Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Zkusíme znovu koupit spalovnu v Rybitví, říká primátor Pardubic

  15:33
Primátor Pardubic Martin Charvát chce vyvolat jednání o odkupu odstavené spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství se od roku 2006 snaží obnovit její provoz, ale naráží na odpor obcí v okolí.

Takto by podle firmy AVE CZ měla vypadat opravená a zmodernizovaná spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic. | foto: AVE CZ

Už dávno mohla nepříjemná sága skončit. Brzy to bude pět let, co se primátorovi Pardubic Martinu Charvátovi povedlo v zastupitelstvu sehnat dostatek hlasů k odkupu roky odstavené spalovny v Rybitví za 35 milionů. 

Některé odpůrce plánu firmy AVE CZ pálit 20 tisíc tun nebezpečného odpadu ročně na návětrné straně města to uvedlo do takové euforie, že se ihned běželi podělit o své pocity před televizní kamery.

Záhy však velmi chyběli v sále, kde zasedá zastupitelstvo. Nestor pardubické ODS Petr Klimpl, který nákup odmítal, rychle zhodnotil situaci a vyvolal samostatné hlasování o zařazení položky na transakci do rozpočtu města.

A uspěl. Najednou chyběly hlasy politiků, kteří popisovali svou radost televizním divákům před budovou radnice. 

„Vidím jako promarněnou příležitost, že se nepodařilo areál spalovny odkoupit v roce 2017, tehdy jsme byli krůček před cílem. Bohužel došlo na má slova, když jsem upozorňoval, že hrozbu zprovoznění spalovny lze jednou provždy zažehnat pouze tím, že spalovna bude naše a že budeme o jejím osudu rozhodovat my,“ připomněl primátor Charvát hlasování zastupitelstva města z května roku 2017.

Firma, která patří majiteli fotbalového klubu AC Sparta Praha Danieli Křetínskému, se dál pokouší získat všechna potřebná povolení, aby mohla výnosný byznys u Pardubic spustit. Tomu chce Charvát zabránit, a proto opět zkusí spalovnu odkoupit: 

„Jsem odhodlán vyvolat nové jednání se společností o odkupu areálu spalovny. Stále to považuji za nejbezpečnější cestu, jak tuto hrozbu pro Pardubicko eliminovat. Nicméně se obávám, že vlivem toho, že současný majitel se blíží ke svému cíli zprovoznit spalovnu, bude cena pro případný odkup daleko vyšší, než jsem vyjednal v roce 2017.“

AVE CZ i nadále usiluje o získání potřebných povolení

Společnost AVE CZ ke konci loňského roku odevzdala ministerstvu životního prostředí přepracovaný posudek. Už nenavrhuje dvě varianty množství ročně spalovaného materiálu. Původně počítala s ročními kapacitami 20 tisíc tun nebo 15 800 tun. Teď plánuje pouze vyšší hodnotu, která představuje 7 500 provozních hodin ročně.

Magistrát již k obnově spalovny podal nesouhlasné stanovisko, které je společnou iniciativou města, obvodů a okolních obcí. 

„Nesouhlasné vyjádření města se argumentačně opírá o odborné stanovisko specialistů sdružení Arnika Jindřicha Petrlíka a Nikoly Jelínek, formulačně pomohla advokátní kancelář Frank Bold Advokáti,“ uvedl náměstek primátora Jan Nadrchal, do jehož gesce patří i životní prostředí. 

Podle něj radnice bude i nadále dělat vše možné pro to, aby se v Rybitví chemikálie ani další nebezpečné odpady nikdy nepálily. 

„Samospráva města udělá maximum pro to, aby všemi legálními a možnými způsoby zamezila obnovení provozu spalovny a spalování průmyslového odpadu. To si Pardubice a jejich okolí nezaslouží,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal z ANO.

Například zástupci městského obvodu VI. Svítkov se bojí navýšení dopravy, a to až o 40 procent. Zmiňují také rizika převážení nebezpečných odpadů přes město i možného selhání lidského faktoru a s tím spojenou havárii spalovny.

„Realizace záměru bude mít zcela jistě také vliv na zhoršení kvality ovzduší ve městě, s níž už tak je okres Pardubice z hlediska výskytu rakoviny, a to jak u mužů, tak u žen, jedním z nejpostiženějších regionů. 

