Sportovní park Pardubice (11.8.2018) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Sportovní park bude mít víc variant, letošní ročník ovlivní snad i olympiáda

  • 0
Navzdory pokračující epidemii nemoci covid-19 je jisté, že se bude v létě konat v Pardubicích velká sportovní akce určená pro veřejnost. Pořadatelé se už pustili do příprav Sportovního parku Pardubice, který by se měl konat v termínu od soboty 7. do neděle 15. srpna.

„Program na devět dní plných pohybu na jednom z nejhezčích míst v Pardubicích se začíná připravovat. Máme už rozpracované první návrhy letošní podoby oblíbené sportovní akce pro rodiny s dětmi Sportovní park Pardubice,“ uvedla tisková mluvčí radnice i zmíněné akce Alexandra Tušlová.

Organizátoři jsou si vědomi, že veškerou práci mohou zhatit opatření proti šíření koronaviru, ale i tak se odhodlali proces spustit. 

„Epidemická situace je sice stále nepříznivá, nicméně věříme, že díky narůstající proočkovanosti a po zkušenostech z loňska dokážeme splnit náročnější hygienické podmínky a akci uspořádat i letos v srpnu. Už jsme oslovili sportovní kluby a jejich velký zájem je pro nás ohromnou odezvou a podporou, určitě i hnacím motorem pro další přípravy,“ řekl hlavní manažer projektu Pavel Stara.

Sportovní park navíc patří i v příštích třech letech do rodiny Pardubických tahounů, významných kulturních i sportovních akcí města s nadregionálním přesahem. Spolu s tím získává také do roku 2023 jistou dotaci od pardubické radnice. 

Sportovní park Pardubice

Akce začala v roce 2016 během olympiády v Rio de Janeiru. Pardubice tehdy uspořádaly velkolepý Olympijský park, který měl úspěch, a tak se i v dalších letech do parku Na Špici vrátil. Už ale pod názvem Sportovní park Pardubice. 

Loni se sportovalo už popáté. Dorazila více než padesátka sportovních klubů z Pardubic a okolí, desetitisíce dětí, které si mohly vyzkoušet nejrůznější sporty, sbírat diplomy a medaile, a trávit tak léto aktivním způsobem.

Podle pořadatelů přišlo loni kvůli covidu zhruba o čtvrtinu lidí méně než v roce 2019, kdy naopak návštěvnost lámala rekordy. Ovšem i tak parkem Na Špici prošlo během devíti dní přes 60 tisíc lidí.

„Jsem moc rád, že město hodnotí náš projekt takto vysoko, že jej shledalo jako atraktivní a důležitý pro obyvatele města i jeho návštěvníky. Je to výsledek práce celého týmu v uplynulých pěti letech. Díky dotační jistotě je pro nás samozřejmě snazší plánovat další ročníky našeho sportovního projektu,“ poděkoval městským zastupitelům Stara.

Ten však nespoléhá jenom na veřejné peníze. V minulých letech dokázal Stara zajistit poměrně dost sponzorů, a tak věří, že se mu to podaří i letos. „Nyní nás čekají jednání s partnery, ale většina z nich nám již naznačila, že do toho s námi půjde i letos. Velké díky patří rozhodně též jim,“ dodal jinak také spolumajitel basketbalového klubu BK JIP Pardubice.

Konkrétní podobu letošního projektu bude tým ladit na přelomu dubna a května. „Jsme zatím na začátku – čekali jsme na potvrzení licence, abychom mohli pokračovat, a dotační jistotu,“ doplnil Stara s tím, že projektový tým už pracuje na důležitých dílčích úkolech. První velká koordinační schůzka všech členů je naplánována na druhou půlku dubna.

Variant bude stejně jako loni několik, aby byli organizátoři připraveni podle vývoje situace pružně zareagovat. A to se týká i toho, že letošní léto by snad mělo být po dlouhých pěti letech opět olympijské. 

Olympiáda, pokud bude, se do akce promítne

„Samozřejmě registrujeme, že letošní léto by po ročním odkladu mělo být létem her v Tokiu. Na samotnou olympiádu se nevážeme termínově, ale pokud se olympijské hry v Japonsku uskuteční, s jejich odrazem v rámci Sportovního parku počítáme jako s jednou z variant,“ uvedl Stara.

Hlavní myšlenka akce ale zůstává stejná – najít a ukotvit v dětech vztah ke sportu jako k neodmyslitelné součásti života. „Během devíti dnů se v parku vystřídají desítky sportovních klubů, součástí akce budou i oblíbené stálice projektu – běžecký překážkový závod Gladiátor Race, běh Barvám neutečeš i běh charitativní,“ dodala Alexandra Tušlová.

Tým pořadatelů chce dětem hlavně nabídnout možnost vyzkoušet si na stanovištích v parku Na Špici sporty všeho druhu. 

Díky hrací kartě budou mít možnost sbírat záznamy o jednotlivých disciplínách – za zdolání 12 disciplín obdrží diplom se svým jménem a za zvládnutí 16 disciplín medaili. „Věříme, že diplomů a medailí dáme i letos do výroby tisíce a znovu je všem sportovcům rozdáme,“ dodal Pavel Stara.