Stát nevyčistil Synthesii, jak slíbil. Zmizela sotva pětina odpadu

  14:19aktualizováno  14:19
Letos měl stát dokončit čištění areálu pardubické chemičky Synthesia zamořeného výrobou za socialismu. Výsledek je ale chabý. Celkově bylo v areálu odhadem milion tun odpadu. Z osmi nezabezpečených skládek se ale zatím dávají do pořádku jen dvě, laguna železitých kalů a laguna betasmoly.

Letecký snímek areálu chemičky Synthesia v Semtíně | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Jen na těchto lokalitách bylo celkem dosud zneškodněno nebo předáno k dalšímu využití více než 170 tisíc tun odpadů," uvedl vedoucí odboru životního prostředí společnosti Synthesia Jan Pokorný. Podle něj tam zbývá ještě zlikvidovat celkem přes dvacet tisíc tun odpadu.

Dnes už je jisté, že stát nesplní slib, který dal. V prosinci roku 2012 nedokončí sanaci nezabezpečených skládek, přestože se k tomu Fond národního majetku před deseti lety ve smlouvě s firmou Synthesia zavázal.

A to nikoliv jenom kvůli ekologickému supertendru, který nebyl a nebude. Věc brzdí i zdlouhavý proces schvalování sanací od vydání rozhodnutí k průzkumu a sanaci Českou inspekcí životního prostředí přes výběrová řízení po podpis smlouvy.

I kdyby peníze byly okamžitě k dispozici, velká sanace by proto hned začít nemohla. Nejdál je příprava likvidace laguny destilačních zbytků. "Byl vypracován projekt sanace v několika variantách, ale v rámci průzkumu byly zjištěny některé technické problémy, které zahájení sanace značně komplikují," uvedl Pokorný.

Co udělá dalších dvacet let?

Co to udělá s životním prostředím Pardubic, když politici a úředníci budou likvidaci odsunovat třeba dalších dvacet let?

"Rád bych byl optimistou, že to tak nedopadne. Když ale vidím, jaký k tomu má stát přístup. Je to ze strany vlády nedůstojné," uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Ekologické zátěže v Synthesii

Objem odpadů:
odhadem více než jeden milion tun

Odhad nákladů sanace:
přes tři miliardy

Co se podařilo:
Probíhá sanace laguny železitých kalů a laguny betasmoly.

Na sanaci čeká:
- Laguna destilačních zbytků
- Laguna sádry
- STOH II - tuhé chemické odpady z výrob
- STOH III - další chemický odpad z výrob
- Retenční nádrž Lhotka
- Sedimentační jímka

"Nedá se říct, že by ekologické zátěže nyní zhoršovaly ovzduší. Dokonce tím, jak se jejich likvidace oddaluje, může docházet k postupnému odbourávání přírodou," uvedl bývalý inspektor životního prostředí Miroslav Rubeš.

Lidé podle něj paradoxně pocítí spíše až to, když začne někdo chemikálie likvidovat. "Tendr byl podle mne nesmysl, který by vedl k předražení. Byl bych ale rád, kdyby se tyto zátěže už opravdu začaly likvidovat," uvedl Rubeš.

Laguny chemikálií už zvelebilo křoví

Jezera plná chemikálií v uzavřeném areálu zůstávají, ale zamořená území už nevypadají tak dramaticky jako v devadesátých letech, jsou už zarostlá náletovými dřevinami.

To hlavní se však odehrává v podzemí. Skládky nebezpečných odpadů v areálu, které vznikaly od padesátých let do první poloviny let devadesátých, nebyly opatřeny těsnícími prvky. Chemikálie odtud pronikají do podzemních vod a do Labe.

"Pokud by to takto zůstalo i v dalších letech, nebyla by to katastrofa, ale velká nepříjemnost. Docházelo by k postupnému znečišťování vody," uvedl Rubeš.

Synthesia i úřady shodně tvrdí, že ekologické zátěže jsou pod dohledem. "Je pravda, že to bezprostředně lidi neohrožuje. Nejsou ani ohroženy zdroje pitné vody. Platí ale i to, že stát by měl tuto věc co nejdříve vyřešit," uvedl Míča.

Zatím není vůbec jasné, kdy a kolik peněz na očistu Pardubic stát uvolní. "Společnost Synthesia má s ohledem na systém schvalování prací velmi omezené možnosti, jak proces likvidace urychlit," řekl vedoucí odboru životního prostředí společnosti Synthesia Jan Pokorný.

Areál chemičky Synthesia v Semtíně

Areál chemičky Synthesia v Semtíně

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz