Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

S českými textilními podniky se skoro nepočítá, říká šéf jednoho z nich

  8:02aktualizováno  9:47
Po bezmála třiceti letech došlo ve vedení svitavské textilky Svitap ke generační výměně. Rodinnou firmu od svého otce Jana Heřmanského převzali jeho dva synové. A hned se pustili do velkých změn. Tou největší je převzetí společnosti Technolen v Lomnici nad Popelkou.

Jednatel společnosti Svitap Lukáš Heřmanský. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lukáš Heřmanský se mezi Svitavami, Prahou a nově Lomnicí nad Popelkou v posledních týdnech nezastaví. Nejenže jako prezident českého svazu lyžařů musí umět řídit organizaci, která sdružuje okolo 25 tisíc členů včetně reprezentantů na lyžích a snowboardu, ale od konce dubna se svým bratrem Markem řídí ve Svitavách i rodinný byznys.

„Táta vybudoval velký kolos. V 78 letech odchází na zasloužený důchod a má v nás plnou důvěru. Sice nás čekají i nepopulární kroky, ale pro udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti a dalšího růstu jsou nezbytné,“ říká ředitel společnosti Svitap Lukáš Heřmanský.

Rok 2021 je pro Svitap přelomový. Přebral jste žezlo rodinného byznysu. Musíte mít dosti napjatý diář…
Víc než napjatý. Jsem de facto pořád na kolečkách. Těším se už na 15. červenec, kdy odjíždím na třítýdenní dovolenou.

Bylo pro vás těžké naskočit do rozjetého vlaku? Jak dlouho jste koukal svému otci, jak se říká, pod ruce?
Po ukončení sportovní kariéry v roce 2002 jsem měl zhruba rok, abych si prošel celou firmu. Po roce táta potřeboval řešit situaci na divizi technické konfekce, kde jsem se stal ředitelem. Ale protože jsem potřeboval k obchodování zlepšit znalosti angličtiny, v roce 2007 jsem na necelý rok odjel do Kanady. Po návratu jsem se stal ředitelem dceřiné společnosti na Slovensku, kde jsem byl sedm let. Poté se kruh uzavřel a já se vrátil do Svitav, abychom mohli rozjet výrobu nanovlákenných membrán.

Lukáš Heřmanský

40 let, ženatý, má jedno dítě. Od 28. dubna je spolu se svým bratrem Markem jednatelem společnosti Svitap, kterou od roku 1992 vedl jejich otec Jan Heřmanský. Ve společnosti na různých pozicích působil od roku 2003. Profesionálně závodil v severské kombinaci. Mimo jiné prošel juniorskou a seniorskou reprezentací, kariéru ukončil po zimních olympijských hrách v Salt Lake City, kde závodil v družstvech, nyní je prezidentem Svazu lyžařů ČR.

Příští rok to bude už 20 let, co ve firmě působíte. Vás tedy pozice ředitele Svitapu s takřka 240 zaměstnanci v ničem nepřekvapila?
Ne. Byl jsem připraven firmu převzít dřív. Bylo to čistě na tátovi, který se letos rozhodl jít do důchodu.

Jak jste si ve firmě s bratrem rozdělili pozice?
Bratr má na starosti víc každodenní operativu a já víc strategii a směřování firmy. Myslím si, že máme tah na bránu.

V jakém stavu vám váš otec firmu předal?
Přestože jsme si prošli různými fázemi, kdy jsme jednou byli nahoře, podruhé dole, podařilo se našemu tátovi vybudovat za posledních 30 let velkou firmu. Situace a vývoj na trhu po pandemii nás však nutí firmu optimalizovat. Čtyři výrobní areály jenom ve Svitavách jsou vzhledem k rostoucím energiím a dalším nákladům neudržitelné. Rozhodli jsme se proto firmu očistit.

Jakým způsobem?
Jednak se chceme zbavit budov, které jsou pro nás finančně náročné a nepotřebné. Uzavírat budeme také provozy, které jsou ztrátové. Týká se to úpravny, která by vyžadovala velké investice, ale ještě nepadlo definitivní rozhodnutí.

Rozumím tomu správně, že se nevyhnete ani nepopulárnímu propouštění?
Doby, kdy Svitap měl 750 až 800 zaměstnanců, jsou nenávratně pryč. Na podobná čísla už nemáme ambici se dostat. Aktuálně máme necelých 240 zaměstnanců a kolem čtyř desítek lidí skončí.

Co na vaše plány říká otec?
Máme jeho plnou podporu. Sám věděl, že tyto kroky se musejí udělat, tedy včetně těch nepopulárních, které nechal na nás mladších. Přeje nám, aby se všechny plány ubíraly správným směrem.

Souvisí s restrukturalizací společnosti na začátku června podepsaná akvizice v podobě nákupu Technolenu v Lomnici nad Popelkou, tedy vašeho konkurenta na poli technické konfekce a stanů?
Ano. Výrobu technické konfekce chceme ve Svitavách zachovat, ale řízena bude z Lomnice. Zakázek je totiž tolik, že zachováme i pracoviště Svitavy. Kdybych to měl shrnout, z pěti divizí, z nichž tři jsou ve Svitavách, vzniknou lokality Svitavy, Lomnice nad Popelkou a Chropyně. Ve Svitavách zůstane výroba recyklačních PET pásek, výroba podstřešních fólií a zůstane tady i výroba nanomembránových vláken. V Chropyni, kde se zabýváme nánosováním technických tkanin, žádné změny neplánujeme.

