Lidé už víc třídit nebudou. Hejtman navrhl pálit víc odpadu v cementárně

  15:48aktualizováno  15:48
Za pět let by v Česku mělo skončit masivní ukládání komunálního odpadu na skládky. A jelikož je podle odborníků třídění mezi lidmi na svém limitu, je jasné, že odpad se bude muset i pálit. Otázka však zní kde? Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický třeba navrhuje více využít cementárnu v Prachovicích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Už je to více než deset let, co se na východě Čech nahlas mluvilo o spalovně komunálního odpadu. Nejčastěji padalo jméno obce Opatovice nad Labem. Zdálo se logické, že by zařízení mohlo stát u velké tepelné elektrárny. Navíc blízko obou východočeských krajských měst.

Jenže politici narazili na odpor veřejnosti a v tichosti projekt odložili. Ovšem bumerang se brzy vrátí. Pokud se nezmění legislativa, města, jako jsou Pardubice nebo Hradec Králové, budou velmi rychle potřebovat své spalovny.

Nebudou totiž od roku 2024 moci vozit komunální odpad na skládky v míře, jak to dělají dnes.

„Dlouhodobě podporuji, aby se odpady bezhlavě neukládaly do skládek. Myslím si, že je potřeba se na komunální odpad podívat ze dvou klíčových parametrů. Zaprvé je potřeba maximálně recyklovat, město Pardubice touto cestou jde, nedávno jsme otevírali nový sběrný dvůr, který slouží k recyklaci odpadů. Zbytkový komunální odpad je pak potřeba využít,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Jasné je, že odpad lze nejlépe energeticky využít tak, že se spálí. Ovšem pochopitelné také je, že takové zařízení nechce mít nikdo za svým domem. I proto se proti spalovně v referendu jasně vyslovili občané Opatovic. Ovšem nyní, jak se začíná o konci skládkování více mluvit, nervozita v obci stoupá.

„Zatím nám nikdo z primátorů ani hejtmanů nezavolal, jestli by se o projektu dalo mluvit. Mojí povinností je výsledek referenda bránit. Stále je platné, a pokud by někdo chtěl začít něco podobného připravovat, musí přijít na obec, požádat o opětovné vyhlášení referenda, přesvědčit občany, aby přišli a případně přehlasovali platný názor,“ říká starosta obce Pavel Kohout s tím, že před 13 lety bylo proti 90 procent účastníků hlasování.

Co se týče názoru vedení Pardubického kraje, v Opatovicích nad Labem zatím mohou být v klidu. Podle hejtmana Martina Netolického by se u tamní elektrárny spalovna stavět neměla.

„V Opatovicích bych komunální odpad nepálil. Já bych byl určitě pro, aby se plně využila kapacita cementárny v Prachovicích, kde se odpad už pálí. Svoz odpadu tam může probíhat i po železnici, kapacita se může i navýšit,“ uvedl a přidal ještě jeden názor. Česká republika by podle něj omezení skládkování měla zatím o pár roků odložit.

Netolický: Nikdo po nás zatím konec skládkování nechce

„Rok 2024 jsme na sebe vymysleli sami. Evropská unie požaduje až rok 2030. Tady bych se nesnažil být papežštější než papež a změnu bych odložil. Stejně na ni není většina obcí vůbec připravená,“ dodal hejtman Netolický.

Nicméně je jasné, že vhodná lokalita pro spalovnu se bude hledat i v dalších letech, a zdá se pravděpodobné, že se pozornost bude obracet často do Opatovic.

„Z mého pohledu je spalování ideálním energetickým využitím odpadu. Je otázka, kde by bylo vhodné tento zdroj postavit. Nejlepší řešení vidím, když bude tento zdroj napojen na energetickou a zároveň tepelnou síť. Elektrárna Opatovice je ideální místo, kde by se mohl komunální odpad k energetickému využití zpracovávat,“ doplnil třeba primátor Pardubic Charvát.

Proti by přitom nebylo ani vedení firmy Elektrárny Opatovice. I ono si je dobře vědomo, že se ve východních Čechách bude těžko hledat vhodnější místo na likvidaci desítek tisíc tun komunálního odpadu ročně.

„Lokalita tomu přeje, protože máme veškeré napojení včetně dálnice nebo železniční vlečky. Nahrává tomu vše, ale spalovnu samozřejmě nelze postavit, pokud by města neřekla ano. Jestliže tuto myšlenku bude oblast Hradubic podporovat, pak jsme připraveni se na projektu podílet, ale nerozjíždíme složitý legislativní proces, na jehož konci má být stavební povolení. Musí tomu předcházet zájem a diskuse,“ uvedl mluvčí EOP Martin Sýkora.

Na území republiky jsou momentálně čtyři spalovny komunálního odpadu: v Brně, Praze, Liberci a v Chotíkově u Plzně.

Zájem kromě EOP postavit nové zařízení na využití energie z odpadů už několik let avizuje rovněž Energetický a průmyslový holding v Komořanech u Mostu, gigant ČEZ v Mělníku nebo společnost Terea Cheb.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Další z rubriky

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Nadšenci zdobí na Velikonoce Kolumbovo vejce, letos ve stylu Tibetu

Na Zelený čtvrtek nadšenci vyzdobili Kolumbovo vejce do tibetských barev....

Neformální sdružení umělců a jejich přátel sdružených do agentury Boží mlýny napravuje v Budislavských skalách nedaleko...

Velikonocemi na Veselém Kopci startuje přelomová sezona, říká jeho ředitelka

Ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová

Po zimní přestávce tisíce lidí zamíří o Velikonocích na Veselý Kopec. Zdejší Soubor lidových staveb Vysočina prošel na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz