Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Výjimečný trest za dvě vraždy neplatí, kauzu řeší od nuly jiný soud

  13:20
U pardubické pobočky krajského soudu se znovu od nuly rozjel proces s Tomášem Fialou a Jiřím Nehybou. Fiala je obžalován z toho, že kvůli získání vily v Praze-Bubenči zavraždil v roce 2019 majitelku nemovitosti a jejího druha. Nehyba je ve stejném případu obžalovaný za pokus o podvod. Oba už dostali nepravomocné tresty, pak ovšem nastal zvrat.

Městský soud v Praze v lednu udělil Fialovi výjimečný třiadvacetiletý trest, ovšem odvolací Vrchní soud v Praze na základě argumentů advokáta rozsudek zrušil a kauzu přidělil do Pardubic. Vražda se totiž podle obhajoby stala ve vesnici Velká Paseka na Havlíčkobrodsku.

Námitku místní nepříslušnosti, tedy že kauzu soudí nesprávný soud, vznesl až v závěrečné řeči před vrchním soudem, takže po skončení dokazování, obhájce spoluobviněného Nehyby.

„Jádrem rozhodnutí Vrchního soudu v Praze bylo posouzení místní příslušnosti soudu prvého stupně. Pro určení příslušnosti soudu bylo aplikováno pravidlo, podle kterého společné řízení koná soud, který je příslušný konat řízení o nejtěžším trestném činu. Tím je s ohledem na stanovenou trestní sazbu trestný čin vraždy. Vzhledem k tomu, že místo spáchání trestného činu je v okrese Havlíčkův Brod, je místně (i věcně) příslušným k projednání věci Krajský soud v Hradci Králové,“ vysvětlila mluvčí pražského Vrchního soudu Kateřina Kolářová.

Jiří Nehyba dostal u Městského soudu v Praze dříve nepravomocně pět let vězení za pokus o podvod. Soud mu navíc uložil povinnost zaplatit pět milionů korun.

8. ledna 2021

Pětadvacetiletý Fiala a o rok starší Nehyba chtěli podle obžaloby získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka. 

Zfalšovali kupní smlouvu, Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl do pronajaté chaty, kde se koupě vily měla dotáhnout do konce. 

Tam je také Fiala podle vyšetřovatelů zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vodní nádrže Švihov. Muž měl sečné rány na hlavě, roztříštěnou lebku a pohmožděný mozek.

8. ledna 2021

Přesnou příčinu úmrtí ženy se nepodařilo určit, seniorka se zřejmě utopila. Auto mrtvé dvojice pak podle obžaloby pachatelé převezli do maďarské Ostřihomi, kde bylo odstaveno v průmyslovém areálu, odmontovány registrační značky a vnitřek vozidla byl politý benzinem a blíže neurčeným pracím či mycím prostředkem. 

Aktualizace a omluva

5. 11. 2021

V úvodu článku ze 6. října 2021 bylo uvedeno, že obžalovaní Tomáš Fiala a Jiří Nehyba měli zavraždit v roce 2019 majitelku nemovitosti a jejího druha, a že už za to dostali nepravomocně vysoké tresty. Toto tvrzení nebylo pravdivé.

Jiří Nehyba nebyl nikdy z žádné vraždy obviněn ani obžalován, natožpak odsouzen, a to ani nepravomocně. Jiří Nehyba je v kauze obžalován za pokus o podvod.

Mylně bylo také v jedné z vět uvedeno, že námitku kvůli místní příslušnosti soudu podala obžaloba. Ke zvratu v případu však došlo kvůli odvolání obhájce Jiřího Nehyby.

Uvedená mylná tvrzení byla v článku opravena a redakce se za ně omlouvá.

Následně se podle spisu obžalovaní vrátili vlakem do České republiky a poté, v úmyslu dokončit podvodný převod nemovitosti, dne 14. 6. 2019 obžalovaný Nehyba zajistil na poště v Ledči nad Sázavou ověření kopie kupní smlouvy a připravil formulář označený jako „Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí“. 

