Kulturní kalendář Litomyšle byl už loni nadupaný, přesto se do něj letos na přelomu července a srpna vmáčkne ještě jedna velká akce. Organizátoři filmového festivalu Slavonice Fest se rozhodli 12. ročník přesunout právě sem poté, co se nedohodli na pokračování spolupráce s místními politiky ve Slavonicích.
„Litomyšl mě napadla jako první jednak proto, že je to krásné historické město, a taky proto, že v Pardubickém kraji se žádný filmový festival nekoná,“ říká režisér a producent Ondřej Trojan, který festival připravuje s manželkou Barbarou od roku 2014.
Loučení plné hádek a emocí. Filmař Trojan opouští s festivalem Slavonice![]() |
Litomyšl se na příchod letního filmového a hudebního podniku těší. A to už zde je přitom na začátku léta velký hudební festival Smetanova Litomyšl a v červenci divadelní festival Shakespeare v Litomyšli. „Litomyšl je městem hudby, městem divadla a určitě má všechny předpoklady stát se i městem filmu,“ uvedla vedoucí odboru kultury Městského úřadu v Litomyšli Michaela Severová.
75 filmů, ale i setkání s filmovými tvůrci
Litomyšl fest 2025 začne ve středu 30. července a potrvá do neděle 3. srpna. Šest kinosálů a letní kino nabídnou na 75 filmů – předpremiéry, nové filmy, ale i starší snímky, které nebyly u nás v distribuci, dokumenty, filmové oddechovky v letním kině i projekce pro děti. Hudební část festivalu připravuje čtyři velké a osm komornějších koncertů pod širým nebem.
Litomyšl fest 2025Termín: od 30. 7. do 3. 8. 2025 Program: Přibližně 75 filmů, Kde se bude promítat: Kde budou koncerty: Na prvním zámeckém nádvoří a v zámeckém parku. Pořadatelé: Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A., reprezentovaná producentem a režisérem Ondřejem Trojanem. Produkce stojí za vznikem mnoha českých filmů, mezi které se řadí mimo jiné Pelíšky, Horem pádem, Musíme si pomáhat, Kráska v nesnázích, Želary, Občanský průkaz nebo animovaní Lichožrouti či Trojanův film Toman. |
Nebudou chybět ani setkání a debaty s filmovými tvůrci nebo program pro děti. Jako bonus organizátoři dojednali s majiteli využití hostince U Černého orla. V polovině 19. století zde hrál Josef Kajetán Tyl, Alois Jirásek se o sále zmiňuje ve svém F. L. Věkovi a španělský král při své návštěvě této hospody zjistil, co se v Česku skrývá pod označením turecká káva. Hostinec je na prodej a je dlouhodobě uzavřený.
„Na projekce je nízký, na festivalové koncerty malý, ale speciální hudební večerní a trochu punkový program by mu mohl slušet,“ uvedla Barbara Trojanová. Úloha hostince U Černého orla je v programu tak definována dvěma slovy: Hudební dojezd. „Je to místo, které Litomyšlákům chybí, měli jej hodně rádi,“ řekla Michaela Severová.
Ve Slavonicích se promítalo i v netradičních prostorách, jako je stodola nebo stará školní tělocvična. Organizátoři chtěli podobnou atmosféru najít i v Litomyšli.
S výběrem míst jsou spokojení. Zvolili rockový klub Kotelna, kino Sokol i Smetanův dům a Lidový dům. Lidé se díky promítání dostanou také do tělocvičny v pedagogické škole a filmy uvidí rovněž v laminátovém sálu zámecké jízdárny.
Velkou stage, kde budou čtyři velké koncerty, najdou lidé na prvním zámeckém nádvoří, komornější akce se pak odehrají v zámeckém parku.