Zhodnocení desítek milionů zůstalo jen na papíře, podvodník dostal osm let

  13:13aktualizováno  13:13
Michal Morch vystupoval jako člověk, který rozumí obchodování na burze. Jednasedmdesáti lidem nasliboval tímto způsobem zhodnocení peněz. Vybral od nich skoro 87 milionů korun, které proinvestoval a nevrátil. Soud mu za to uložil osmileté vězení.

Soud s Michalem Morchem | foto: IDNES.cziDNES.cz

Krajský soud v Pardubicích jeho jednání zhodnotil jako podvod a Morcha poslal do věznice s ostrahou. Verdikt není pravomocný, obžalovaný se odvolal k vrchnímu soudu.

Obžaloba viní padesátiletého muže z toho, že od roku 2010 do října 2016, soustavně vybíral od lidí peníze s příslibem vrácení vkladu včetně zhodnocení.

Poškozeným pak vědomě nepravdivě tvrdil, že jejich peníze výhodně zhodnotí s výnosem od 10 do 30 procent ročně jejich investováním do cenných papírů na Burze cenných papírů v Praze.

„Část peněz skutečně hromadně do cenných papírů investoval, částečně pak i do nákupu uměleckých děl, přestože si musel být vědom toho, že dlouhodobě nedosahuje ani zdaleka zhodnocení, které nabízí,“ uvedla v rozsudku soudkyně Krajského soudu v Pardubicích Anna Sobotková.

Grafiky i obrazy od Karla Svolinského, Josefa Herčíka či Albína Brunovského, které nakoupil, propadly jako náhradní hodnota. Soud také Morchovi udělil povinnost nahradit škodu poškozeným.

„Obviněný vystupoval jako osoba přes finance znalá. U známých touto rétorikou vzbudil dojem, že je veleúspěšným podnikatelem. Jen on nabízel zhodnocení až 30 procent, které žádný bankovní ústav neposkytoval,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Sobotková.

Morch si přitom musel být vědom, že nedosahuje výdělku, protože neměl zisk, z něhož by platil daně. Neustále však od lidí vybíral peníze.

„Vám se dařilo akorát na papíře, lidé možná dostali úroky, ale jistinu nikdy. Plnil jste si zálibu v investování, ne však ze svých prostředků,“ řekla Sobotková.

Soud kladl v rozsudku důraz na Morchovo jednání v roce 2015, kdy i jemu samotnému muselo být jasné, že se žene do průšvihu, a přesto si dál půjčoval od lidí další miliony.

„Nikdy jsem to neudělala, ale k rozsudku jsem přidala i subjektivní stránku. Věděl jste, že jste ve finálním a kritickém období a přesto jste uzavíral další smlouvy na peníze. To hodnotím jako přímý úmysl. Šokující je i to, že si stojíte za úspěšnou kariérou. Nevím, z čeho vycházíte,“ řekla Sobotková.

Obviněný Morch vinu přijímá, proti rozsudku se však odvolal.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Pár ukradl lahev. Muž utekl, ale pak se vrátil „zachránit“ chycenou ženu

Strážníci dvojici zadrželi na zastávce MHD

U dvou podobných případů zasahovali minulý týden pardubičtí strážníci. Scénář byl vždy takový, že v obchodním domě u...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Najdete na iDNES.cz