Hvězdou vysokomýtských slavností bude Michal Hrůza, přijede i herec Kanyza

  15:15aktualizováno  15:15
Jednou z největších akcí ve Vysokém Mýtě jsou už tradičně Městské slavnosti, konané vždy po prázdninách. Také letos hlavní náměstí Přemysla Otakara II., ale i další veřejná místa či většina kulturních stánků ožijí muzikou a kumštem. Sobotní slavnosti doprovází takzvaný Kujebácký jarmark a zdarma přístupné památky tohoto královského věnného města.

Na vysokomýtském náměstí vystoupí v sobotu od 21 hodin Michal Hrůza se svou kapelou Hrůzy. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Už v pátek se mohou zájemci zúčastnit recesí zavánějící studentské akce Mokrý běh. 

Fotogalerie

„Jeho trasa je tajná, délkou nenáročná. Jinak se jedná o akci veskrze velmi osvěžující, podpořenou nadšenou účastí vysokomýtských dobrovolných hasičů,“ říká s úsměvem ředitelka vysokomýtského gymnázia Blanka Kysilková a podotýká, že start Mokrého běhu je v 16 hodin na dvoře gymnázia. „Povinná je vodní zbraň a věci na převlečení,“ upozorňuje ředitelka.

Poté už Městské slavnosti budou patřit v amfiteátru M-klubu tradičnímu studentskému festivalu GYMJAM. Jeho organizátory jsou studenti čtvrtého ročníku a ti pozvali už tradičně především kapely, v nichž hrají absolventi jejich gymnázia. Letos to budou kromě úvodního Big Bandu ZUŠ Vysoké Mýto kapely Onmy, Perutě, W.A.F.,Robin a DJ Bocian. 

„Program ozvláštní oblíbená alm poetry v podání známé Ellen Makumbirofa, zatančí některé ze skupin T-komplexu, pro mnohé bude určitě zajímavá Chillzona s bumperballem, fotokoutkem a kreslením karikatur,“ upozorňuje ředitelka Blanka Kysilková.

V pátek v podvečer také osobně otevře v Městské galerii svou výstavu obrazů nazvanou Tady a teď populární herec Jan Kanyza.

„Už se nás ptají lidé, tedy převážně ženy, jestli pan Kanyza osobně přijede. Takže oznamujeme, že ano, pan Kanyza přijede. Dokonce hodlá v našem městě strávit noc a přespat,“ říká Dagmar Sabolčiková a dodává, že ještě v pátek v 19.30 hodin neoficiálně zahájí Městské slavnosti koncertem v Šemberově divadle Litomyšlský symfonický orchestr. 

Zahraje předehru k Figarově svatbě od W. A. Mozarta, Concierto de Aranjuez od J. Rodriga, Slováckou suitu od V. Nováka. Vstup je také zdarma, jen vstupenky si je třeba vyzvednout na informačním centru.

Centrem dění se stane náměstí Přemysla Otakara II.

Hlavní program slavností vypukne v sobotu na náměstí Přemysla Otakara II. Od 9 do 22 hodin tam zahraje řada hudebních skupin, které doplní kapely z partnerských měst. Takže popořadě: Dixie Factory z Vysokého Mýta, Klika NJ z Nového Jičína a v 11.30 hodin se představí žáci praktické školy Svítání z Vysokého Mýta. 

Ve 13.50 starosta František Jiraský oficiálně Městské slavnosti zahájí a hned po něm na náměstí zahraje „turbo-šanson“ kapela Poletíme? Za ní bude pódium patřit polské kapele Storn z Ozorkowa, hlinské revivalové kapele The Kredenc, litomyšlské Amélii či kapele Plan B z německého Korbachu. Na závěr sobotního programu vystoupí od 21 hodin populární Michal Hrůza se svou kapelou Hrůzy.

Po celou sobotu bude na náměstí probíhat Kujebácký jarmark. Zároveň si lidé mohou v rámci Dnů evropského kulturního dědictví v sobotu a v neděli zdarma prohlédnout kostel sv. Vavřince, kostel Nejsvětější Trojice, vysokomýtskou Zvonici, Pražskou bránu, Regionální muzeum, Muzeum českého karosářství, Husův sbor, Barokní areál ve Vraclavi či Podkarpatský dřevěný kostelík v Dobříkově.

Kvůli městským slavnostem bude v sobotu v době od 6 do 24 hodin uzavřen silniční provoz v úseku od Pražské brány přes náměstí Přemysla Otakara II. po Vladislavovu ulici. Pro parkování vozidel lze využít parkoviště u autobusového nádraží v ulici Jiřího z Poděbrad a v sousedním areálu bývalého městského stavebního podniku nebo parkoviště v Litomyšlské ulici.

Autor:

Nejčtenější

Vlak ráno usmrtil v Pardubicích muže, strojvedoucí si srážky nevšiml

V pondělí dopoledne srazil vlak chodce na přechodu přes železniční trať v...

Smrt muže vyšetřují od brzkých ranních hodin policisté v Pardubicích. Jeho tělo našli v kolejišti u vlakové stanice ve...

Řidič kamionu na Orlickoústecku předjížděl autobus, ke srážce chyběly centimetry

Řidič kamionu riskoval při předjíždění autobusu

Neuvěřitelný hazard s účastníky silničního provozu předvedl zatím neznámý řidič na Orlickoústecku. Na úzké silnici se...

Opilý řidič naboural v Pardubicích sedm aut, pak se oháněl známostmi

Opilý řidič v pardubickém městském obvodu Dubina naboural při noční jízdě se...

Sedm aut naboural v noci na středu v pardubických ulicích opilý muž v terénním BMW. V jednom z vozů zranil dítě. Při...

Na tahu I/35 zemřel další člověk, osm lidí včetně batolete se zranilo

Po srážce Volkswagenu Passat a Volkswagenu Tiguan u Týnišťka zemřel jeden...

Jednoho mrtvého a osm zraněných včetně dvou dětí si vyžádala nehoda u Týnišťka na Orlickoústecku. Na silnici I/35 do...

U pardubického nádraží zhoustne doprava, Asko postaví u Labe nákupní centrum

Na hobby market Uni Hobby naváže nábytkářské Asko.

Pardubice se dočkají nových obchodů, ale i dalšího zesílení dopravy v okolí nádraží. Na dvou hektarech pozemků mezi...

Další z rubriky

Návštěvníci pardubické arény si připlatí za parkování, na průtahu skončí

Cena 20,- Kč na den u zimního stadionu již neplatí.

Pardubice změnily systém parkování v okolí pardubické enteria areny. V době konání sportovních nebo kulturních akcí již...

Ze školy vyšli loni tři zedníci, kraj jim navýšil prospěchová stipendia

Zedník Jan Pánek při stavbě bungalovu ve westernovém městečku v Boskovicích

Až sedm set korun měsíčně dostane za výborný prospěch na praxi každý učeň z oboru zedník. I tak Pardubický kraj bude...

Litomyšl bude mít Náměstí Václava Havla, název prošel jen těsně

Náměstí Václava Havla se v Litomyšli bude nacházet na konci Jiráskovy ulice, v...

Léta se o něm v Litomyšli hovořilo, léta se o něj lidé i zastupitelé přeli, nyní je ale rozhodnuto. Město bude mít...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz