Česká populace rychle stárne. Navíc přibývá lidí, kteří nejsou schopní se o sebe na sklonku života postarat. Efekt těchto jevů je zřejmý, už nyní existuje ohromný tlak na umístění lidí do domovů pro seniory. A s tím souvisí další věc, z poskytování těchto služeb se stává výnosný byznys.
Díky tomu se do výstavby a provozování domovů pouští stále více soukromých firem. Jedna z nich postaví dům pro staré a nemohoucí v Dražkovicích u Pardubic. Nedávno tam politici z vedení magistrátu i kraje asistovali při slavnostním zahájení stavby. Za projektem stojí investiční fond ESG SeniorCare SICAV.
„Tento projekt je důkazem efektivní spolupráce veřejného a soukromého sektoru ve zdravotnicko-sociální sféře. Nejedná se pouze o rozšíření lůžkových kapacit – představuje investici do budoucnosti důstojného stáří,“ uvedl Martin Gillar, člen dozorčí rady a jeden ze zakladatelů fondu.
Politici výstavbu podporují. Tlak na krajská i městská zařízení je veliký a další kapacity navíc se hodí. Na druhou stranu mají radní obavu z toho, jestli bude pro všechny nové domovy pro seniory dost personálu.
„S investorem jsme jednali poměrně dlouho, jelikož pro nás bylo důležité vědět, jakým způsobem chce v systému působit a jak bude řešit obecný problém nedostatku personálu, abychom se nedostali do přetahované mezi našimi zařízeními a právě soukromníkem. Personální situace ve zdravotnictví, a to jak na úrovni akutní péče, ale také následné a dlouhodobé péče, není jednoduchá, ale byli jsme ujištěni, že se tento záměr našich poskytovatelů nedotkne,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Personálu prý bude dost
Podobné obavy má i náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký. Město totiž už jednou okusilo, jaké to je, když najednou odejde více ošetřovatelů do jiného zařízení.
„Zaznamenali jsme před časem drobný odliv zaměstnanců, když vzniklo Alzheimer centrum v Polabinách, nicméně později se jich spousta vrátila. Personální situace je stabilizovaná a lepší než třeba před dvěma lety,“ uvedl Rychtecký a dodal, že současné městské domovy U Kostelíčka a na Dubině, které Pardubice zřizují, mají 400 lůžek.
Budoucí domov seniorů a sanatorium v Dražkovicích budou tvořit dva třípodlažní objekty o kapacitě více než 200 lidí. První klienti by se do nových prostor v Dražkovicích měli nastěhovat již v létě roku 2026. Bezbariérové zařízení se stane zázemím pro pečovatelskou službu i osobní asistenci, a nabídne všechny potřebné služby spojené se zdravotní péčí.
„Na místě vznikne dostatek parkovacích míst včetně těch pro imobilní osoby. V přízemí budov budou umístěny servisní provozy, jako jsou recepce, příjem pacientů, kuchyně, jídelna, sociální zázemí, technické vybavení, ale i společenské místnosti. O bezpečí provozu se postará elektrický poplachový zabezpečovací a tísňový systém, na který budou napojeny všechny detektory monitorující jednotlivé prostory,“ uvedl za firmu Syner, která dům postaví, mediální zástupce Tomáš Vejmelka.
Svůj nový penzion pro seniory však chystá i město Pardubice. Už několik let totiž chce stavět zařízení na místě dnešní veterinární stanice a útulku pro zaběhnutá zvířata ve Štrossově ulici. Náklady na stavbu se dříve odhadovaly na 330 milionů korun.
„Už máme pravomocné územní rozhodnutí na výstavbu domova. Zařízení pro 114 klientů potřebujeme kvůli stárnutí populace. Pro provoz má město zajištěné zařazení všech lůžek do sítě poskytovatelů sociálních služeb, čímž získá státní dotace,“ řekl Jakub Rychtecký zvolený za Žijeme Pardubice.
Radnice hledá dotaci i pro výstavbu. Pomoci by mohl také soukromý sektor. V areálu má vzniknout dům se šesti odděleními, část bude vyhrazena pro domov se zvláštním režimem pečující o pacienty s demencí. „Pokoje mají být jednolůžkové a dvoulůžkové, v přízemí bude kavárna, kadeřnictví a další služby a kolem domu zahrada. Parkovací místa by měla být v suterénu,“ dodal náměstek primátora Rychtecký.