Mladí mají zájem o startovací byty. Pardubice jich pronajímají už sto

  10:19aktualizováno  10:19
Projekt startovacích bytů v Pardubicích stále přitahuje zájemce. Další mladé rodiny získaly od radnice za zvýhodněných podmínek k pronájmu městské byty. Celkem jich magistrát takto udal už sto. Od projektu si politici slibují nárůst počtu stálých obyvatel
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pokud se pardubičtí politici mohou v posledních letech něčím chlubit, tak to je projekt startovacích bytů pro mladé lidi.

Smysluplnost nabídky dokázalo nedávné losování, při kterém se rozhodlo o budoucích nájemnících v dalších 25 startovacích bytech.

„Ve čtvrtém ročníku tohoto projektu cíleného zejména na mladé lidi město nabídlo pětadvacet bytů a přijalo téměř dvě stovky žádostí, tedy podobné množství jako v předchozích letech,“ uvedla mluvčí magistrátu Iveta Koubková.

Dodala, že žadatelé si mohli vybírat z celkem osmi lokalit, z bytových jednotek o dispozicích 1+kk, 1+1 a 2+kk. „Byty byly v ulicích Bělehradská, Ohrazenická, Brožíkova, Mladých, Na Záboří, Gagarinova, Železničního pluku a Nerudova,“ řekla.

Zájem o tyto malometrážní byty za zvýhodněné nájemné podle náměstka primátora Jakuba Rychteckého mezi mladými lidmi neklesá.

„To je dáno i vysokou cenou nájemného a kupní cenou bytů. Proto se město snaží každý rok pustit do oběhu další rekonstruované byty a pomoci jak mladým rodinám, tak i jednotlivcům osamostatnit se a našetřit si minimálně do té míry, aby splnili podmínky pro získání hypotéky,“ uvedl Rychtecký.

Město startovací byty pronajímá na čtyři roky, přičemž první tři roky účtuje měsíční nájemné 50 korun, čtvrtý rok 80 korun za metr čtvereční. Každý ze zájemců si přitom může podat jen jednu žádost, další podmínkou je výše hrubého měsíčního platu minimálně 16 tisíc korun a bezdlužnost vůči městu.

„V případě jednotlivců je pak dána maximální věková hranice 30 let, u párů a manželů nesmí jejich věk v součtu překročit hranici 65 let, přičemž jeden z nich musí být mladší 30 let. Projekt startovacího bydlení běží letos již čtvrtým rokem, příští rok tak bude pro některé nájemníky rokem, kdy budou byt vracet zpět městu,“ doplnila Koubková.

Průzkum: mladí lidé nemají na volném trhu s byty šanci

Magistrát pro zájemce o startovací bydlení navíc připravil také krátký anonymní dotazník. Z dotazníkového šetření přitom vyplynulo, že momentální výše nájmů a prodejní ceny bytů jsou pro řadu lidí příliš vysoké a na hypotéku nedosáhnou.

„Skoro polovina respondentů bydlí, podle údajů získaných z dotazníku, stále u rodičů a ráda by se osamostatnila. Téměř 50 procent dotazovaných pro změnu bydlí v nájmu a je pro ně těžké našetřit si na své vlastní budoucí bydlení. Dalším důležitým faktem, který z dotazníku vzešel, je, že zhruba 80 dotazovaných plánuje v Pardubicích zůstat i v budoucnu,“ dodal Rychtecký.

Letos město přijalo celkem 196 žádostí, přičemž čtyři z nich nesplňovaly podmínky. „U těchto žádostí bohužel zájemci nedoložili veškeré potřebné dokumenty nebo potvrzení a nemohli tak být zařazeni do závěrečného slosování. Budou mít však možnost podat si novou žádost v dalším kole startovacího bydlení,“ řekl Branislav Štefanča z pardubického magistrátu.

Projekt startovací bydlení začal v roce 2016. Do letoška Pardubice vyčlenily již 75 městských, převážně malometrážních bytů, dohromady jich tedy je 100.

Nejčtenější

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Z Mýta na Sibiř. Parta ostřílených autobusáků jede přes půl světa dva týdny

Skupina řidičů má za úkol překonat s autobusy Iveco dlouhou cestu na východ...

Pět tisíc kilometrů. To je vzdálenost, kterou musí pravidelně urazit řidiči z vysokomýtské firmy Iveco, když předávají...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Další z rubriky

Dvojice chtěla vycpat vzácnou vydru a jestřába, dva roky je měla v mrazáku

Vydra říční.

Dva roky schovávali muž a žena ze Svitavska doma v mrazáku uhynulou vydru a také mrtvého jestřába. Když se pak...

Pardubice čeká dopravní peklo, v pondělí začne opravou silnice na Přelouč

Ucpané Pardubice. Přispívá k tomu i frekventovaná ulice S. K. Neumana.

Léto bude pro řidiče zejména ze západní části Pardubic hodně nepříjemné. Už teď lze při troše smůly uvíznout na...

Z bahna ve vacích bude nový břeh městského jezera, jinak by zaniklo

V Pardubicích začalo odbahňování Matičního jezera.

V Pardubicích začalo po letech odkladů odbahňování Matičního jezera. Ve vodě pracuje sací bagr, který zatlouká dřevěné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz