Došlo mi, co studuju, když jsem pil vodu z ledovce, říká student

  14:28aktualizováno  14:28
O studiu v Norsku snil Petr Kozlík už od střední školy. Tehdy ještě zůstalo jen u představ. Z pardubické univerzity teď každý rok vyjede na zahraniční stáž zhruba sto padesát studentů. Vydávají se na univerzity po celé Evropě. Snad nejvíce je lákají školy v Německu, nebo i v Norsku.

Petr Kozlík na ledovci v Norsku | foto: archiv Petr Kozlík

"Na střední to ještě nevyšlo, po příchodu na univerzitu jsem ale měl velké štěstí, když jsem se potkal s angličtinářkou, paní magistrou Denksteinovou, která moji myšlenku podporovala,“ vzpomíná na první podnět Kozlík.

Petr Kozlík

Student informatiky na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, pochází z Přelouče. Narodil se v roce 1990 v Pardubicích, vystudoval techniku na střední škole v Přelouči. V Norsku studoval počítačové sítě a bezpečnost, bezpečnostní plánování a tvorbu kontingenčního plánu, využití chytrých zařízení v praxi, norštinu a norskou kulturu. Aktivity na univerzitě: Je zakladatelem studentské skupiny Geek Group, která socializuje studenty, připravuje přednášky a workshopy, členem užšího realizačního týmu akademického sdružení aktivních lidí na UPa, Technologickým skautem, který pomáhá vyhledávat pracovní příležitosti pro studenty univerzity. Pro Zuzanu Roithovou v prezidentské kampani spravoval sociální sítě a připravoval prezentace.

Poté, co se ve dvou semestrech seznámil se životem na vysoké škole, se student Fakulty elektrotechniky a informatiky rozhodl vzít vše do svých rukou.

"Zpočátku nebyl ten stisk tak pevný, ale pak najednou dostaly události rychlý spád," dodává.

Čekaly jej konzultace, podání přihlášky, testování, pohovory, vyplňování smluv a spousta dalších byrokratických úkonů.

"Celý ten nekonečný proces ale za to určitě stojí," myslí si student, který na pobyt v Norsku bude vzpomínat celý život.

Odlétal na začátku českého zkouškového období a naordinoval si, že zvládne co nejvíce předmětů ještě před odletem.

Místo příprav a balení se stresoval výukou, měl totiž zapsané předměty jak v Pardubicích, tak v Norsku. "Byla to fuška a všem můžu doporučit, aby se soustředili jen na zahraniční stáž. Tak si to víc užijí," radí.

Doporučuje také, aby se zájemci o studium v zahraničí nebáli.

"Třeba v Norsku je to úplně jiné než u nás. Hlavně v přístupu ke studiu. Většina studentů si totiž uvědomuje fakt, co studuje a proč to studuje. Učitel je v podstatě v pozici mentora, který udává pouze směr. Ve škole se navíc v podstatě žije," chválí tamější systém.

"A když vás učení nebaví a během odpoledne přijde KOPR (Kompletní Odpor Pro Práci)? Nevadí, můžete relaxovat, zacvičit si v posilovně, zahrát pinčes. Sportovišť a prostor pro trávení volného času je tam spousta."

Sám sebe se Kozlík občas ptá, co mu Erasmus dal, nebo vzal. "Nasměroval mě a při pobytu tam jsem si uvědomil řadu věcí. Z Norska jsem už nějaký čas doma, ale pořád z toho čerpám," tvrdí student, který má nyní po celé Evropě kamarády.

Svoji angličtinu vylepšil z nuly na pracovní úroveň. Procestoval pěknou část Norska, napil se vody z ledovce.

Při rybaření na moři v malé loďce viděl divoké delfíny. Proběhl se na běžkách po olympijských stopách. "A samozřejmě toho bylo daleko, daleko víc," dodává mladý muž z Přelouče a vrstevníkům doporučuje: "Když budete mít možnost, neváhejte a jeďte."

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz