Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Nestabilní svah zastavil opravu silnice, práce se prodraží a prodlouží

  9:40
Oprava silnice mezi Ústím nad Orlicí a Chocní připomíná práce na dálnici D1.V případě D1 stát slibuje, že 160 kilometrů stihne po osmi letech dokončit do říjnových voleb. Pardubický kraj opravuje od roku 2011, v říjnu mělo být hotovo.

Propadlá krajnice na původní vozovce v blízkosti Tiché Orlice. | foto: Martin Švec

Poslední úsek ale stále chybí. A termín se s určitostí dodržet nepodaří.

Oprava 3,3 km dlouhé části mezi Hrádkem a Ústím začala v březnu. Jenže brzy bylo jasné, že lhůta k dokončení bude kvůli problémům se stabilitou přilehlého svahu u Tiché Orlice ohrožena. 

Firma Strabag stihla provést opravu od konce Hrádku na počátek Kerhartic a poté ještě část za areál místní firmy. Celkem zhruba dva kilometry.

Propadlá krajnice na původní vozovce v blízkosti Tiché Orlice.

Vedle nového povrchu došlo na vylepšení propustků či odvodňovacích příkopů. Nyní firma ještě na dvou místech dokončuje odvodnění svahu. Potom ale staveniště opustí, a to po dohodě s Pardubickým krajem. Práce na problematickém úseku ani nezahájila.

„Naše společnost ukončila práce na základě oboustranné dohody, resp. dodatku původní smlouvy o dílo. Tato dohoda byla iniciována objednatelem, protože havarijní stav na jednom z úseků stavby vedl k výraznému navýšení rozsahu prací, jež v rámci pravidel zákona o veřejných zakázkách nebylo možné řešit dodatkem smlouvy. Havarijní stav byl vyvolán nestabilitou svahu nad komunikací a narušením konstrukce komunikace erodujícím tokem řeky,“ uvedla mluvčí Strabagu Edita Novotná.

S Pardubickým krajem téměř před rokem podepsal Strabag smlouvu na provedení opravy za skoro 30 milionů, přičemž odhad kraje při vypsání zakázky byl o asi osm milionů vyšší. 

Sesuv opravu prodraží

Jak se nyní ukazuje, celkové náklady však budou výrazně vyšší. Kraj totiž vypsal v minulých dnech nové výběrové řízení na opravu zbytku trasy dlouhého asi 1,2 kilometru. 

A ze zadání zakázky je zřejmé, že stavba kvůli zajištění stability paty a svahu koryta výrazně podraží. Problematická místa sesuvů mají zpevnit vysoké zdi. Cenu za opravu zbytku trasy tak kraj odhaduje na více než 56 milionů. Jisté je to, že v letošním roce už se práce na zbytku úseku ani nerozejdou. 

„Počátek realizace bude v roce 2022. Termín dokončení stavby bude odvislý od výsledku veřejné zakázky, kterou, stejně jako v ostatních případech, soutěžíme kromě ceny také s kritériem délky realizace stavby,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ve Věstníku veřejných zakázek je uvedeno, že doba trvání zakázky se odhaduje na 250 dní, tedy zhruba na osm měsíců. Celý úsek tak bude průjezdný až ve druhé polovině příštího roku.

Jak již bylo zmíněno, firma opravila úsek od Hrádku po křižovatku se Sokolskou ulicí v Kerharticích. Příjemné svezení po novém asfaltu je ale jen pro „vyvolené“, jelikož zákazové značky umožňují vjezd pouze obyvatelům blízkých obcí nad Hrádkem, autobusům a vozům IZS. Ostatní mají smůlu, avšak je patrné, že zákaz vjezdu mnoha řidičům starosti nedělá. 

Na jednu ze značek kdosi pod dodatkovou tabulku s vyjmenovanými obcemi přilepil papír, kde dopsal název obce Svatý Jiří. I z toho je patrné, že dlouhá objížďka lidem vadí a opravenou trasu by rádi využívali. 

Puštění veškerého provozu po opravené části a dále přes Kerhartice však město Ústí nad Orlicí, jehož jsou Kerhartice městskou částí, odmítá. 

„Po jednání se zástupci kraje, firmy a obyvatel Kerhartic jsme jako město deklarovali, že budeme trvat na objízdné trase,“ uvedl starosta Ústí Petr Hájek. Policie přitom vydala stanovisko, které již rekonstruovaný úsek doporučilo zprůjezdnit.

Přes Kerhartice po hustě zastavěné Sokolské ulici, táhnoucí se přes celou část, jezdí nyní ještě nákladní vozy směřující na blízkou přestavbu železničního koridoru. 

„Už nyní tím provoz hodně vzrostl,“ popsal Hájek. Řidiči tak musí jezdit po objízdné trase, která oficiálně vede přes České Libchavy, tam silnice I/14 vede několik kilometrů obcí. Řidiči osobních aut proto využívají hlavně kratší cesty přes Brandýs nad Orlicí a Rviště.

Autor:
  • Nejčtenější

Předškolák v horečce zkolaboval v obchodě, oživovala ho hasička v civilu

Chvíle hrůzy zažili rodiče předškoláka, který náhle zkolaboval v jednom pardubickém obchodním centru. Posléze se...

Masivní přístavba domu roste na zahradě bez povolení úřadu a děsí sousedy

Premium Pardubický stavební úřad má na stole další případ černé stavby. Majitelé domku na Dašické ulici se rozhodli vybudovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Kraj odložil opravu přivaděče k D35. Tankodrom, hnus, zuří řidiči

„Kdy ten tankodrom opravíte?“ či ostřejší vzkaz „To je hnus, velebnosti, kam jsme to dojeli. Jdu blejt!“. - Takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Masivní přístavba domu roste na zahradě bez povolení úřadu a děsí sousedy

Premium Pardubický stavební úřad má na stole další případ černé stavby. Majitelé domku na Dašické ulici se rozhodli vybudovat...

Řidiči spěchající na koncert zaparkovali v sadech, rozjezdili tam trávník

Rozježděná tráva zůstala v pardubických Tyršových sadech po návštěvnících včerejšího koncertu kultovní irské taneční...

Památkáři musí znovu posoudit nabídky na opravu zámku v Litomyšli

Národní památkový ústav (NPÚ) musí znovu posoudit nabídky v tendru na opravu zámku a panského domu v Litomyšli za téměř...

Voda kvůli energiím zdraží, v Pardubicích za kubík zaplatí 132 korun

Domácnosti v Pardubickém kraji si za kubík vody ve většině případů připlatí. Vodovody a kanalizace po celém kraji...

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...