Velká pardubická je stále bez sponzora a trenéři se bojí poničené dráhy

  16:22aktualizováno  16:22
Velká pardubická je stále nevěstou bez věna. Ani po čtyřech měsících se nenašel hlavní sponzor, který by spojil své jméno se 129. ročníkem. Loni na podzim po 25 letech od sponzorství odstoupila Česká pojišťovna, která dala přednost biatlonu.

Česká pojišťovna od sponzorství Velké upustila po 25 letech | foto:  David Neff, MAFRA

Zároveň padla možnost, že by slavnému dostihu pomohl stát, jak Dostihový spolek doufal. Z ministerstva zemědělství nepřijde ani koruna. Po výzvě ministryně financí Aleny Schillerové k úsporám napříč ministerstvy pro koně peníze nejsou.

„Ministerstvo zemědělství nezvažuje udělení finanční záštity Velké pardubické,“ řekl jeho mluvčí Vojtěch Bílý.

Firma Lokotrans, která měla zájem Velkou pardubickou tento rok zaplatit a dlouhodobě zaštítit, nakonec minimálně pro letošek od sponzorství ustoupila, i když prvotní jednání se týkala právě sponzorství Velké.

„Údajná prvotní nabídka byla na pozici generálního, nikoli titulárního partnera. Teď naopak má Lokotrans údajně zájem pouze o titulárního partnera, ovšem to je informace pouze z doslechu, neboť s představenstvem Dostihového spolku nikdo nejednal,“ řekl předseda představenstva Dostihového spolku Richard Benýšek.

„Pro letošek je to passé. Nechtěli jsme být generálním partnerem Velké, ale přes naše obchodní partnery bychom sehnali sponzora Velké,“ řekl jednatel firmy Lokotrans Karel Jalový.

Jeho firma je na pražském závodišti ve Velké Chuchli podepsána pod úspěšným projektem s názvem Evropský pohár žokejů. Ten je pořádaný na podzim a do Prahy se sjedou velká žokejská jména, která pravidelně bojují v sedlech koní v Dubaji, Japonsku či na britských ostrovech.

Vizí Lokotransu je propojit Evropský pohár žokejů s Velkou pardubickou a vytvořit podobný svátek turfu i v Pardubicích, ovšem překážkový. I proto šéfové Lokotransu vyjednávají dál s městem i Dostihovým spolkem o dlouhodobém partnerství. Za to ale požadují 34 procent akcií Dostihového spolku.

Lokotrans má zájem obchodovat na závodišti reklamní plochy a poskytovat služby, na nichž vydělával Dostihový spolek, který by tím přišel o část zisku. Proto jsou jednání o oboustranně výhodných podmínkách tak složitá. Návrhy, s nimiž přijde město, se nelíbí Lokotransu, a naopak.

Náměstek primátora Petr Kvaš, který má vyjednávání za město Pardubice na starosti, přesto věří, že se ještě podaří sehnat sponzora, který by spojil pro letošek jméno s Velkou pardubickou. „Jednáme s vážným zájemcem,“ řekl, konkrétnější však být nechtěl.

Sám připouští, že platit Velkou pardubickou z městského rozpočtu je až tou poslední možností. V tom mu dává za pravdu i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Nedovedu si představit, že by sponzorství mělo přejít na veřejný sektor,“ řekl Netolický.

Trenéři nevěří, že dráha bude brzy v pořádku

To však není jediný problém, který město a Dostihový spolek v současnosti trápí. Dostihoví trenéři a jezdci se kvůli poničené dráze v cílové rovině obávají, že dráha nebude připravená.

Proto zástupci trenérů a jezdců napsali primátorovi a hejtmanovi otevřený dopis, v němž vyjadřují znepokojení nad stavem pardubické dráhy. Část trávníku zničilo mobilní kluziště, které sem přes zimu nechala umístit Nadace pro rozvoj města Pardubic.

„Se současným stavem dráhy jsme se seznámili a nemyslíme si, že dráha bude v dohledné době provozuschopná. Porost se tvoří měsíce a nové osetí dráhy, byť rychle rostoucí a odnožující odrůdou trav, nemůže zajistit odpovídající kvalitu porostu již na začátku května,“ píší v dopise trenéři.

Nevhodný a devastující zásah do dráhy je podle nich hazardováním se zdravím koní i jezdců a zvyšováním již tak všudypřítomného rizika v překážkových nebo i rovinových dostizích. Trenéři se navíc obávají, že komise, která dráhu musí projít, ji shledá nezpůsobilou a pořádání dostihů v první polovině sezony bude ohroženo.

„Kořenový systém trávníku v cílové rovině pod kluzištěm neodešel, odumřela jen vrchní vrstva. Tráva už začíná vegetovat a 8. května bude vše v pořádku,“ je přesvědčený správce dráhy Jiří Janda.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Další z rubriky

Psa zavalila v úzké kanalizaci hlína, hasiči jej vyprošťovali tři hodiny

Psovi se nic nestalo.

Takřka tři hodiny vyprošťovali dobrovolní hasiči z Budislavi na Svitavsku psa z trubky dešťové kanalizace. Pes do ní...

Fotograf sbírá tajemné zážitky a se soumrakem fotí Čarokraj

Krytý most v Novém Městě nad Metují vytvořil Dušan Jurkovič inspirovaný...

Fotograf Tomáš Kubelka objevuje podmanivá i tajemná místa v krajině východních Čech. Na přelomu dne a noci zachycuje...

Velikonocemi na Veselém Kopci startuje přelomová sezona, říká jeho ředitelka

Ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová

Po zimní přestávce tisíce lidí zamíří o Velikonocích na Veselý Kopec. Zdejší Soubor lidových staveb Vysočina prošel na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - Z DÍLNY DO KANCELÁŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz