Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Už žádná další Studénka, hájí silničáři dlouhou stavbu mostu na Pardubicku

  10:22
Zprovoznění druhého úseku dálnice D35 z Časů do Ostrova se zpozdí. Místo srpna 2022 se mají první řidiči po nové komunikaci projet ke konci příštího roku. Jako důvod se uvádí problémy se stavbou estakády přes železniční koridor v Uhersku. Ta se staví unikátní metodou, která nemá v ČR obdoby, a to i kvůli tragédii ve Studénce.

Po obou stranách kolejí v Uhersku lze vidět, jak nad úrovní trolejí postupně vznikají dvě velké části mostu. Dělníci jim takto mimo kolejiště dají takřka finální podobu, a až bude vše nachystáno, během jedné noci je mají za uzavírky koridoru otočit a propojit. Nic podobného dosud na území České republiky stavbaři neprováděli. Nyní k tomu přistoupili, aby neohrožovali provoz na železnici.

„V Česku unikátní technologie výstavby mostu byla zvolena s ohledem na bezpečnost železničního provozu, po historické nehodě ve Studénce, aby nad dráhou probíhalo co nejméně prací,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

Podle dřívějších informací má k otočení hotových částí na speciálních kloubech dojít v dubnu příštího roku. Při pohledu na aktuální stav se termín jeví jako splnitelný.

„Obě části mostu jsou nyní ve fázi dokončování hrubé mostovky, jsou tedy vybetonované ‚U‘ komory s horní deskou a během září bude následovat zavěšování prefabrikovaných křídel na obě strany mostovek,“ popsal Studecký. Mezi oběma polovinami mostu zůstane po otočení ještě 1,8 m velká mezera, kterou bude nutné přepnout lany a dobetonovat. To již bude probíhat za provozu na trati.

Běžnější technologií při budování větších mostů je jejich výsun, a to v případě ocelových mostních konstrukcí. Ty se sestrojí také mimo křižující silnici či železnici a pak se nad ni vysunou, což lze provést také velmi rychle.

O pár set metrů dál by to bylo jednodušší

V Uhersku mostní dílo překoná hned šestici kolejí, a to navíc šikmo. Pokud by trasa D35 vedla o cca 300 metrů dál, už by stavbaři museli přemostit jen dvě koleje a patrně by zvolili jednodušší metodu. Za nevhodné považuje místo přechodu dálnice nad koridorem odborník na historii dopravního stavitelství Tomáš Janda.

„Jedná se o špatně zvolené místo přemostění, které nedovoluje provést běžnou konstrukci mostu. Navíc leží v podmáčeném údolí vodou řeky Loučné, kde byly problémy i v letech 1842 až 1845 při stavbě železnice. Již první české plány na vedení dálnice D35 pocházející z přelomu padesátých a šedesátých let minulého století počítaly s trasou dálnice v okolí Uherska nebo Zámrsku. Vždy však byla volena varianta s co nejkolmějším křížením železniční trati, a to ještě vždy mimo nádraží,“ říká Janda.

Ačkoliv se to vzhledem k výši mostních pilířů a opěr i přilehlých násypů, vysokých až deset metrů, nemusí zdát, trasa D35 vede kolem Uherska v poměrně nízké úrovni okolního terénu.

„Pokud by zvolili stejné místo, ale údolí přecházeli s vyšší nivelitou, šel by most stavět letmo - letmou montáží ocelové konstrukce nebo letmou betonáží. A to s nějakými drobnými výlukami na trati,“ naznačil Janda. Vyšší most by ale znamenal zvýšené náklady.

Podle Jandy ukáže budoucnost, zda projektanti vybrali a zpracovali nejlepší řešení přemostění. „Česká republika měla vždy mostní odborníky na vysoké úrovni. Uvidíme tedy příští rok, zda se stavba mostu povede, čas následně prověří její kvalitu,“ dodal Janda.

ŘSD zvolený způsob stavby hájí a tvrdí, že zpoždění zapříčinila jednání se Správou železnic (SŽ) ohledně termínu uzavírky koridoru. „Samotný zvolený postup výstavby mostu přes hlavní železniční koridor u ŽST Uhersko s sebou nenese žádné zdržení nebo problémy. Technologie výstavby mostu byla řádně připravena. Časové potíže způsobila koordinace výstavby mostu s drážními zařízeními a s plánováním výluk a pomalých jízd vlakové dopravy. Nutno podotknout, že se vše podařilo zdárně vyřešit ve spolupráci se SŽ,“ dodal mluvčí ŘSD Studecký.

Stavbu mostu přes stejný koridor provedli stavbaři v nedávné minulosti, a to v Pardubicích při rozšiřování úseku silnice I/37 kolem Parama. Tam nový silniční most překonává čtyři koleje, a to v kolmém směru. Na připravené boční opěry mostu následně jeřáb usadil za jediný víkend železobetonové nosníky. Mostovka se následně dokončovala již za provozu na koridoru.

Autor:
  • Nejčtenější

Předškolák v horečce zkolaboval v obchodě, oživovala ho hasička v civilu

Chvíle hrůzy zažili rodiče předškoláka, který náhle zkolaboval v jednom pardubickém obchodním centru. Posléze se...

Masivní přístavba domu roste na zahradě bez povolení úřadu a děsí sousedy

Premium Pardubický stavební úřad má na stole další případ černé stavby. Majitelé domku na Dašické ulici se rozhodli vybudovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Kraj odložil opravu přivaděče k D35. Tankodrom, hnus, zuří řidiči

„Kdy ten tankodrom opravíte?“ či ostřejší vzkaz „To je hnus, velebnosti, kam jsme to dojeli. Jdu blejt!“. - Takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidiči spěchající na koncert zaparkovali v sadech, rozjezdili tam trávník

Rozježděná tráva zůstala v pardubických Tyršových sadech po návštěvnících včerejšího koncertu kultovní irské taneční...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Voda kvůli energiím zdraží, v Pardubicích za kubík zaplatí 132 korun

Domácnosti v Pardubickém kraji si za kubík vody ve většině případů připlatí. Vodovody a kanalizace po celém kraji...

Na Veselý Kopec o víkendu dorazí Vánoce, k návštěvě lákají zámky i hrad

Zažít vánoční čas bez komerce mohou lidé během druhého adventního týdne na pardubickém zámku i během tradičního...

Památkáři musí znovu posoudit nabídky na opravu zámku v Litomyšli

Národní památkový ústav (NPÚ) musí znovu posoudit nabídky v tendru na opravu zámku a panského domu v Litomyšli za téměř...

Po rvačce dvou mužů v Chocni skončil jeden v nemocnici, druhý je na útěku

V sobotu večer dostali policisté oznámení o konfliktu mezi dvěma muži v Chocni. Jednoho museli záchranáři letecky...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ KOORDINÁTOR (45-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...