Shodu na opravě Letního stadionu chce pardubická koalice najít do září

  8:21aktualizováno  8:21
Letní stadion v centru Pardubic se opravovat bude, a to na etapy. To jsou jediné dvě věci, na kterých se shodli politici z hnutí ANO a ODS. Právě dohoda koaličních partnerů může roky odkládanou investici spustit. Hlavně v čele FK Pardubice ale začíná bublat naštvanost. Na první pohled totiž čas plyne, a nic se neděje.

Letní stadion v Pardubicích působí žalostným a zanedbaným dojmem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí fotbalisté, jejich šéfové i fanoušci poslouchají už více než deset let sliby politiků, že Letní stadion opraví. Jenže mezi arénou a Tyršovými sady dál zůstává jen ruina a zdá se, že se to hned tak nezmění.

Fotogalerie

A to i přesto, že už v roce 2017 zastupitelstvo vedené primátorem Martinem Charvátem z hnutí ANO odhlasovalo, že se bude stavět.

„Ve čtvrtek proběhlo další zasedání zastupitelstva Pardubic a opět nebylo na stole zmiňované téma. Koaliční partneři se totiž nemohou dohodnout na tom, jak v revitalizaci Letního stadionu a jeho okolí pokračovat,“ uvedl Vladimír Pitter, šéf druholigového FK Pardubice, který na stadion čeká jako na smilování. „Bez něj nemá cenu fotbal dál ve městě dělat,“ říká Pitter.

Vše nyní stojí a padá s tím, jestli se dokážou domluvit zástupci ANO a ODS. První by opravovali hned včetně okolí stánku a utratili by za to půl miliardy korun, druzí se snaží hledat úspory a chtějí projekt řádně seškrtat.

„Že budeme stavět na etapy, je víceméně dohodnuté, teď je potřeba se domluvit, co konkrétně a za jaké peníze se bude stavět,“ řekl náměstek primátora za ODS Petr Kvaš s tím, že rozhodně jeho strana hlasy pro plnou investici nedodá.

Pardubice odložily projekt modernizace Letního stadionu a revitalizaci jeho okolí za 533 milionů korun v dubnu, kdy ho neočekávaně radní neschválili. Koalice se opakovaně shodla, že jiné využití stadionu i přes kritiku opozice neplánuje.

„Pro fotbal byl postavený, funkci měnit nebude,“ uvedl Kvaš. V tom je v souladu i s politiky z hnutí ANO. Ovšem tím to také končí.

„Rádi bychom v září předložili naši dohodu zastupitelům. Zatím jsme to v radniční koalici nedořešili, pracujeme na tom,“ uvedl ve čtvrtek primátor Martin Charvát na dotaz zastupitelů, zda celá věc neuvázla na mrtvém bodě.

Zlevnění lze podle Kvaše najít například při opravě hlediště. Současný projekt počítá s prvoligovým stadionem s kapacitou 4 600 diváků, kteří budou kryti střechou. „Kapacita pro druhou ligu, která se v Pardubicích dnes hraje, je podle nás dostatečná,“ řekl Kvaš.

Bez stadionu nemá cenu hrát o postup

Tímto opatřením by ovšem politici zároveň popřeli hlavní smysl opravy stadionu. Pitter už dlouho mluví o tom, že jeho klub chce do první ligy.

„Jsme připraveni hrát první ligu. Ze sportovního hlediska to není žádný problém. Jde o to, aby se konečně začal stavět odpovídající stadion. Bez něj by bylo neodpovědné usilovat o postup,“ řekl Pitter primátorovi už v roce 2016.

Koalice také hledá jiný způsob parkování než u Labe za zimním stadionem. Podle Kvaše by byla škoda, aby se nábřeží na věčné časy zablokovalo parkovištěm, když tam jednou může být místo pro volnočasové aktivity. Variantou je postavit jinde parkovací dům.

„Změna projektu s sebou nese problémy procesní, jsme ve stadiu schválení územního rozhodnutí,“ řekl Kvaš.

Stadion je v havarijním stavu. Na přípravu investice již Pardubice vydaly 20 milionů korun. Stadion navrhl ve 30. letech architekt Karel Řepa. Od roku 2016 je malá a velká tribuna včetně Brány borců kulturní památkou. Aktivisté navrhli památkovou ochranu, protože město v čele s hnutím ANO chtělo tuto část stadionu zbourat.

Neshody jsou mezi ANO a ODS natolik zásadní, že obě strany vyvolaly koaliční smírčí řízení. Z tohoto módu však museli politici rychle „vyskočit“, protože neshody by znamenaly faktický konec koalice a tuto možnost nikdo připustit nechce. Tedy alespoň zatím.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Další z rubriky

Motorkář se srazil s bílým daňkem, škoda na harleyi je sto tisíc korun

Zvíře od střetu uteklo, spolujezdkyni motorkáře převezli záchranáři do...

Ranní nehoda motorkáře komplikovala provoz na frekventované silnici I/11 u Helvíkovic na Orlickoústecku. V lesním úseku...

Svitavské náměstí už není noclehárnou, bezdomovci začali pracovat

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Když před půl rokem u svitavského nádraží zahájilo provoz zařízení Šance, mnozí projektu, který má bojovat s...

Firmě zmizel mobilní záchod, policie ho našla v obci s podobným názvem

V centru Plzně je nedostatek veřejných toalet. V Pallově ulici, kde parkují...

Záhadné zmizení nové mobilní toalety za patnáct tisíc korun zaměstnalo policisty na Chrudimsku. Majitel firmy v pondělí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz