ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Máš průšvihy a jdou po tobě, napsal policista známému. Dostal podmínku

  • 8
Na přehnané kamarádství doplatil policista obvodního oddělení v Chotěboři Jiří Fiala. Když v práci zjistil, že je po jeho známém vyhlášeno celostátní pátrání kvůli majetkovým deliktům, prozradil mu to. A neudělal nic pro to, aby byl podezřelý policií zadržen.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě za to letos v květnu Fialovi udělil dvouletou podmínku a na dva roky mu zakázal práci u městské i obecní policie a v bezpečnostních sborech České republiky.

Obžalovanému se ale zdál trest přísný a proti rozsudku se odvolal. Chtěl, aby se jeho provinění řešilo kázeňsky. Zpochybňoval závažnost svého jednání, říkal, že se vcelku nic nestalo. 

Při vyšetřování svého prohřešku s policií spolupracoval a vinu částečně doznal. Odvolací krajský soud mu ale nyní trest potvrdil.

„Nejde o pochybení marginální a je nutné ho právně kvalifikovat jako trestný čin. I když obžalovaný plnil řádně své pracovní povinnosti, nelze dovozovat, že by měla být uplatněna kázeňská forma řízení. Obžalovaný jednal ve snaze pomoci kamarádovi, poskytoval mu informace, které měly vylepšit jeho pozici. Jeho jednání bylo protiprávní a v rozporu s jeho povinností pracovníka Policie ČR,“ konstatoval v rozsudku předseda trestního senátu Aleš Holík.

Místo zadržení dal podezřelému čas na alibi

Podpraporčík Jiří Fiala totiž v listopadu 2019 zjistil, že po jeho známém je vyhlášeno celostátní pátrání. A přes SMS, Facebook a Messenger ho informoval, že ho má v hledáčku policie.

„Hele, máš teď nějaký průšvihy. Byl jsem včera v práci a vyhlásili po tobě pátrání,“ psal například svému známému.

Kamarádovy škraloupy přitom nebyly nikterak malé. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 10 na něj vydalo souhlas se zadržením pro zločin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečiny neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Policista se navíc se svým známým sešel v rodinném domě, kde bydlel, i když věděl o vyhlášeném pátrání.

Ještě ten den večer, kdy nastoupil do služby, úmyslně neučinil žádné opatření směřující k zadržení hledaného. Navíc ho podle obžaloby prostřednictvím mobilního telefonu několika textovými zprávami opět úmyslně informoval o některých podrobnostech vyhlášeného pátrání, ačkoliv „si musel být a byl vědom toho, že uvedená informace není veřejná a že může ohrozit či zmařit účel trestního řízení.“

„Píšou možný pachatel, takže snad OK,“ psal například.

„Obžalovaný dával náskok, aby mohl hledaný reagovat, vytvořit si alibi, likvidovat důkazy. To se tady sice nepotvrdilo, ale ta hrozba tady byla. Speciálně u Policie ČR nelze jeho jednání bagatelizovat a pomýšlet na trest pod spodní hranicí,“ řekl státní zástupce Ondřej Vopršal.

Hledaný kamarád se nakonec na policii sám přihlásil. „Tím, že se přihlásí, si ale obžalovaný nemohl být jistý, věděl, že jeho kamarád již byl v minulosti souzen,“ uvedl trestní soudce Holík.