Na povinné zvýšení platů pečovatelek chybí v Pardubickém kraji sto milionů

  14:19aktualizováno  14:19
Ministerstvo práce a sociálních věcí nenašlo dost peněz, které by pokryly vládou nařízené zvýšení platů lidí pracujících v sociálních službách. Některé obce to může letos připravit o peníze chystané na investice. A to přesto, že poslanci v prosinci schválili resortu Jany Maláčové rekordní balík peněz, 554 miliard.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Babišova vláda nařídila v sociálních službách od ledna zvýšení platů o sedm procent. Zřizovatelé sociálních zařízení v krajích ale od ministerstva všechny peníze na uhrazení zvýšených nákladů nedostali. Například Červené Vodě na Orlickoústecku chybí miliony a neví, kde je vzít.

„Dostali jsme se do situace, kdy máme minus 4,9 milionu korun,“ řekl starosta třítisícové Červené Vody Petr Mareš.

Červená Voda je zřizovatelem Domova důchodců svaté Zdislavy se 140 lůžky, což je na třítisícovou obec velké zařízení. Každý rok jej dotuje částkou půldruhého milionu. 

Teď ale podle starosty na nařízené sedmiprocentní zvýšení platů nepřišlo od ministerstva potřebných 2,1 milionu. Příspěvek na provoz byl podle starosty navíc snížen asi o 2,8 milionu. Přidat zaměstnancům domova obec musela, ale teď se bojí, aby nemusela zastavit některé své investice. 

„Já věřím, že se to v nejbližších týdnech změní, že si to paní ministryně uvědomí a najde způsob, jak to vyřešit. Jinak bychom to museli dotovat, ale na to nejsme vůbec připraveni,“ uvedl Mareš. Podobné starosti mají i další obce a města.

Ministerstvo namítá, že do regionů posílá na sociální služby v absolutních číslech víc než v minulosti - přes 15,7 miliardy korun. „Je to historicky nejvyšší částka, kterou kraje rozdělují jednotlivým poskytovatelům,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová.

Potíž je v tom, že to nestačí. Zatímco peníze na zvýšení platů učitelů přišly podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) bez problémů a jenom protekly krajským rozpočtem, v případě sociálních služeb to neplatí. 

Zastupitelé už zastavili rozvoj služeb pro seniory

„Zatím se zdá, že stát nebude vykrývat veškeré prostředky na platy pracovníků v sociálních službách,“ řekl hejtman. Jenom Pardubickému kraji tak chybí kolem sto milionů korun a krajští zastupitelé kvůli tomu v únoru stopli další rozšiřování sítě sociálních služeb.

„Výše dotace nezohledňuje navýšení platů a zvláštních příplatků schválených vládou a dále nepokrývá výpadek financování některých služeb sociální prevence z evropských zdrojů. Zároveň chybí finance na rozvoj služeb pro seniory, lidi s autismem i lidi s duševním onemocněním,“ uvedl krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola (KDU-ČSL).

Ministerstvo namítá, že sám kraj si určuje, jak bude síť sociálních služeb rozsáhlá a nákladná. „Tedy i to, zda navýší kapacitu například v domovech pro seniory,“ uvedla Barbara Hanousek Eckhardová s tím, že financování sociálních služeb je vícezdrojové. 

Peníze tak podle ministerstva může přidat i někdo jiný než jen stát. „Kromě státní dotace přispívají na provoz zřizovatelé sociálních služeb, dále se počítají úhrady klientů, dary, platby zdravotních pojišťoven a podobně,“ uvedla.

Obce či kraje ale nechápou, proč by měly hradit zvýšení platů, když o nich rozhodl stát. „Opakovaně upozorňujeme vládu na to, že pokud svým nařízením navyšuje mzdy, měla by na to také uvolnit dostatek finančních prostředků ve státním rozpočtu. Tuto roli za stát nemůže přebírat kraj a už vůbec ne města a obce,“ uvedl náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (ČSSD). 

Pokud peníze ministerstvo nedodá, budou muset zařízení pravděpodobně šetřit. „Ustojíme to, znamená to pro nás zaměstnat o jednu pečovatelku méně. Na zbylé pečovatelky bude tedy více práce,“ upozornil například ředitel SeniorCentra Skuteč Josef Tumpach.

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

Náraz vytrhl motor z auta opilé řidičky, ona ještě nadávala záchranářům

Mladá řidička ve čtvrtek v noci zdemolovala auto o strom.

Neměřitelné štěstí měla opilá řidička, která v noci zdemolovala auto o strom na okraji Pardubic. Rychlost, jakou jela,...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Další z rubriky

Vrhací nože a obušek mám kvůli bezpečnosti, vysvětlil zadržený dealer

Zadržený dealer měl u sebe nevídanou sbírku zbraní.

Nezákonným způsobem živil rodinu dealer pervitinu z Chrudimi. V těchto dnech je však bez práce. Policisté u něj našli...

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Šéf ODS na Pardubicku, jehož obešli spolustraníci koalicí s ANO, rezignuje

Pardubický štáb ODS slaví. Vlevo předseda pardubické organizace Karel Haas,...

Jako lídr dovedl Karel Haas pardubickou ODS na podzim k solidnímu výsledku. Dokonce se v jednu chvíli zdálo, že bude...

Najdete na iDNES.cz