Spalovna stojí na návětrné straně Pardubic a zplodiny zasáhnou město i jeho okolí,“ uvedl starosta obvodu Petr Králíček ze sdružení Pardubice pro lidi.

Proces posouzení vlivu na životní prostředí spustilo ministerstvo životního prostředí na základě přepracované dokumentace záměru a jeho vlivu na životní prostředí, kterou předložil majitel spalovny. Předmětem záměru je zájem majitele o zásadní rekonstrukci dlouhodobě odstavené spalovny průmyslového odpadu v Rybitví a jejího znovuuvedení do provozu.

Radnice: Plán firmy má mnoho nedostatků

„Podle našeho názoru má předkládaný záměr znovuzprovoznění spalovny řadu vážných nedostatků. Zdůvodnění záměru považujeme za nedostatečné, stejně tak je nedostatečné posouzení kumulativních vlivů záměru. 

Podle našeho názoru nejsou zohledněny požadavky na spalovny podle Stockholmské úmluvy, jako nepostačující vidíme i hodnocení vlivu záměru na zdraví a životní prostředí,“ uvedl Jan Nadrchal a dodal, že nedostatků je dle jeho názoru v záměru daleko více.

Ministerstvo životního prostředí nyní vyhodnotí dokumentaci, zda je záměr podle náležitostí zákona, a také zhodnotí jednotlivé připomínky. Potom vydá návrh buď na zamítavé, nebo na povolující stanovisko. Následovat bude veřejné projednání a na základě námitek a argumentů ministerstvo vydá výsledné rozhodnutí.

Do odporu proti záměru se přitom vedle města pustí i krajský úřad. „Držíme se našeho programového prohlášení, ve kterém jsme se zavázali, že nebudeme podporovat rozšíření kapacity spaloven nebezpečného odpadu na území našeho kraje. 

Zároveň chceme v návaznosti na nový zákon o odpadech podporovat obce při plnění plánu odpadového hospodářství, což znamená předcházení vzniku odpadů, nakládání s biologicky rozložitelnými odpady, řešení otázky logistiky, energetického a dalšího využití odpadů,“ uvedl hejtman Martin Netolický z ČSSD.

Firma AVE v roce 2005 koupila spalovnu od chemičky Synthesia, která její provoz zastavila, protože nesplňoval emisní limity. První žádost o posudek vlivu na životní prostředí EIA podala v roce 2010.

  • Nejčtenější

V Sobětuchách roste načerno rodinný dům, navíc bez respektu k územnímu plánu

Na hrubé stavbě rodinného domu v Sobětuchách s výhledem na Chrudim chybí za oknem štítek s nápisem Stavba povolena....

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva lidé zemřeli po nárazu auta do stromu, tři psy hasiči vyprostili živé

Tragická dopravní nehoda se stala ve čtvrtek odpoledne na silnici I/34 mezi Hlinskem a Poličkou. Osobní auto na rovném...

Výzkum pod budoucí trasou D35 odhalil starou munici i pradávný rynek

Sotva archeologové u Svitav začali se záchranným výzkumem pod budoucím úsekem dálnice D35, už se jim začínají rýsovat...

Pardubice splnily misi „nový domov“. Pak s klidným srdcem skončím, řekl kapitán

Mise „nový domov“ splněna. Fotbalisté Pardubic uhájili účast v 1. lize, takže si ji v příštím roce zahrají před svým...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Pardubičtí radní zakážou herní automaty, povolí jen provoz kasin s krupiérem

Další přitvrzení proti gamblerství chystá město Pardubice. Zavede už několikáté opatření během pár let, aby snížilo...

Gastroslavnosti v Litomyšli lákají na guláše i show Mercuryho tajemníka

Po dvouleté pauze se do Litomyšle vracejí oblíbené gastronomické slavnosti. Připomenou nejen proslulou kuchařku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebe nemá hranice, říká hvězda letošní Aviatické pouti Felix Baumgartner

Před deseti lety se proslavil skokem ze stratosféry z 39 kilometrů na Zemi. K obloze ho vynesl obří heliový balon. Jako...

Na břehu Labe u pardubického letního kina vznikne sluneční pláž

U řeky Labe v blízkosti sídliště Polabiny v Pardubicích bude nejspíš příští sezonu sluneční pláž. K vodě povedou...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...