situace.

Zlepšení ovzduší by po uvedení nových kotlů do provozu měli pocítit obyvatelé města a zaznamenat měřicí stanice na Dukle a v Rosicích.

"Ale vzhledem k tomu, jak se zvyšuje znečištění od automobilů, by to mohla být i kompenzace, zejména u prachu a oxidů dusíku," upozorňuje Rubeš.

Stavět nové zařízení začne podnik podle Kopeckého už příští rok, akce potrvá tři roky. Čistšího ovzduší by se Pardubice měly dočkat v roce 2015 po zprovoznění kotle na zemní plyn.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Dynamo se udrží. Trenér Lubina to zařídí, věří pardubický primátor

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Primátor Pardubic Martin Charvát fanouškům slíbil, že extraliga ve městě zůstane. Pro něj prý nepřipadá jiná varianta....

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Najdete na iDNES.cz