O kolik více máte zaměstnanců po nákupu podniku v Lomnici? Šlo o dlouho zvažovaný krok, nebo se prodej naskytl zcela náhodně?
Polepšíme si o zhruba sedm desítek zaměstnanců. Technolen v Lomnici nad Popelkou jsme chtěli koupit už v roce 2012, to tehdy nevyšlo. Před rokem si na nás jeho majitelé vzpomněli a oslovili nás s nabídkou. Od loňského podzimu jsme na nákupu pracovali.

Co pro firmu expanze znamená a co si od ní slibujete?
Pro naši firmu to znamená především rozšíření kapacit technické konfekce. V Lomnici se vyrábějí de facto stejné produkty jako ve Svitavách. Každý jsme si šli vlastní cestou. Teď ty cesty chceme spojit. Věřím, že se nám podaří z Technolenu v Lomnici udělat velice dobrou výnosnou jednotku. Předpoklad je, že v Lomnici můžeme jít až o 30 procent nahoru. Zakázek tam máme dost, ale potřebujeme hlavně lidi. Pokud se nám je podaří zajistit, efektivita bude mnohem lepší.

Z vašich slov cítím, že v lidech bude ve vašem odvětví největší zádrhel.
Pracovníky se snažíme shánět, kde se dá. Měli jsme Vietnamce, Pákistánce, Ukrajince, Mongolce, ale je to komplikované. I proto chceme Svitavy zeštíhlit, abychom si kvalifikované lidi udrželi, dál je vzdělávali a byli jim schopni případně zvýšit mzdy. Dnes na trhu práce neseženete tkadleny, šéfa barevny nebo tkalcovny. V tomto budoucnost českého textilu není vůbec růžová. Neseženete absolventy vysokých škol, natož učňovských středisek. Ta v podstatě vymizela. České školství na textilní obory totálně rezignovalo.

Domníváte se, že v tomto stát selhal?
Řeknu to jinak. I když se o podpoře českých firem hodně mluví, v praxi se to u textilních firem vůbec neděje. Na rozdíl od Slovenska, kde máme dceřinou firmu Tatraľan, a tak můžeme porovnávat. Stát se snaží poptávat zboží u slovenských firem. Stačí se podívat na příběh s rouškami, když přišel covid. Všechno jsme museli dovézt z Číny, přestože umíme vyrobit nanomembránovou textilii pro roušky. To samé platí v armádě. Pokud by začala válka, tak se v rámci mobilizace s českými textilními podniky vůbec nepočítá. Kdyby se měly začít vyrábět třeba vojenské stany, maskované tkaniny, tak se vyrábět nebudou. V jiných státech to funguje. Dokud nebude mít stát vytvořený systém, nechce se mi o tom ani bavit a předhánět se s asijskou konkurencí.

Nakousl jste stany. Češi vždycky byli národem kempařů. Jak se daří výrobě stanů?
Pořád nás živí ze 30 až 40 procent. Jsou samozřejmě o typy lehkých stanů, které už nevyrábíme a nedělá je ani Technolen. Doba klasických áček je prostě pryč. Levné stany se dovážejí z Číny. Zaměřujeme se na lepší a VIP stany pro kempování od jara do podzimu. Dnes jde do kurzu takzvaný glamping, tedy moderní způsob rekreačního ubytování v přírodě. V tomto nám akvizice s Technolenem velmi pomůže na evropském trhu. Největší odbyt máme do Německa, Dánska, části Holandska, Itálie.

Do jaké technologie byste rád v budoucnu investoval?
Kromě nanomembrány, kterou jsme v roce 2014 vyvinuli ve spolupráci s Technickou univerzitou Liberec a vyrábíme ji třeba pro outdoorové oblečení, jsou to recyklovatelné materiály. Je to téma, o kterém se v rámci světa čím dál víc mluví. V současné době řešíme možné rozšíření našich kapacit z recyklovaných materiálů.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Pardubice. V obvodu Ústí n. O. zvítězil v prvním kole Petr Fiala.

Výsledky pro:  Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Litomyšl, Slatiňany, PřeloučJevíčko, Jaroměřice, Polička, Česká Třebováostatní 

  • Nejčtenější

Drahé a blivajz, fandové Dynama si stěžují na kvalitu hokejového bufetu

Podle nás je to drahé, nedá se to jíst a navíc dopředu ani nevíme, kolik nás to bude stát. Takové jsou vzkazy fanoušků...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Na kruhovém objezdu v Pardubicích se srazily tři trolejbusy

Na kruhovém objezdu v Pardubicích s odpoledne srazily tři trolejbusy a auto. Policie neví, jakým způsobem k nehodě,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomněli podat kandidátku, protože spoléhali jeden na druhého. Obec nemůže volit

Celkem v jedenácti obcích v Česku zůstanou dnes volební místnosti zamčené. Obecní zastupitelstvo nezvolí například lidé...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Spalovnu v Čeperce odmítli lidé v referendu, nebudou ani haly a zoo

Nabídka levnějšího tepla a likvidace odpadů nezafungovala. Spalovna odpadů se v Čeperce na Pardubicku stavět nebude....

Střídání času neřeším, spíš peníze na silnice, říká nástupce senátora Šilara

Dlouholetý starosta Letohradu chce v horní komoře parlamentu navázat na práci svého končícího předchůdce Petra Šilara....

Účetního soudí za zpronevěru 17 milionů, peníze posílal manželce i přítelkyni

Více než 17 milionů korun podle obžaloby zpronevěřil Ondřej Metelka, který jako účetní a ekonom Zemědělské společnosti...

Konec výsměchu. Kritik vedení Pardubic Sedlák bude „zlobit“ na magistrátu

Pro mnohé překvapení. Pro většinu politiků z ostatních stran nepříjemné. Na pardubický magistrát se poprvé v historii...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...