Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

  15:55aktualizováno  15:55
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat pejorativní výrazy. I tak by se dal shrnout závěr jeho soudního sporu se zbrojařem Martinem Rudolfem.

Martin Netolický | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hejtman Netolický o něm mluvil na setkání s občany v Králíkách v prosinci 2015 jako o gaunerovi. 

Žalobu na ochranu osobnosti, kterou Rudolf podal, ve čtvrtek pardubický odvolací soud zamítl, hejtman se mu omlouvat nemusí. Podle soudců ale neměl slovo gauner ve veřejném prostoru politik použít. 

„Výrok je to nepochybně nevhodný, ale není zcela neakceptovatelný,“ uvedl soudce pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové Radek Kopsa.

Spor tím patrně skončil. Rudolf řekl, že už dál se soudit nehodlá. „Jsem rád, že mu to neprošlo jen tak,“ uvedl na adresu hejtmana.

Martin Netolický o majiteli skladu munice ve Slatině u Vysokého Mýta Martinu Rudolfovi mluvil při setkání s občany v Králíkách, kde se hovořilo o úplně jiném tématu - o uprchlících. 

Nevhodný výraz za skladování desítek tun munice v kravíně

„Nejsem zvyklý vést diskusi s gaunery. Například Slatina u Vysokého Mýta, nelegální muniční sklad. To je gauner, kde půjdu až do důsledků, a to vám všem tady garantuji, protože aby někdo v kravíně skladoval desítky tun munice a tvrdil mně, že já jsem ten, kdo mu brání v podnikání, tak to mi samozřejmě vadí,“ řekl tehdy hejtman.

Kriminalisté Rudolfa tehdy podezřívali z trestného činu nedovoleného ozbrojování, kontroly prokázaly nepořádek v dokladech i v samotných skladech. Jeho firmy dostaly několik pokut, ale trestní stíhání bylo zrušeno.

Rudolfův právní zástupce Michal Pacovský řekl, že Netolického vyjádření byl exces. „Je to vzdělaný člověk, zkušený politik, mohl se vyjádřit jinak, tisíci způsoby. Myslím, že ho k tomu vedly osobní důvody,“ uvedl před soudem.

Popravdě řečeno podnikatel obchodující se zbraněmi brnkal na nervy Netolickému po celý rok 2015. Na svém webu ho častoval různými karikaturami, fotografiemi a ironickými komentáři.

Žalobu na ochranu osobnosti poprvé řešil Okresní soud v Ústí nad Orlicí bezmála před dvěma roky a dospěl k závěru, že Netolický za své výroky neodpovídá a žalován by mohl být Pardubický kraj, který zastupoval. 

Odvolací krajský soud to odmítl s tím, že kraji přece nelze přičítat výroky typu, že je někdo gauner. Okresní soud žalobu zamítl i napodruhé s argumentem, že hejtman věřil ve správnost podkladů, které měl, a že jednal v dobré víře. Odvolací soud tentokrát jeho rozhodnutí potvrdil.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Další z rubriky

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Dynamo je po nečekaně snadné baráži v suchu, na řadě jsou velké změny

Pardubický Brian Ihnacak (uprostřed) slaví společně se spoluhráči gól v síti...

Na jedné straně radost, na druhé straně nervozita z dalšího vývoje. Asi tak by se daly popsat pocity fanoušků, politiků...

V Pardubicích jezdí velikonoční trolejbus, vyplatí vás přerostlí zajíci

Dnes od rána do odpoledne jezdí v Pardubicích historický Velikonoční trolejbus....

Od pondělního rána až do odpoledne jezdí v Pardubicích historický Velikonoční trolejbus. Jede z třídy Míru do Polabin a...

Najdete na iDNES.cz