Fiala jej poté podle obžaloby opatřil falešnými podpisy mrtvých seniorů a padělané dokumenty odeslali na katastrální úřad. Řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí sice bylo zahájeno, ale k zápisu vkladu do katastru nemovitostí nedošlo, protože zasáhla policie.

Podvod druhý obžalovaný odmítá

Spoluobžalovaný Nehyba vinu odmítá a stejně tak odmítl vypovídat u nového hlavního líčení v Pardubicích.

Soudkyně Anna Sobotková proto četla výpověď Nehyby z přípravného řízení. Majitelka zmiňované vily mu jako jediná odpověděla na možnost podnájmu. Když se ale přišel podívat, zjistil, že to z hygienických důvodů není možné.

7. ledna 2021

„Měli jsme zájem vilu koupit, rozhovory ale nevedly k ničemu. V roce 2019 se ozval druh majitelky, že by mohl zprostředkovat prodej této nemovitosti. Měl dluhy a chtěl je našimi penězi zaplatit. Poté, co se Tom s oběma sešel, řekl, že obchodní partner (poškozený) nedodal, co měl,“ četla výpověď Sobotková.

Ani hlavní obžalovaný Fiala u soudu vypovídat nechce, předal však svoje vyjádření. I on se cítí být nevinný.

Státní zástupkyně však opět navrhuje výjimečný trest 30 let pro Fialu a pět let nepodmíněně pro Nehybu s tím, že zaplatí pět milionů korun.

Jejich obhájci také vznesli šest námitek k obžalobě. „Obžaloba a odůvodnění není aktuální a věc by měla být vrácena příslušnému státnímu zastupitelství,“ uvedl jeden z nich.

„Soud tuto obžalobu nepovažuje za zmatečnou,“ řekla soudkyně a dál pokračovala v hlavním líčení.

  • Nejčtenější

Předškolák v horečce zkolaboval v obchodě, oživovala ho hasička v civilu

Chvíle hrůzy zažili rodiče předškoláka, který náhle zkolaboval v jednom pardubickém obchodním centru. Posléze se...

Masivní přístavba domu roste na zahradě bez povolení úřadu a děsí sousedy

Premium Pardubický stavební úřad má na stole další případ černé stavby. Majitelé domku na Dašické ulici se rozhodli vybudovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Kraj odložil opravu přivaděče k D35. Tankodrom, hnus, zuří řidiči

„Kdy ten tankodrom opravíte?“ či ostřejší vzkaz „To je hnus, velebnosti, kam jsme to dojeli. Jdu blejt!“. - Takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidiči spěchající na koncert zaparkovali v sadech, rozjezdili tam trávník

Rozježděná tráva zůstala v pardubických Tyršových sadech po návštěvnících včerejšího koncertu kultovní irské taneční...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Řidiči spěchající na koncert zaparkovali v sadech, rozjezdili tam trávník

Rozježděná tráva zůstala v pardubických Tyršových sadech po návštěvnících včerejšího koncertu kultovní irské taneční...

Na Veselý Kopec o víkendu dorazí Vánoce, k návštěvě lákají zámky i hrad

Zažít vánoční čas bez komerce mohou lidé během druhého adventního týdne na pardubickém zámku i během tradičního...

Policie na Pardubicku vyšetřuje násilnou smrt ženy, nebezpečí lidem nehrozí

Kriminalisté od soboty vyšetřují násilnou smrt starší ženy v obci na Pardubicku. Policie zatím neuvedla, zda zadržela...

Památkáři musí znovu posoudit nabídky na opravu zámku v Litomyšli

Národní památkový ústav (NPÚ) musí znovu posoudit nabídky v tendru na opravu zámku a panského domu v Litomyšli za téměř...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Směnový mistr - strojírenství

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 47 000 Kč

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...