Firma dál usiluje o spalovnu v Rybitví. Lidé, města i kraj jsou proti

  14:41aktualizováno  14:41
Zástupci česko-rakouské firmy AVE CZ opět požádali kraj o změnu územního plánu, tak aby mohli spustit u Pardubic velkou spalovnu nebezpečného odpadu. Úředníci jim dokument sice vrátili, ale ne na dlouho.

Už na konci roku 2009 tisíce obyvatel protestovaly v pardubické aréně proti záměru na modernizaci spalovny v Rybitví. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když na konci roku 2009 tisíce rozzuřených lidí v pardubické aréně vypískaly šéfy firmy AVE CZ s jejich nápadem na spuštění spalovny chemikálií u jejich města, mohlo se zdát, že odpůrci zařízení mají vyhráno.

Spalovna - ANO, nebo NE?

Co mluví pro to, že spalovna nebude

1. Velký odpor veřejnosti. Petici proti spalovně podepsalo 50 tisíc lidí, na projednání dokumentace EIA přišlo tehdy do arény sedm tisíc lidí.

2. Schopnost měst spolupracovat. V boji se spojili i rivalové z Hradce Králové a Pardubic. Spalovna se nelíbí ani starostům menších obcí.

3. Kraj je proti. Současné vedení kraje v čele s náměstkem hejtmana Janem Tichým, který si bojem proti spalovně vybudoval kariéru, udělá vše, aby nebyla.

Co mluví pro to, že spalovna bude

1. Vytrvalost AVE CZ. Společnost AVE CZ do projektu dala velké částky, plány určitě neodloží k ledu.

2. Potřeba spaloven. Nové normy a nařízení Unie budou dále podporovat spalování odpadu. Skládkování má prakticky skončit. I odpůrci spalovny v Rybitví uznávají, že podobné zařízení je potřeba.

3. Plnění zákonů. Firma AVE CZ při spuštění spalovny splní všechny náležitosti, pak je velmi těžké najít důvody, proč ji nepovolit.

Optimismus podpořil pozdější verdikt ministerstva životního prostředí, které s opravou vyřazené spalovny nesouhlasilo.

Jenže uteklo dva a půl roku a krajští úředníci dostali na stůl další žádost česko-rakouské společnosti o otevření cesty ke spalování dvaceti tisíc tun chemikálií ročně v Rybitví u Pardubic.

"Krajský úřad obdržel žádost firmy AVE CZ o udělení integrovaného povolení stavby," uvedl Josef Hejduk, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Pokud by firma povolení dostala, měla by opravu i pozdější spuštění zařízení na dosah.

Klíčový dokument však zatím společnost vlastněná hornorakouskou vládou nezíská. Krajský úřad jí stejně jako vloni v létě žádost vrátil.

"Přezkoumali jsme žádost a shledali jsme ji jako neúplnou. Proto jsme vyzvali žadatele o doplnění žádosti a řízení jsme přerušili," doplnil Josef Hejduk.

Úředníkům v žádosti nejspíše chyběl územní plán obce Rybitví. Bez něho se totiž celý případ, který se táhne už od roku 2006, nehne dál. A to zřejmě bude platit ještě minimálně několik měsíců. Nikdo totiž na pořízení územního plánu obce dvakrát nespěchá.

"Obě strany se v boji snaží využívat maximálně zákonné možnosti. Například firma AVE v zásadě všechny důležité žádosti podává před prázdninami či Vánocemi. Druhá strana nyní třeba nespěchá na pořízení územního plánu Rybitví," uvedl bývalý pardubický zastupitel Jan Linhart, který jako člen sdružení bojuje proti spuštění spalovny.

Pořízení plánu navíc brzdí to, že v Rybitví nikdo spalovnu chemikálií nechce, a tak si všichni lámou hlavu, jak ji do území obce nepustit. První plán už selhal. Loni Nejvyšší správní soud zrušil předchozí územní plán Rybitví s tím, že v něm není dostatečně zdůvodněno, proč u obce nemůže spalovna být.

"Nyní se hraje prostě o čas. Ten je spíše na naší straně než na straně AVE CZ," oznámil zdržovací taktiku Jan Linhart ze sdružení Stop spalovně v Rybitví.

Fotogalerie

Jenže proti němu, padesáti tisícům lidí, kteří podepsali zamítavou petici, i zástupcům radnic stojí vytrvalý soupeř. Společnost AVE CZ už do svých plánů investovala desítky milionů korun, a tak se nechce záměru zmodernizovat a obnovit vyřazenou spalovnu nebezpečných odpadů logicky vzdát.

"Naším cílem nyní je dokončit celý proces schvalování výstavby spalovny v Pardubicích," zopakovala stále stejné stanovisko firmy mluvčí AVE CZ Jana Vondráková.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Rolinek po záchraně Pardubic: Rozhodlo, že jsme měli stažené zadky

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

I po letošní sezoně platí, že hokejové Pardubice nikdy neopustily nejvyšší soutěž. Extraligu zachránily už po 9. kole...

Další z rubriky

Velikonocemi na Veselém Kopci startuje přelomová sezona, říká jeho ředitelka

Ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová

Po zimní přestávce tisíce lidí zamíří o Velikonocích na Veselý Kopec. Zdejší Soubor lidových staveb Vysočina prošel na...

Pardubický kraj i města odmítají mýtné na silnici z Hradce do Mohelnice

Ilustrační snímek

Pardubický kraj souhlasí s vybíráním mýtného od roku 2020 jen na silnici I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemi....

Musíme se do toho opřít, velí pardubický útočník Poulíček

Patrik Poulíček

Permanentka na extraligový kolotoč v příští sezoně leží na stole. Dynamo už se k ní blíží s nataženou rukou, ale ještě...

Najdete na iDNES.cz