Trosky hořící sýpky u svitavského nádraží poškodily trať, vlaky už jedou

  20:11aktualizováno  1. října 13:22
Požár budovy u nádraží ve Svitavách zastavil v neděli navečer provoz na hlavní železniční trati z Čech na Moravu. Část sutin se zřítila na kolejiště. Hasiči museli kus objektu strhnout, zbytek čeká demolice. Provoz vlaků byl s omezením obnoven nad ránem, zcela až čtvrt hodiny před pondělní devátou hodinou.

Opuštěný čtyřpatrový objekt, ve kterém v minulosti už několikrát hořelo a kde se scházeli bezdomovci, se po ohlášení požáru rychle ocitl celý v plamenech. A protože stojí hned u trati a blízko obchodní zóny, požár ohrožoval okolí.

„Štítové zdi budovy spadly dovnitř objektu, část boční zdi spadla do kolejiště, strhla část trakčního vedení, které bylo už v té době vypnuté,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Propadla se také střecha.

„K požáru byl povolán i hasičský jeřáb ze Svitav, který pomohl strhnout nejpoškozenější část objektu. Bagr ze záchranného útvaru HZS ČR Hlučín dorazil na místo krátce po půlnoci. Hasiči ukotvili pásovinu k objektu a následně ve 3:24 strhli část objektu. Nakonec bylo zjištěno, že technika ze záchranného útvaru na celkovou demolici nestačí a jednotka se nad ránem vrátila zpět na základnu. Majitel objektu si nyní musí obstarat velký bagr,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Dodala, že se bude prověřovat, zda došlo při pádu štítové zdi k dalším škodám. Už se ví, že zeď, která se zřítila už v neděli navečer, poškodila kolejiště. Žár pak zničil i trolejové vedení, škoda bude kolem padesáti tisíc korun.

Vyhořela sýpka

Sýpka sloužila od roku 1899 jako skladiště pro Německé skladištní družstvo pro okresy Svitavy, Litomyšl a Polička. V roce 1914 bylo rozšířeno na délku 60 metrů s celkovou úložní kapacitou 300 vagonů. Podle Kroniky města Svitav se do skladiště vešlo 35 858 metráků obilí, 3693 metráků brambor nebo 708 metráků slámy. Po výstavbě nového sila jeho činnost upadla.

Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů. Ti ochlazovali okolí, aby se oheň nešířil. Přesto odlétávající jiskry zapálily střešní krytinu na střeše dvou domů, byla také poškozena střešní fólie na novostavbě azylového domu.

Hasiči požár zcela zlikvidovali ve 3:25.

„Provoz na trati byl obnoven ve 4:15 s omezením. To znamená, že trať nemá plnou kapacitu, jezdí tam jen některé vlaky, další jsou nahrazeny,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Úplně byl provoz obnoven až dopoledne v 8:43.

Podle vyšetřovatelky hasičů v opuštěném objektu v posledních letech hořelo několikrát. Až bude místo zcela bezpečné, mohou ho ohledat vyšetřovatelé a zjistit příčinu požáru. Potom přijde na řadu bourání ruiny. Místo hlídá policie, aby se nikdo nedostal blízko a nezranil se, dodala Vilímková.

Plameny vypadaly hrůzostrašně

Požár zpečetil osud roky opuštěné staré sýpky, která byla v minulých letech útočištěm bezdomovců i celostátně hledaných lidí. Nebezpečná přitom byla sama o sobě i bez ohně.

Fotogalerie

Nejen, že v ní končily tuny nejrozmanitějšího odpadu, ale přitahovala i sběrače nejrůznějšího materiálu, který se dal ještě zpeněžit. Ruina kdysi německého skladištního družstva měla jít k zemi už před čtyřmi lety, na místo toho byla nehezkou jizvou Svitav.

„Mohlo to zmizet už dřív, na budovu byl vydán platný demoliční výměr. Bohužel k tomu nedošlo. Změnila několikrát vlastnické vztahy. Původní vlastník strhl jen část sýpky, zbytek zůstal stát,“ řekl na místě místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Ohořelé torzo hlídali svitavští dobrovolní hasiči. „Podobný požár ve Svitavách nepamatuji. Plameny vypadaly hrůzostrašně. Před požárem jsme museli chránit hlavně okolí. Vítr zanesl žhavé jiskry desítky metrů daleko. Na hřbitově zapálily několik tújek, na autocvičišti hořela tráva, poškozena byla střecha u nového azylového domu a menší požár jsme hasili i na střeše jednoho domu u nádraží,“ řekl k náročně noční směně jejich velitel Petr Lédl.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič se prozradil zakázaným odbočením přes dvojitou čáru

Opilý řidič přejel dvojitou plnou čáru i přikázaný směr

Podivné vrávorání muže směrem k autu se nezdálo hlídce pardubických strážníků. Když pak sedl za volant, předvedl během...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Mladíkům hrozí 10 let za bitku ve vězení, podle napadeného za ni nemohou

Vazební věznice Hradec Králové

Pardubický soud začal rozplétat rvačku čtyř chlapců na oddělení mladistvých ve zdejší věznici, která se odehrála v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz