VIDEO: Svědci v kauze hřebčína vypovídali ve stísněné soudní síni

  13:14aktualizováno  13:14
Největší, ale přesto malá byla soudní síň Krajského soudu v Pardubicích. Vměstnat do ní sedmnáct obviněných lidí a zástupce pěti obviněných firem v kauze zmanipulované zakázky na opravu kladrubského hřebčína a jejich advokáty bylo obtížné.

Dosud líčení ve věci údajně zmanipulované zakázky na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem probíhalo v největší soudní síni v Hradci Králové, teď ale pokračuje u pardubické pobočky.

Nebyl to aprílový žert, když se zhruba čtyřicet lidí před devátou ranní začalo „rovnat“ do soudní síně, která by se do té hradecké vešla hned několikrát.

„Prosím všechny zúčastněné, aby si kabáty odložili vedle v kanceláři,“ žádala na chodbě obviněné i zástup advokátů soudní zapisovatelka.

Oprava národního hřebčína u soudu

Když se v roce 2011 připravovala oprava zchátralého Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem za 300 milionů korun, zástupci stavebních firem se začali podle obžaloby domlouvat, za kolik budovy opraví. V květnu 2013 si pro ně přišla přišla policie a v poutech je odvezla k výslechu. Sedmnáct manažerů a pět firem je obžalováno ze spáchání zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Dále pak ze zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přečinu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, při přípravě a realizaci zadávacího řízení v rámci projektu Obnovy součástí národní kulturní památky.Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Hrozí jim dva až osm let.

„Omlouvám se za diskomfort, ani soud nemá ideální podmínky. Toto je naše největší soudní síň. S ohledem na průběh hlavního líčení věřím, že se bude situace zlepšovat,“ uvedl předseda trestního senátu Roman Drahný.

Už nyní si totiž vyžádali někteří účastníci řízení, aby se hlavní líčení konalo v jejich nepřítomnosti. A soud jejich žádosti vyhověl.

Soud vyslýchal posledního zástupce obviněné firmy Strabag. Předseda představenstva Ondřej Novák se omezil pouze na přečtení prohlášení.

„Firma Strabag se v celém rozsahu obžaloby cítí nevinna. Dávno před květnem 2013 byl u nás ve firmě zaveden etický kodex. Dáváme nabídky v řádech miliard korun, ta na opravu hřebčína ničím nevybočovala. Za naši firmu ji zpracovávalo osm lidí. Představa, že by ji zpracovali tak, aby naše firma soutěž nevyhrála, je absurdní,“ řekl Novák.

Obviněný Pavel Ludvík, který měl tehdy zakázku na starosti, již ve společnosti nepracuje. 

Dále předseda představenstva Strabagu využil svého práva a ve věci odmítl vypovídat. Soudu předal i složku etických kodexů a příruček, kterými se firma řídí.

Předseda trestního senátu Roman Drahný avizoval, že by v této rozsáhlé kauze chtěl rozhodnout do konce roku. Rozsudek ale vynese opět v Hradci Králové, aby si jej mohla vyslechnout i veřejnost.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Další z rubriky

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Nebezpečí na silnicích v kraji číhá podle expertů u Lanšperka a Skutče

Silnice mezi Předhradím a Krounou je známá svými zrádnými serpentinami.

Dopravní experti Besipu vytipovali tento týden na dopravně-bezpečnostní konferenci dva nebezpečné úseky silnic v...

Výběr autobusového dopravce může zbrzdit pře ČSAD a kraje o cenový strop

Autobusy společnosti Arriva Východní Čechy se z východního směru cestuje do...

Bezmála sedmimiliardovou zakázku na zajištění autobusové regionální dopravy na dalších deset let v Pardubickém kraji...

Najdete na iDNES.cz