Kauza, kterou projednává pražský městský soud, se týká marketingové firmy Remoex a období, kdy Pitter spoluvlastnil hokejovou Slavii. Známý pardubický podnikatel vinu odmítá s tím, že v dané době již v Remoexu nijak nepůsobil.
Na lavici obžalovaných usedlo celkem deset lidí. Devět mužů je obviněných z daňových úniků, desátá žena pak z praní špinavých peněz.
Pitter podle obžaloby zkrátil s dalšími spolupachateli daň z přidané hodnoty, a to ve výši nejméně 116 milionů korun.
„Hlavní obvinění – jako skutečně ovládající osoba a předseda představenstva – vytvořili, případně ve spolupráci s dalšími osobami nechali vytvořit, několik řetězců fiktivních dodavatelů reklamních služeb, plátců daně z přidané hodnoty, společností s ručením omezeným, které ve skutečnosti nevykonávaly žádnou reálnou ekonomickou činnost a jejichž účelem bylo pouze předstírat a vzbudit zdání reálných dodávek zdanitelných plnění,“ popsal podstatu obžaloby Aleš Cimbala, mluvčí dozorujícího Městského státního zastupitelství v Praze.
Pitter uvedl, že kauza nijak neovlivňovala ani neovlivňuje chod s ním spojených sportovních klubů, tedy ani FK Pardubice. „Předmětná věc se týká starší záležitosti z let 2013 až 2016 a figuruje v ní jedna ze společností – Remoex CZ, v které jsem v minulosti, a to zdůrazňuji, před obdobím, které se projednávaná věc týká, byl akcionářem,“ řekl Pitter, který dodnes sídlí na adrese v centru Pardubic, kde měla dříve sídlo i firma Remoex.
„S ohledem na to, že jsem v této společnosti v daném období již nijak nepůsobil, po celou dobu trvání trestního řízení – to jest od počátku roku 2019 – se hájím tímto základním argumentem, tedy, že mé osoby se projednávaná věc netýká. Plně věřím, že tato skutečnost bude před soudem prokázána a soudem uznána,“ dodal podnikatel, který se přesně před pěti lety ucházel i o nákup hokejového Dynama Pardubice. Ve výběrovém řízení města ho však porazil Petr Dědek.
Razie NCOZ
V kancelářích Remoexu provedla v roce 2016 razii policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Tehdy si odnášela počítače a dokumenty. Soud tedy začal až o devět let později, termíny hlavního líčení prozatím rozepsal do května.
Podle státního zastupitelství fiktivní zdanitelná plnění zahrnovala zejména reklamní služby a zajištění propagace na sportovních i kulturních akcích. Pitter k tomu podotkl, že finanční úřad v trestním řízení zredukoval požadavek na náhradu škody na částku 38,8 milionu korun.
„Tvrzení obžaloby o fiktivnosti plnění jsou v rozporu se šetřeními ze strany finančních úřadů, nicméně tuto věc mi z povahy mého postavení ve věci nepřísluší hodnotit,“ dodal.
Pitter se hájí tím, že v době, kdy se měla dít údajná trestná činnost, byl už na plný úvazek vytížený činností ve Slavii a neměl čas věnovat se něčemu jinému. Zaměstnankyně hokejového klubu u soudu v pondělí potvrdily, že s Pitterem byly v denním kontaktu.
Firma Remoex byla podle nich jedním z obchodních partnerů Slavie ohledně prodeje reklamních ploch na mantinelech, ledové ploše či sportovní výstroji a také klub sponzorovala. Pitter jako majitel klubu byl v sezoně 2014/2015 u sestupu Slavie Praha do druhé nejvyšší soutěže. Přitom jen dva roky předtím tým z Edenu bral své poslední bronzové medaile. Od pádu se tradiční klub, který hrál extraligu 21 let, už mezi elitu nikdy nevrátil.