Trosky hořící sýpky u svitavského nádraží poškodily trať, vlaky už jedou

  20:11aktualizováno  1. října 13:22
Požár budovy u nádraží ve Svitavách zastavil v neděli navečer provoz na hlavní železniční trati z Čech na Moravu. Část sutin se zřítila na kolejiště. Hasiči museli kus objektu strhnout, zbytek čeká demolice. Provoz vlaků byl s omezením obnoven nad ránem, zcela až čtvrt hodiny před pondělní devátou hodinou.

Opuštěný čtyřpatrový objekt, ve kterém v minulosti už několikrát hořelo a kde se scházeli bezdomovci, se po ohlášení požáru rychle ocitl celý v plamenech. A protože stojí hned u trati a blízko obchodní zóny, požár ohrožoval okolí.

„Štítové zdi budovy spadly dovnitř objektu, část boční zdi spadla do kolejiště, strhla část trakčního vedení, které bylo už v té době vypnuté,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Propadla se také střecha.

„K požáru byl povolán i hasičský jeřáb ze Svitav, který pomohl strhnout nejpoškozenější část objektu. Bagr ze záchranného útvaru HZS ČR Hlučín dorazil na místo krátce po půlnoci. Hasiči ukotvili pásovinu k objektu a následně ve 3:24 strhli část objektu. Nakonec bylo zjištěno, že technika ze záchranného útvaru na celkovou demolici nestačí a jednotka se nad ránem vrátila zpět na základnu. Majitel objektu si nyní musí obstarat velký bagr,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Dodala, že se bude prověřovat, zda došlo při pádu štítové zdi k dalším škodám. Už se ví, že zeď, která se zřítila už v neděli navečer, poškodila kolejiště. Žár pak zničil i trolejové vedení, škoda bude kolem padesáti tisíc korun.

Vyhořela sýpka

Sýpka sloužila od roku 1899 jako skladiště pro Německé skladištní družstvo pro okresy Svitavy, Litomyšl a Polička. V roce 1914 bylo rozšířeno na délku 60 metrů s celkovou úložní kapacitou 300 vagonů. Podle Kroniky města Svitav se do skladiště vešlo 35 858 metráků obilí, 3693 metráků brambor nebo 708 metráků slámy. Po výstavbě nového sila jeho činnost upadla.

Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů. Ti ochlazovali okolí, aby se oheň nešířil. Přesto odlétávající jiskry zapálily střešní krytinu na střeše dvou domů, byla také poškozena střešní fólie na novostavbě azylového domu.

Hasiči požár zcela zlikvidovali ve 3:25.

„Provoz na trati byl obnoven ve 4:15 s omezením. To znamená, že trať nemá plnou kapacitu, jezdí tam jen některé vlaky, další jsou nahrazeny,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Úplně byl provoz obnoven až dopoledne v 8:43.

Podle vyšetřovatelky hasičů v opuštěném objektu v posledních letech hořelo několikrát. Až bude místo zcela bezpečné, mohou ho ohledat vyšetřovatelé a zjistit příčinu požáru. Potom přijde na řadu bourání ruiny. Místo hlídá policie, aby se nikdo nedostal blízko a nezranil se, dodala Vilímková.

Plameny vypadaly hrůzostrašně

Požár zpečetil osud roky opuštěné staré sýpky, která byla v minulých letech útočištěm bezdomovců i celostátně hledaných lidí. Nebezpečná přitom byla sama o sobě i bez ohně.

Fotogalerie

Nejen, že v ní končily tuny nejrozmanitějšího odpadu, ale přitahovala i sběrače nejrůznějšího materiálu, který se dal ještě zpeněžit. Ruina kdysi německého skladištního družstva měla jít k zemi už před čtyřmi lety, na místo toho byla nehezkou jizvou Svitav.

„Mohlo to zmizet už dřív, na budovu byl vydán platný demoliční výměr. Bohužel k tomu nedošlo. Změnila několikrát vlastnické vztahy. Původní vlastník strhl jen část sýpky, zbytek zůstal stát,“ řekl na místě místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Ohořelé torzo hlídali svitavští dobrovolní hasiči. „Podobný požár ve Svitavách nepamatuji. Plameny vypadaly hrůzostrašně. Před požárem jsme museli chránit hlavně okolí. Vítr zanesl žhavé jiskry desítky metrů daleko. Na hřbitově zapálily několik tújek, na autocvičišti hořela tráva, poškozena byla střecha u nového azylového domu a menší požár jsme hasili i na střeše jednoho domu u nádraží,“ řekl k náročně noční směně jejich velitel Petr Lédl.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Řidič dostal při předjíždění smyk, vůz obmotal kolem stromu a zemřel

Následky hrozivě vypadající nehody v Pardubicích-Svítkově.

Předjíždění ve vysoké rychlosti stálo podle všeho za noční nehodou v pardubické čtvrti Svítkov. V úseku, kde platí...

V autě v České Třebové ležel pobodaný senior, pachatele vypátrali psovodi

Ilustrační snímek

Policie v České Třebové zadržela muže, který ve čtvrtek odpoledne před jedním z tamních domů pobodal...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Další z rubriky

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Slatiňanský hřebčín má první letošní hříbě, Xabea přišla na svět nad ránem

První hříbě narozené letos v hřebčíně ve Slatiňanech nese jméno Xabea.

Dobrá zpráva přišla v pátek ze Slatiňan. Zdejší hřebčín, který se zabývá chovem starokladrubského vraníka, má letos...

Najdete na iDNES.cz