Účetní odkláněla miliony pro malé rychlobruslaře, dostala podmínku

  17:53aktualizováno  17:53
S podmínkami odešli od pardubického Krajského soudu manželé Jana a Roman Vodičkovi. Ze slatiňanské firmy DLT dvojice podle verdiktu podvodně odvedla takřka sedm milionů korun, finance ale nevyužila pro sebe, poskytla je dětskému rychlobruslařskému klubu.

Jana a Roman Vodičkovi se svým advokátem. | foto: iDNES.cz

To nakonec pro soud byla i jedna z výrazně polehčujících okolností. Tou druhou byl fakt, že  poškozené firmě dluh pravidelně v nemalých částkách splácí.

„Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Ani bohulibé cíle však nemohou odčinit to, k čemu došlo, i když to bylo ve prospěch dětí,“ podotkl v odůvodnění trestní soudce Roman Drahný.

Ženu k podvodu dohnala neutěšená finanční situace rychlobruslařského klubu, jehož předsedou, ale i hlavním trenérem byl její muž.

„Manžel založil rychlobruslařský klub s Petrem Novákem (trenérem Martiny Sáblíkové), aby měl základnu pro mladé talenty. Novák měl zajistit peníze, do klubu ale nepřišlo tolik, kolik původně Novák slíbil. Kdybych z firmy peníze nekradla, klub by nemohl existovat,“ řekla Jana Vodičková.

U soudu dále vypověděla, že manžel o převodech peněz z firmy, pro níž pracovala, neměl zpočátku tušení. Firma měla více společníků a jako zkušená účetní dokázala najít fígl, jak peníze po menších částkách na dva účty rychlobruslařského klubu převádět.

Tehdy měl klub zhruba 30 dětských členů, kterým se dařilo i v cizině, kam pod vedením Vodičky pravidelně vyjížděli. „Chtěli jsme, aby rodiče platili co nejméně, proto jsme se snažili částky stlačovat co nejníž,“ řekla Vodičková.

Ačkoli byl zpočátku pro Vodičkovy Novák ikonou, manželům vadilo, že dětské rychlobruslení živoří a sumy peněz se soustřeďují pouze u Nováka.

„Tlačila jsem manžela, najali jsme si právníky, aby se pročistila situace na svazu. Například se zde nekonaly valné hromady, ale neuspěli jsme a naše stížnosti byly zamítnuty. Proto jsem přeposílala, vlastně kradla peníze do klubu,“ řekla Vodičková.

Od roku 2009 do roku 2015 tak odklonila z firmy 6,8 milionu korun. Od roku 2012 už o machinacích s penězi věděl i Vodička.

„Na republikovém mistrovství ve Žďáru nad Sázavou jsem manželku obvinil, že si s někým z firmy DLT začala a tam mi také řekla, jak se k penězům dostala. Dva týdny jsme spolu nemluvili, pak jsme se rozhodli, že když se změnilo vedení rychlobruslařů a slíbilo větší peníze, dokážeme firmě DLT peníze stejným způsobem zase vrátit,“ řekl u soudu Vodička.

Dvojici ale zradila kontrola z finančního úřadu, která v účetnictví rychlobruslařského klubu prověřovala platbu úplně jiného sponzora a přitom narazila na časté finanční transakce z DLT a podvod vyšel najevo. Tehdy se za jednateli podvedené firmy vydal sám Vodička a ke všemu se jim společně s manželkou přiznal.

Ti případ nechtěli nijak medializovat a domluvili se na kvartálních splátkách, které Vodičkovi dodržovali. Ze sumy 6,8 milionů korun splatili firmě 2,5 milionu korun. Splátkový kalendář je poměrně přísný, každé tři měsíce musí manželé složit na účet poškozené firmy 150 tisíc korun.

Vodičková nyní pracuje jako účetní ve firmě svého syna, její manžel je zaměstnán tamtéž jako stavbyvedoucí. Zatímco oni podmínečný trest (ona tříletou podmínku na zkušební dobu pěti let, on dvouletou podmínku na zkušební dobu čtyř let) přijali, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.

Manželé musí dle rozhodnutí soudu i nadále splácet firmě DLT v dohodnutém splátkovém kalendáři.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Svitavské náměstí už není noclehárnou, bezdomovci začali pracovat

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Když před půl rokem u svitavského nádraží zahájilo provoz zařízení Šance, mnozí projektu, který má bojovat s...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Najdete na iDNES.cz