VIDEO: Spor mezi zemědělci a geodety na D35 přijela řešit policie

  • 25
Vlnu emocí zvířila snaha stavbařů o první zarytí strojů do půdy v trase budoucí dálnice D35. Rozdílné pohledy na postup prací si přijela od obou stran vyslechnout přivolaná policie.

U rozšířené krajnice zastavuje policejní auto. Jen co z něho dva strážci zákona vystoupí, nakráčí k nim bratři Petr a Pavel Vinařovi. Soukromí zemědělci, kterým dvojice geodetů před necelou půlhodinou prošla s přístroji přes pole se zasazenou řepkou.

U silnice spojující Dašice s Dolní Rovní na Pardubicku chtěli v úterý dopoledne pomocí červených tyčí vyznačit prostor, kudy má vést dálnice D35. Podle zemědělců na to nemají právo. Byť jsou pozemky již delší dobu ve vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Vinařovi jsou na nich coby nájemníci, kteří mají dle výpovědní smlouvy nárok obhospodařovat pole až do konce září tohoto roku.

ŘSD v souvislosti s chováním zemědělců mluví o snaze stavbu zkomplikovat. „Už v době, kdy tam seli, dobře věděli, že připravují tuto situaci,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Přivolaní policisté měli nesnadnou úlohu. Na jedné straně geodeti čekající na pokračování v práci, proti nim zemědělci dožadující se přerušení činnosti a opuštění místa.

Obě strany přitom předložily policistou požadované dokumenty, na základě nichž považovaly svůj postup za oprávněný. Policista po telefonním hovoru nakonec rozhodl ve prospěch stavbařů. Zemědělci si celý průběh pečlivě natáčeli, tak aby měli důkazy pro soud, na který se dle policisty mají obrátit.

„Vy jim máte zabránit v ničení mého majetku,“ apeloval Pavel Vinař a ukazoval na heslo Pomáhat a chránit na služebním voze hlídky.

„Tady je od ŘSD papír, na kterém stojí, že máme zahájit práce,“ oponoval jeden z geodetů a podal policistovi svůj podklad pro oprávněnost práce na poli.

Vinař nakonec po dohodě odjel s policisty sepsat o celé události záznam na pardubickou služebnu.

„Policie si vyžádala dokumenty, které nás opravňují k užívání pozemků. Ty jsme předložili,“ řekl bratr Petr Vinař, který na místě ještě setrval. A byl tak svědkem toho, když o zhruba dvě stě metrů dále přijel bagr, který během několika minut shrábl vrchní vrstvu půdy na necelé desítce míst vedlejšího pozemku.

Bagristovi vynadal jiný zemědělec

Chvíli poté se však přiřítil muž, který rozhněvaným tónem vynadal bagristovi. Ten poté přeparkoval o kousek dál, stroj uzamkl, nasedl do vozu firmy Hochtief a odjel.

„Řval na mě, jako kdybych někoho zabil,“ prohodil stručně bagrista. Rozhořčený muž se více nezdržel a s mobilem u ucha odpochodoval k autu a zase zmizel. Šlo přitom zjevně o dalšího uživatele pole, které podle katastru nemovitostí patří silničářům. „Co můžu dělat? Stavbyvedoucí mi řekl, že mohu hrabat tam, kde je to vytyčené,“ řekl bagrista. Obdobně rezignovaně vypadali předtím i geodeti.

Výzvu k opuštění polí zaslalo ŘSD zemědělcům minulý týden. V ní má být i napsáno, že případnou škodu jim stát uhradí. Ani to však zemědělce neuklidnilo.

„Má se to řešit až následně, takže už dopředu říkají, že se dopustí protiprávního jednání. A policie bez jakékoli odezvy řekne, že sem bagry mohou najet,“ stěžoval si Vinař.

Spor tak s určitostí skončí až u soudu. „Budeme chtít, aby předběžným opatřením zabránil ničení našeho majetku. Máme k polím právní vztah. Pokud nám někdo smlouvu ukončí bez právního důvodu, budeme se bránit,“ podotýká Vinař.

Přijdou o dotaci na celé pole

Újma na poškozených plodinách může být větší i kvůli tomu, že by zemědělci nepřišli jen o peníze za ztracenou úrodu přímo v trase D35, ale za celý pozemek, jelikož by nedodrželi podmínky pro přidělení dotace.

„Na ministerstvu zemědělství máme přesně vymezená pole, na nichž hospodaříme v souladu s pravidly. Když přijede bagr a rozkope mi to, okamžitě mi zmenší nahlášenou výměru. Tím pádem budu mít hned na ministerstvu problémy,“ upozornil Vinař.

Jeho otci silničáři ještě vyvlastňují poloviční podíly na třech nedalekých parcelách, které leží pod budoucí dálnicí. Zbytek již loni v květnu prodali synové ŘSD.

Nynější spor se přitom týká až druhého úseku z Časů k Ostrovu v délce 14,5 kilometrů. Na tom prvním z Opatovic nad Labem do Časů totiž výpovědní lhůta vypršela již loni, a tak na opuštěných polích roste maximálně tráva či plevel.