Loni v létě vlivem sucha byla bez vody i přehrada Pařížov na řece Doubravce. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Města se připravují na sucho, vodu už nechtějí nechat jen tak odtéct

  • 12
Boj se suchem nabírá na obrátkách i ve městech v Pardubickém kraji. Budou méně často sekat trávu, vybudují nové vodní plochy a postaví parkoviště, která už nebudou odvádět vodu do kanalizace.

Třeba Svitavy se rozhodly změnit frekvenci sekání trávy. Radnice tak reaguje na klimatické změny. Sekat trávu budou v některých lokalitách jen jednou či dvakrát ročně.

„Vytipovali jsme lokality, kam veřejnost moc nechodí, a měníme tam režim seče. Bude se tam sekat jednou až dvakrát, abychom nechali vyrůst trávu, která přece jenom trochu vody zadrží. Jsou to třeba okrajové části parku Jana Palacha,“ uvedl starosta Svitav David Šimek. „Tento postup je jeden z dalších kroků, jak přispět k zadržování vody v krajině města,“ dodal.

Způsob sečení trávy by se mohl změnit i v Pardubicích. Tam ale spíše kvůli tomu, aby krátce střižené trávníky v suchu nestrádaly.

Předseda komise pro životní prostředí František Weisbauer je přesvědčen, že není možné vydat jednotné doporučení, jak často se má tráva sekat, ale je nutné to posoudit podle stavu trávníků a počasí. 

„Vytvořili jsme pracovní skupinu, která sbírá podněty, a uděláme nějaká doporučení k péči o zeleň. Na každém obvodu by měl být kvalifikovaný člověk, který o tom rozhodne,“ uvedl.

Boj se suchem ovšem města nevyhrají tím, že přestanou sekat trávu. Litomyšl nedávno představila několik opatření, kterými chce čelit klimatické změně. 

„Z městských objektů bychom chtěli stahovat vodu a znovu ji využívat, předběžně se bavíme o zimním stadionu a městské sportovní hale,“ řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl. Nová parkoviště by podle něj měla být vsakovací, aby voda neodtékala pryč. 

„Bavíme se o vybudování nového rybníka u Nedošína, abychom mohli ve spolupráci s Rybářstvím Litomyšl přenechat starou plovárnu jako biotop občanům ke koupání. Mají tam plůdkový rybník, mohli by se přesunout do Nedošína,“ uvedl Brýdl s tím, že město s dotací či bez dotace bude podporovat vznik nových vodních ploch.

Sousední Svitavy chtějí zvýšit kapacitu retenční nádrže nad městem. Chrudim chce zase zkusit postavit parkoviště, odkud voda nebude odtékat do kanalizace. 

Co města plánují

  • Budovat víc vodních ploch a retenčních nádrží.
  • Využít vodu, která nyní odtéká ze střech budov na zavlažování.
  • Budovat parkoviště umožňující vsakování vody.
  • Preferovat zeleň na úkor betonu.
  • Stavět budovy s takzvanou zelenou střechou.
  • Podporovat výsadbu vzrostlých stromů. Méně často sekat trávu.

„Minulé vedení naplánovalo rozšíření parkoviště o několik míst na Palackého ulici, zkusili jsme požádat o dotaci z programu Dešťovka s tím, že to uděláme z propustné dlažby. Pokud se to povede, rádi bychom rekonstruovali v Chrudimi parkoviště tímto způsobem,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný.

Čelit suchu chtějí i Pardubice, byť František Weisbauer, který byl v minulém volebním období členem rady, se svými plány na zelené střechy a podporu vzrostlých stromů moc nepochodil. Teď se ovšem přístup politiků mění a i Pardubice najednou začínají plánovat projekty, které sníží přehřívání veřejných prostranství. Chtějí na ně získat evropské peníze.

Pardubický kraj dotace na zmírnění sucha nenabízí

V některých částech České republiky už kraje nabízejí obcím dotace na zmírnění následků sucha. Pardubický kraj ne, na druhou stranu založil Institut enviromentálních výzkumů a aplikací, který má hledat způsob, jak důsledkům klimatické změny čelit. Konkrétní výsledky práce má představit v červnu.

Předseda pardubické komise pro životní prostředí František Weisbauer nabádá, aby chystané změny ve městech pamatovaly i na opačnou hrozbu, než je sucho.

„Teď řešíme sucho, ale než se rozhoupeme, může přijít období, kdy budou povodně, je třeba vše řešit promyšleně,“ uvedl.